Jasna Góra: 36. pielgrzymka przewodników turystycznych
Na Jasnej Górze po raz 36. odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników Turystycznych. W szczególnie trudnym dla branży turystycznej roku jej uczestnicy zanosili modlitwę o dar wiary i wypływającej z niej radości. Większość przewodników łączyła się duchowo poprzez transmisję w środkach społecznego przekazu.
– To chyba najdłużej przygotowywana pielgrzymka przewodników – zauważa z uśmiechem Maria Wiśnioch–Filo, przewodnicząca komitetu pielgrzymkowego, przewodnik PTTK z Lublina. Przypomina, że jasnogórskie spotkanie w ubiegłym roku, którego mieli być organizatorami, zostało odwołane ze względu na wybuch pandemii. Podkreśla, że „spotkanie w sanktuarium z Jasnogórską Panią jest bardzo ważne”.
>>> Lepszy Wielki Post z Maryją? Poproś Ją o pomoc we wzrastaniu w miłości!
Maryjo bądź nam Przewodniczką!Na #JasnaGóra trwa 36. Pielgrzymka Przewodników Turystycznych.Obecni są przedst.tej grupy z oddziału PTTK z Lublina,pozostali łączą się duchowo.W szczególnie trudnym dla branży turystycznej roku trwa modlitwa o dar wiary i wypływającej z niej radości pic.twitter.com/7NeRbjrJMM
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) March 14, 2021
Odkryć drogę u boku Matki
Witając przewodników o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry zauważył, że miniony rok ze względu na trwającą wciąż pandemię był dla branży turystycznej i pielgrzymkowej szczególnie trudny. – Chcemy razem z wami modlić się o przezwyciężenie skutków globalnego kryzysu, o ponowny rozkwit tego sektora gospodarki i miejsca pracy dla wszystkich, którzy z turystyką związali swoje życie zawodowe – mówił jasnogórski przeor.
>>> Bp Zadarko: każdy z nas powinien się zainteresować obcokrajowcami, którzy potrzebują pomocy
Bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Boże przypominał przewodnikom turystycznym, że tu „u boku Matki, przy Jezusie Chrystusie odkrywamy jedyną drogę powrotu do naszego szczęścia”.
– Dlatego tak bardzo ważne jest, żeby tu na Jasnej Górze nigdy konfesjonały nie stały puste, tak bardzo ważne, by nasze konfesjonały w parafiach skąd przybyliśmy, gdzie mamy tak łatwy dostęp do zdroju zbawienia, żeby tam też ustawiali się kolejni, ci którzy odkrywają w świetle Słowa Bożego, że są grzeszni. Tak bardzo ważne byśmy na nowo w naszym życiu- pomyśleli czym jest pokuta, czym jest nawrócenie – mówił kaznodzieja.
Chrystus i palma
Jako wotum przewodnicy turystyczni pozostawili na Jasnej Górze „Chrystusa ukrzyżowanego na drzewie palmowym”. To kopia barokowego krucyfiksu wykonanego przez Ryszarda Mazurka według oryginału z XVIII w. z bazyliki oo. Dominikanów – Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Św. w Lublinie.
Jedyny taki w Polsce.Chrystus ukrzyżowany na drzewie palmowym.Kopię rzeźby z XVIIIw. z Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża w Lublinie złożyli w darze przewodnicy. -Na pewno znajdzie tu godne miejsce-zapewniał przeor #JasnaGóra zauważając, że palma wpisana jest w #Paulini duchowość pic.twitter.com/qfcmil8CYi
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) March 14, 2021
>>> Kard. Turkson: turystyka może stać się narzędziem bliskości
Tradycyjnie podczas pielgrzymki przewodników nie zabrakło modlitwy na pobliskim cmentarzu św. Rocha, przy grobach inicjatorów jasnogórskich spotkań tej grupy zawodowej.
W Polsce mamy ponad 5 tys. przewodników: górskich, miejskich, terenowych i wysokogórskich międzynarodowych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |