Jan Paweł II w 1984 r. potępił ucisk, który dotknął rdzennych mieszkańców Kanady
„W jedności z całym Kościołem głoszę wszystkie wasze prawa i ich odpowiednie obowiązki. Potępiam również ucisk fizyczny, kulturowy i religijny, i wszystko, co w jakikolwiek sposób pozbawiłoby was lub jakąkolwiek grupę tego, co słusznie należy do was” – mówił do rdzennych mieszkańców Kanady Jan Paweł II w 1984 r.
W ostatnim czasie w mediach pojawiła się informacja, że kanadyjskie Ministerstwo ds. Stosunków z Ludnością Rdzenną wezwało Kościół katolicki, a nawet samego papieża, aby przeprosił za sposób traktowania indiańskich dzieci w szkołach katolickich w XIX i XX w. Podstawą tych żądań są wyniki badań terenowych na miejscu dawnej szkoły katolickiej i internatu dla dzieci indiańskich w Kamloops w prowincji Kolumbia Brytyjska. 25 maja odkryto tam szczątki 215 dzieci.
Z kolei w czerwcu tego roku wódz Indian Cowessess, Cadmusa Delorme, poinformował o odkryciu 751 nieoznaczonych grobów na cmentarzu przy byłej przymusowej szkole dla Indian w Marieval, około 150 kilometrów od miasta Regina.
Papież potępił ucisk kulturowy i religijny
Trudno przejść obojętnie obok tak bolesnych faktów. Chociaż temat rdzennych mieszkańców Kanady w kontekście Kościoła pojawiał się w opinii publicznej już wiele lat temu, to jednak obecne odkrycia słusznie budzą oburzenie. W 1984 r. papież Jan Paweł II jednoznacznie potępił wszelką przemoc, która dokonała się na rodzimej ludności Kanady:
„W jedności z całym Kościołem głoszę wszystkie wasze prawa i ich odpowiednie obowiązki. Potępiam również ucisk fizyczny, kulturowy i religijny, i wszystko, co w jakikolwiek sposób pozbawiłoby was lub jakąkolwiek grupę tego, co słusznie należy do was” – mówił Ojciec Święty.
Jan Paweł II zwracał też uwagę, że rodzima kultura Kanady przez przybyszów uznawana była za gorszą, co kłóci się z nauczaniem Kościoła.
„Z zapisu historycznego jasno wynika, że przez wieki wasze narody były wielokrotnie ofiarami niesprawiedliwości ze strony przybyszów, którzy w swojej ślepocie często postrzegali całą waszą kulturę jako gorszą. Dzisiaj, szczęśliwie, sytuacja ta została w dużej mierze odwrócona, a ludzie uczą się doceniać, że istnieje wielkie bogactwo w twojej kulturze i traktować was z większym szacunkiem” – podkreślał papież.
Szukanie prawdy
Także teraz Kościół chce uznawać krzywdę, jakiej doznali rdzenni mieszkańcy Kanady i współpracować przy dochodzeniu do pełnej prawdy.
„Z głębokim smutkiem i przykrością przeczytałem o miejscach pochówku na terenie byłej indiańskiej szkoły rezydencjalnej w Cowessess” – napisał na Twitterze abp Gagnon przewodniczący Konferencji Episkopatu Kanady. „Biskupi w pełni popierają prace dochodzeniowe i pragną współpracować w tym procesie. Biskupi pragną towarzyszyć ludom tubylczym i ich wspólnotom poprzez słuchanie i aktywną współpracę w poszukiwaniu rozwiązań” – napisał.
>>> Kanada: spłonęły dwa stuletnie kościoły, prawdopodobnie je podpalono
Szkoły rezydencjalne działały w Kanadzie w latach 1831-1996 i były prowadzone przez wiele wyznań chrześcijańskich w imieniu rządu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |