Jakie są skutki wykorzystania seksualnego i etapy zdrowienia?
– Projekt może pomagać zrozumieć doświadczenie wykorzystania seksualnego wszystkim, których ten dramat nie dotyczy, a przez to budować nowy rodzaj wrażliwości. Z drugiej strony może to być też wartościowy materiał dla samych osób zranionych, które być może potrzebują zrozumieć, co się z nimi dzieje, dlaczego przeżywają konkretne trudności, ale też w jaki sposób i gdzie mogą poszukać pomocy” – wyjaśnia ks. Tomasz Matyjaszczyk.
W kilku dostępnych online rozmowach psychoterapeuci z doświadczeniem pomocy osobom wykorzystanym seksualnie omawiają skutki przemocy seksualnej i etapy zdrowienia.
„Odcinki mają formę 30-mintowych rozmów, w których staramy się w pigułce podać jak najbardziej rzetelną wiedzę. Rozmawiamy o krótko- i długofalowych trudnościach, z którymi muszą mierzyć się osoby pokrzywdzone, o ważnych elementach procesu zdrowienia oraz o kwestiach nieoczywistych: przebaczeniu, sprawczej złości i sensie. Całą serię rozpoczyna przeczytane przez Karolinę Garlej-Zgorzelską świadectwo Tośki Szewczyk, autorki książki 'Nie umarłam. Od krzywdy do wolności’. Zwieńczeniem projektu jest rozmowa Andrzeja z ks. Tomkiem na temat pomocy osobom skrzywdzonym w Kościele” – opowiada KAI Agata Kulczycka, psychoterapeutka.
>>> Abp Tadeusz Wojda: wyjaśnię wszelkie zarzuty. Za skrzywdzonych modlę się każdego dnia
6-odcinkowy projekt społeczny dotyczy skutków wykorzystania seksualnego oraz etapów zdrowienia po tego rodzaju doświadczeniach.
„Mam poczucie, że ten projekt może pomagać zrozumieć doświadczenie wykorzystania seksualnego tym wszystkim, których ten dramat nie dotyczy, a przez to budować nowy rodzaj wrażliwości – taki, który pozwoli dobrze i empatycznie funkcjonować w spotkaniach z osobami pokrzywdzonymi. Z drugiej strony może to być też wartościowy materiał dla samych osób zranionych – nie tylko w Kościele – które być może potrzebują zrozumieć, co się z nimi dzieje, dlaczego przeżywają konkretne trudności, ale też w jaki sposób i gdzie mogą poszukać pomocy” – mówi ks. Tomasz Matyjaszczyk, dyrektor i założyciel Szkoły Ewangelizacji „Syn Dawida” w Żarach i psychoterapeuta (Fundacja Składak).
Inicjatorem projektu jest Andrzej Burzyński, a w roli ekspertów znaleźli się psychoterapeuci z Fundacji Składak, na co dzień zajmującej się między innymi pomocą osobom pokrzywdzonym.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |