Jasna Góra: 14 września wernisaż wystawy o bł. ks. Jerzym Popiełuszce
14 września br. Instytut Dziedzictwa Solidarności pokaże na Jasnej Górze wystawę „Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Patron i kapelan Solidarności”. Ekspozycję przygotowano w związku z 40. rocznicą męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności.
Jak przekazał PAP Instytut Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku wystawa autorstwa dr Ewy Rogalewskiej składa się z kilkunastu plansz, na których przedstawiono życiorys bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zwiedzający poznają biografię kapelana Solidarności, w tym czas jego służby wojskowej, a także działalności duszpasterskiej po powstaniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Instytut chce wystawą zwrócić uwagę na dorobek i spuściznę Popiełuszki. Została ona przygotowana z okazji 40. rocznicy męczeńskiej śmierci kapłana. Będzie dostępna na Jasnej Górze do 21 października.
>>> „Prawda i wolność”- wystawa o bł. ks. Jerzym Popiełuszce [+GALERIA]
Inaugurację wystawy 14 września rozpocznie ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w pobliżu jasnogórskiego sanktuarium, o godz. 17. Następnie uczestnicy przejdą do Sali Rycerskiej, gdzie ok. godz. 18.15 nastąpi uroczyste otwarcie ekspozycji. Zwieńczeniem będzie msza święta o godzinie 19.
Instytut Dziedzictwa Solidarności przypomina, że 19 października 1984 r. ks. Jerzy Popiełuszko przyjechał do parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, gdzie poprowadził nabożeństwo różańcowe. W drodze powrotnej księdza do Warszawy, w miejscowości Górsk k. Torunia, funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa w przebraniu patrolu Milicji Obywatelskiej zatrzymali, a następnie uprowadzili kapelana Solidarności i zamordowali. Ciało księdza wrzucono do Wisły w okolicach tamy we Włocławku. Zostało ono wyłowione 30 października. Sekcja zwłok wykazała liczne ślady tortur.
Pogrzeb odbył się 3 listopada 1984 r. w Warszawie i zgromadził tłumy wiernych. W uroczystościach uczestniczyło wielu działaczy opozycji demokratycznej z Lechem Wałęsą na czele. Stały się one pokojową manifestacją religijną i patriotyczną.
Ks. Jerzy Popiełuszko został pochowany na terenie parafii pw. Świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.
6 czerwca 2010 r. na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie sprawowano mszę świętą beatyfikacyjną ks. Jerzego Popiełuszki, której z upoważnienia papieża Benedykta XVI przewodniczył abp Angelo Amato, ówczesny prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W uroczystościach uczestniczyło około 150 tys. osób.
Instytut Dziedzictwa Solidarności został powołany na mocy umowy podpisanej 31 sierpnia 2019 r. jest państwową instytucją kultury współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i związek Solidarność. Misją IDS jest popularyzacja fenomenu i znaczenia NSZZ „Solidarność” oraz ruchu społecznego Solidarności w Polsce i na świecie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |