fot. cathopic

Jakie plany ma nowy sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów?

Nowy sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów (ŚRK), prezbitarianin z RPA prof. dr Jerry Pillay, ktory 1 stycznia objął oficjalnie swój urząd, chce skupić swoją uwagę nie tylko na uznanych Kościołach, „ale także spojrzeć na mniejsze, które są istotną częścią rodziny ŚRK”.

„Jesteśmy wspólnotą Kościołów, a wszystkie one są równie ważne dla Rady” – powiedział 57-letni duchowny w wywiadzie zamieszczonym na stronie internetowej Światowej Rady Kościołów. Zapowiedział też, że zamierza odwiedzać poszczególne regiony, aby przedstawić się miejscowym Kościołom członkowskim i aby one poznały jego.

Jego celem jest rozszerzenie zakresu odpowiedzialności poszczególnych regionów. „Chcę być do dyspozycji dla Kościołów, regionów i wszystkich innych zaangażowanych podmiotów” – oświadczył nowy sekretarz generalny ŚRK. Do czasu wybrania go na to stanowisku w czerwcu 2022 był w latach 2010-17 przewodniczącym Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych.

>>> Kościół greckokatolicki w Kazachstanie i Azji Środkowej również przechodzi na kalendarz gregoriański

Jednocześnie dr Pillay przyznał, że jest przeciwny kładzeniu głównego nacisku na finanse. „Czynnikiem pobudzającym nas do realizacji Bożego planu zbawienia w świecie jest nasza wiara” – podkreślił. Skrytykował występujące w wielu Kościołach i wspólnotach tendencję do patrzenia głównie na siebie. „Czasami tak bardzo zawężamy nasze pole widzenia, że nie dostrzegamy większego obrazu” – powiedział duchowny. Wyjaśnił, że chodzi o zmianę przyzwyczajeń życiowych i sposobów działania różnych Kościołów. „Naszym zadaniem jest rozbudzenie zainteresowania Kościołów i wspólnot Kościołem powszechnym i stworzenie sieci ich kontaktów” – podkreślił J. Pillay.

Wskazał, iż „chrześcijanie na całym świecie zmagają się z różnymi problemami, a ŚRK tworzy platformę do dialogu” i dodał, że Rada umożliwia małemu Kościołowi lokalnemu „stanie się częścią większego kręgu rozmów, zrozumienie różnych dynamik i siły wymowy teologii, nauczania, życia i doświadczenia, a tym samym czerpanie z różnorodnych doświadczeń i wiedzy innych chrześcijan”.

Nowy sekretarz generalny wyznał, że bardzo liczy na większy udział młodzieży w organach zarządzających ŚRK, w jej pracach programowych, grupach referencyjnych i komisjach. „Jestem przekonany, że młodzi ludzie wnoszą lepsze rozumienie duchowości niż to, do którego niektórzy z nas byli przyzwyczajeni, że jest ono istotne, ale również wymagające i przekonujące” – powiedział rozmówca biuletynu Rady. „Potrzebujemy młodych, aby tchnąć nowe życie w nasze Kościoły. Oni muszą mieć głos w organizacjach ekumenicznych i we wszystkich aspektach życia chrześcijańskiego” – dodał i podkreślił: „Nie chcemy polityki alibi. Chcemy wyzwań”.

Zdjęcie poglądowe fot. Justyna Nowicka

W kontekście „proroczej” misji Kościołów sekretarz generalny powiedział: „Być proroczym to mówić o prawdzie do potężnych, ale także mówić o prawdzie do nas samych. Jeśli mamy być proroczy wobec świata, musimy też zapytać o to siebie samych”.

Jerry Pillay urodził się w 1965 w Republice Południowej Afryki w rodzinie pochodzenia indyjskiego, żyjącej w tym kraju od pięciu pokoleń. Ukończył studia teologiczne, misjologiczne, biblijne i z zakresu historii Kościoła na uniwersytetach w Durbanie-Westville (1986 i 1988) i Kapsztadzie (2002). W latach 1987-2008 posługiwał jako pastor w różnych parafiach Jednoczącego się Kościoła Prezbiteriańskiego w Afryce Południowej, a następnie w jego władzach, m.in. jako moderator i sekretarz generalny. Był też członkiem Komitetu Naczelnego Południowoafrykańskiej Rady Kościołów.

>>> Ks. Tomáš Halík: Kościół musi poważnie traktować nowe odkrycia nauk przyrodniczych

Jest profesorem teologii, kierownikiem Zakładu Wydziału Historii i Eklezjologii oraz dziekanem Wydziału Teologii i Religii Uniwersytetu w Pretorii. 24 czerwca 2010 wybrano go na przewodniczącego Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych i urząd ten pełnił do 2017 r. 17 czerwca ub.r. został nowym, ósmym z kolei sekretarzem generalnym Światowej Rady Kościołów. Stanowisko to objął 1 stycznia br. W latach 2020-22 obowiązki sekretarza generalnego pełnił tymczasowo rumuński duchowny prawosławny ks. Ioan Sauca. Ponadto pastor Pillay jest członkiem Światowej Rady Misyjnej.

Jest autorem ok. 30 prac nt. historii Kościoła, misjologii i innych dziedzin teologii, ogłoszonych w większości w latach 2015-21. Jest doktorem honoris causa teologii Uniwersytetu w Debreczynie na Węgrzech.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze