fot. cathopic.com

Jak wigilię spędzają ewangelicy?

W wigilię Narodzenia Pańskiego ewangelickie rodziny gromadzą się wokół stołu, by przygotować się do świętowania pamiątki pierwszego przyjścia na świat Zbawiciela Jezusa Chrystusa. W kościołach odbywają się wigilijne nabożeństwa, które w zależności od regionu rozpoczynają się przed kolacją wigilijną lub późnym wieczorem.

W domach i kościołach pojawiają się przystrojone choinki, nie ma jednak zwyczaju ustawiania szopek.

W luteranizmie nie obowiązuje post w dniu Wigilii, choć wiele rodzin przygotowuje tradycyjne polskie postne potrawy takie, jak barszcz z uszkami czy pierogi z kapustą. W zależności od regionu na stołach pojawiają się regionalne przysmaki jak żur, zupa grzybowa, kutia, moczka itp. Nie brakuje opłatka i cynamonowych szulek, znanych głównie na Śląsku Cieszyńskim.

>>> Ekumeniczna Wigilia w Gdańsku

Kolacja rozpoczyna się od przeczytania fragmentu Ewangelii Łukasza o narodzeniu Jezusa Chrystusa (Łk 2), modlitwy, przełamania się opłatkiem i życzeń. Ważnym symbolem, który ma wymiar ekumeniczny i znaczenie szczególne w rodzinach wyznaniowo mieszanych, jest świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Ta świeca uświadamia wszystkim, że będąc razem w Święta nie powinno się zapominać o potrzebujących, szczególnie dzieciach. W wielu domach po kolacji śpiewa się kolędy i obdarowuje się prezentami, nie zapominając o najważniejszym prezencie, który ludzie otrzymali od Boga – o Zbawicielu Jezusie Chrystusie.

>>> Rumunia. Ekumenizm praktyczny [MISYJNE DROGI]

W pierwsze i drugie Święto Narodzenia Pańskiego odbywają się nabożeństwa, a kościoły wypełnione są Bożym Słowem, światłem i radosnym dźwiękiem kolęd. Na Śląsku Cieszyńskim tradycją są jutrznie, czyli nabożeństwa odprawiane we wczesnych godzinach porannych

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze