Jasna Góra: cztery tysiące pielgrzymów u Matki Bożej
Jubileuszowa 40. Piesza Pielgrzymka Tarnowska, a w niej prawie 4050 osób, już dotarła na Jasną Górę. O tym, że w chrześcijańskim życiu jest ważne, by było ono paschą, czyli ciągłym wychodzeniem z niewoli, upadku, ze śmierci do nowego życia, a tym, który je daje i w nie wprowadza jest Chrystus przypominano szczególnie podczas tegorocznych rekolekcji w drodze. Znakami pielgrzymki były krzyż i paschał. Na szlaku przeżywano Popielec, Triduum Paschalne i Niedziela Zmartwychwstania.
W drodze na Jasną Górę towarzyszyły grupom krzyże z ziemią z jerozolimskiego Ogrodu Oliwnego i gałązkami gruszy z drogi męczeństwa bł. Karoliny Kózkówny. Na trasie pielgrzymi przeżywali Środę Popielcową z posypaniem głów popiołem, wchodzili w tajemnice Eucharystii Wielkiego Czwartku. Szósty dzień był dniem, kiedy pierwszy raz w historii tarnowskiej pielgrzymki nie było Mszy św. – wszyscy uczestniczyli w wielkopiątkowej liturgii Męki Pańskiej. Była adoracja krzyża i śpiewanie wielkopostnych pieśni. Doświadczyli też ciszy Wielkiej Soboty, by dotrzeć do radości rezurekcji Zmartwychwstania Chrystusa, wtedy też Jezus adorowany był w Najświętszym Sakramencie.
>>> Bp Zadarko: jesteśmy narodem, który pielgrzymowanie ma we krwi
Modlitwy pielgrzymów
Tarnowscy pątnicy modlili się tradycyjnie za Kościół, o powołania kapłańskie i zakonne, za misje, Ojczyznę i wszystkich Polaków w kraju i za granicą oraz o pokój dla Ukrainy. Za wsparcie materialne i duchowe dla misji i misjonarzy podziękował podczas jednego z etapów bp Mirosław Gucwa, pasterz diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej.
– Grupa kilku tysięcy pielgrzymów niesie doświadczenie całej diecezji, jest też rzesza duchowych pielgrzymów – powiedział bp Andrzej Jeż. Podkreślił wielkie duchowe zasługi ludzi starszych, chorych, porażonych cierpieniem, „którzy pielgrzymują w przestrzeni ducha Bogu wiadomej, to jest dla nas bardzo ważne”.
Spojrzeć w serce
Rekolekcje w drodze głosił bp Artur Ważny.
– Pielgrzymka to nie banalna przygoda egzystencjalna, ale jest głębokim spojrzeniem w głąb swojego serca – podkreślił bp Ważny i zauważył, że tegoroczna pielgrzymka miała mocno zauważalny głęboko duchowy wymiar.
Dla Kasjana z grupy św. Klemensa to pielgrzymka po maturze, a przed seminarium. Chce być redemptorystą. – W Chrystusie odnalazłem kogoś, kto jest najbliższy memu sercu i chcę życie poświęcić właśnie Jemu – powiedział nastolatek.
Z kolei dla Kuby pielgrzymka to także piękna przygoda w gronie fajnych kolegów, ale nie tylko. – Idę do trzeciej klasy liceum, na pielgrzymce czwarty raz. Idę dla towarzystwa, ale też, żeby przeżyć ten czas głębiej z Panem Bogiem. Też można zobaczyć dobro ludzi, gospodarzy, którzy nas przyjmowali. Można się podbudować postawą ludzi – opowiadał licealista.
Także bp Ważny mówi, że od swojej pierwszej pielgrzymki na Jasną Górę jako licealista odkrywał na niej swoje powołanie. Teraz na pielgrzymce po raz pierwszy jako biskup. – Pielgrzymka to taki czas składania i wypełniania się Bożych obietnic – dopowiada duchowny.
>>> W sierpniu na Jasną Górę dotrze ponad 170 pielgrzymek
200 km w 9 dni
Po raz 40 na szlak wyruszyło 10 osób. Najmłodszy pielgrzym Maksymilian Pagacz miał tydzień, a najstarszy Piotr Szczurek 84 lata.
Pielgrzymowała rekordowo duża liczba dzieci, bo 450. Rodzeństwo Kruczek z Grybowa Kasia (12 lat) i Kacper (10 lat) na pielgrzymkę wyruszyli z mamą. Kacper modlił się „o niebo, o szczęście i żeby cała rodzina była zdrowa”. Dzieci, jak wszyscy pątnicy z grupy grybowskiej, przynieśli własnoręcznie zrobione krzyże z brzozowych patyków. – To znak, że Jezus oddał za nas życie z miłości i dlatego krzyż trzeba szanować. Z nim przynosimy też nasze cierpienia – tłumaczył Kacper. Rodzeństwo zgodnie potwierdziło, że „pielgrzymka była super. Były burze, różne przeszkody, ale przyszliśmy do Matki Bożej szczęśliwie – opowiadała dwunastolatka.
Pielgrzymi w ciągu 9 dni pokonali ponad 200 km.
W pielgrzymce tarnowskiej uczestniczyło 126 duchownych, w tym 7 diakonów, 24 kleryków, 2 braci zakonnych, a także 22 siostry zakonne.
Szli też przedstawiciele Polonii i obcokrajowcy m.in. z Ukrainy, a także Włoch, Słowacji, Czech i Francji.
40. Piesza Pielgrzymka Tarnowska zakończy się na Jasnej Górze Mszą św. o 17.00 pod przewodnictwem ordynariusza tarnowskiego bp. Andrzeja Jeża.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |