epa05841921 People offer prayers for victims killed by the magnitude 9.0 earthquake and tsunami of 11 March 2011 in front of a memorial at Arahama in Sendai, Miyagi Prefecture, northern Japan, 11 March 2017. Japan marked the sixth anniversary of the earthquake and tsunami devastating northern Japan and Fukushima Daiichi Nuclear Power Plant on 11 March 2017. About 20,000 people were killed and missing by the earthquake and tsunami. In Miyagi Prefecture, more than 10,000 people were killed or missing. EPA/KIMIMASA MAYAMA Dostawca: PAP/EPA.

Japonia: szósta rocznica tsunami

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jak co roku minutą ciszy Japończycy uczcili w sobotę ofiary tragicznego trzęsienia ziemi i tsunami, do którego doszło w 2011 r. na północnym wschodzie kraju. Kataklizm pochłonął blisko 21 tys. ofiar i spowodował poważną awarię w elektrowni jądrowej Fukushima I.

Życie w całej Japonii zamarło na chwilę o godz. 14.46 czasu lokalnego (godz. 6.46 w Polsce), dokładnie w sześć lat po potężnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 9,0 i wywołanej przez nie fali tsunami u wybrzeży północno-wschodniej Japonii.

Fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

Przez cały dzień tysiące osób w ciszy składa kwiaty i zapala świece wzdłuż liczącego 500 km wybrzeża w tej części japońskiego archipelagu. Ludzie zjeżdżają do miast: Sendai, Ishinomaki, Rikuzentakata, Minamisanriku i wielu innych, gdzie odczuwalne były skutki tej potrójnej – jak pisze agencja AFP – katastrofy.

Telewizja publiczna NHK od rana pokazuje materiały, na których widać ludzi wrzucających kwiaty do oceanu, żeby – jak nakazuje tradycja – uspokoić dusze zmarłych. „Morze jest dzisiaj takie spokojne” – mówi starsza kobieta na plaży w mieście Soma. 

Podczas oficjalnej ceremonii w Tokio pamięć ofiar kataklizmu uczcił m.in. premier Shinzo Abe. W tym roku na uroczystościach parę cesarską reprezentował drugi syn, książę Akishino. 

Na ok. 19 tys. ofiar śmiertelnych, nigdy nie odnaleziono 2,6 tys. ciał, uniemożliwiając rodzinom przeżycie żałoby. Ponad 3 tys. osób zmarło w następstwie kataklizmu, w wyniku pogorszenia warunków życia. 

Fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

Do najgorszego kataklizmu w Japonii od czasów wojennych dołożył się wypadek nuklearny w elektrowni Fukushima I. 11 marca 2011 roku silne trzęsienie ziemi i gigantyczna fala tsunami spowodowały awarię systemów chłodzenia i w rezultacie stopienie się prętów paliwowych w elektrowni. Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych; była to największa katastrofa nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku. Według różnych danych od 123 do 150 tysięcy ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia domów, wielu jeszcze tam nie wróciło.

W latach 2011-2015 rząd wydał 26 bilionów jenów (225 mld dolarów) na odbudowę domów i infrastruktury po tragedii z 2011 r., ale ze względu na cięcia budżetowe wyda na ten cel zaledwie 6,5 bln jenów (56 mld USD) w latach 2016-2020 – zwraca uwagę agencja Associated Press.

Fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze