fot. EPA/GREGORIO BORGIA

Japonia: Franciszek jedzie teraz do Nagasaki i Hiroszimy

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Niedziela jest najważniejszym dniem wizyty papieża Franciszka w Japonii. Odwiedzi Nagasaki i Hiroszime, na które USA w 1945 r. zrzuciły bomby atomowe.

W Nagasaki papież także odda hołd japońskim męczennikom, ofiarom prześladowań chrześcijan przed wiekami.

Będzie to dla niego – zauważają obserwatorzy – dzień wielkich przeżyć i osobistych emocji; także powrót do czasów młodości, gdy jego marzeniem było to, by pojechać na misję do Japonii. Jej historią jest zafascynowany od zawsze. Wiele razy w ciągu swego pontyfikatu mówił o nadzwyczajnym świadectwie wiary w Japonii, która przetrwała przekazywana w rodzinach przez ponad dwa wieku prześladowań i nieobecności Kościoła w czasach, gdy chrześcijaństwo było zakazane.

>>> Historia misji w Japonii

Również z Nagasaki, centralnego punktu niedzielnej pielgrzymki, papież wystosuje do świata orędzie na temat broni nuklearnej.

EPA/VATICAN MEDIA

Miasto to jest też szczególnie ważne dla historii polskiego Kościoła. To tam na misję przybył w latach 30. ubiegłego wieku ojciec Maksymilian Kolbe. Założył tam na zboczu góry klasztor franciszkanów, nazwany japońskim Niepokalanowem. Jego budynek ocalał w chwili wybuchu bomby atomowej dzięki swej lokalizacji, na którą nalegał przyszły święty.

wikipedia/George R. Caron/ARC 542192

Miejsce to odwiedził w 1981 roku św. Jan Paweł II. W Hiroszimie, która w niedzielę będzie drugim etapem podróży Franciszka, odda on hołd ofiarom bomby atomowej i spotka się z grupą ocalałych.

Zobacz także
Wasze komentarze