
fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi/misyjne.pl
Jarosław: pielgrzymka do greckokatolickiego sanktuarium Matki Bożej – Bramy Miłosierdzia
Biskupi, księża, zakonnicy i około 1200 wiernych wzięło udział w corocznej pielgrzymce do greckokatolickiego sanktuarium Matki Bożej „Bramy Miłosierdzia” w Jarosławiu. W tym roku miała ona wyjątkowy charakter, bowiem związana była z centralnymi obchodami Roku Jubileuszowego w Kościele greckokatolickim w Polsce.
Pielgrzymka rozpoczęła się w piątek pielgrzymką młodzieży z całej archidiecezji przemysko-warszawskiej. 80 młodych ludzi przybyło do Przemyśla, skąd wyruszyli pieszo do sanktuarium w Jarosławiu, pokonując dystans 40 km.
Nieszporom tego dnia przewodniczył abp Eugeniusz Popowicz. Metropolita przemysko-warszawski podkreślił znaczenie tego miejsca i ikony dla regionu, ale także dla całego Kościoła katolickiego, przypominając rok 2016, kiedy to na prośbę papieża Franciszka ikona Matki Bożej Jarosławskiej zainaugurowała Rok Miłosierdzia.
Piątkowy program zakończyło czuwanie, które prowadzili młodzi pielgrzymi i członkowie zespołu „Vox Dei”.
>>> Abp Światosław Szewczuk: moskiewskie prawosławie usiłuje wpływać na emigrację ukraińską
Centralnym punktem sobotniego programu była Boska Liturgia, którą rozpoczęła procesja z jarosławskiego Rynku, w której niesiono cudowną ikonę. Eucharystii przewodniczył bp Teodor Martyniuk – metropolita tarnopolsko-zborowski, a koncelebrowali: metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz, eparcha olsztyńsko-gdański bp Arkadij Trochanowski, oraz bp Piotr Kryk, emerytowany egzarcha apostolski Niemiec i Skandynawii, a także liczni duchowni z trzech greckokatolickich diecezji w Polsce i za granicą.
W homilii bp Martyniuk zauważył, że obecność w sanktuarium jest dziękczynieniem Matce Bożej za „opiekę nad nami wszystkimi, nad każdym z nas z osobna, nad naszą Cerkwią i nad całym naszym narodem rozproszonym po całym świecie”. – Przybyliśmy tu z jednej strony jako pielgrzymi nadziei – stwierdził.
Opierając się na ewangelicznej historii o wizycie Jezusa w domu Marty i Marii, kaznodzieja zwrócił uwagę, że Maria była blisko Jezusa, aktywnie uczestniczyła w spotkaniu i pokładała nadzieję w Bogu. Z kolei Marta „martwiła się o ważne rzeczy”, ale jednocześnie w tym momencie polegała tylko na sobie. Podkreślił, że nadzieja pokładana w Bogu oznacza stawianie Go na pierwszym miejscu w każdej sytuacji życiowej.
– Aby pokładać nadzieję w Bogu, należy być z Bogiem, należy być blisko Boga, należy być na Jego spotkaniu – wskazywał. – Postawcie Go na pierwszym miejscu, tak jak zrobiła to ewangeliczna Maria – zachęcał.
W najbliższych miesiącach kopia jarosławskiej ikony Matki Bożej „Bramy Miłosierdzia” będzie pielgrzymować w parafiach diecezji wrocławsko-koszalińskiej. Pierwszym dekanatem, który odwiedzi będzie dekanat katowicki.
Ikona Matki Bożej Bramy Miłosierdzia powstała najprawdopodobniej przed 1640 r. i niemal od razu zasłynęła cudami. Pierwotnie znajdowała się w cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Jarosławiu. 17 sierpnia 1747 r. została przeniesiona do nowej miejskiej cerkwi Przemienienia Pańskiego.
Starania o jej koronację rozpoczęto w okresie międzywojennym, jednak wojna i późniejsza delegalizacja Kościoła greckokatolickiego przez władze komunistyczne sprawiły, że sprawa upadła. Ponowne starania podjął w 1993 r. abp Jan Martyniak. Papież Jan Paweł II w 1996 r. podjął decyzję o koronacji obrazu. Liturgia Święta wraz z koronacją ikony odbyła się 18 sierpnia 1996 r. na jarosławskim Rynku. Uroczystość zgromadziła kilka tysięcy wiernych oraz biskupów greckokatolickich i rzymskokatolickich.
>>> Mołdawia: 95% ludności wyznaje prawosławie
Decyzją Ojca Świętego Franciszka ikona Brama Miłosierdzia 8 grudnia 2015 r. była obecna w Watykanie podczas otwarcia Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |