Jasna Góra: Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego szczególną formą obrony życia i pomocą rodzicom
W obchodzonym dziś Dniu Świętości Życia na Jasnej Górze trwa modlitwa o szacunek dla każdego człowieka. Błaganie w obronie życia, zwłaszcza poczętego, to jedna z głównych paulińskich intencji. Jasna Góra od lat stanowi centrum modlitwy „Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego”. Paulini przypominają, że obrona życia od poczęcia jest także wyrazem realizacji Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, których autorem jest kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia.
Dziś w wielu kościołach, także na Jasnej Górze, podczas Mszy św. składać można przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Duchowa Adopcja, choć pełna poprawna nazwa brzmi: „Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą” jest osobistą modlitwą jednej osoby o ocalenie życia dziecka wybranego przez Boga, Dawcę Życia. Trwa przez 9 miesięcy, czyli okres wzrostu dziecka w łonie matki. Zobowiązanie adopcyjne, poprzedza przyrzeczenie, które je utwierdza.
>>>Duchowa adopcja dziecka zagrożonego aborcją
Początki duchowej adopcji
Duchowa Adopcja jest dziełem krzewionym na całym świecie jako szczególna forma obrony życia i pomoc rodzicom zmagającym się m.in. z syndromem proaborcyjnym.
Modlitwę w obronie życia odkrył w Londynie, pod koniec lat `80, opracował zasady i opublikował je dr Paweł Milcarek, wykładowca filozofii chrześcijańskiej na WUSW w Warszawie. Dostrzegł w niej twórczą realizację jednej z zasad św. Tomasza z Akwinu, z której wynika, że „zaangażowanie w społeczne dzieło przynosi większe efekty, gdy odnosi się do konkretnych osób i samo jest osobistym zobowiązaniem”. Pomysł oraz tekst modlitwy opublikował w styczniowym numerze „Rycerza Niepokalanej” z 1987 roku. Opatrując go zachęcającym komentarzem i krótkimi zasadami ideowymi nowej inicjatywy.
Na artykuł zareagowali Paulini oraz osoby zgrupowane w kościele Ducha św. przy ul. Długiej 3 w Warszawie i już 2 lutego 1987 r. zorganizowali pierwsze rekolekcje i przyrzeczenia Duchowej Adopcji. Paulini widzieli w tej modlitwie również odpowiedź na Jasnogórskie Śluby Narodu z 1956 r. , których autorem jest kard. Stefan Wyszyński. Jednym z ich punktów jest przyrzeczenie „ że odtąd wszyscy staniemy na straży budzącego się życia, walczyć będziemy w obronie każdego dziecka i każdej kołyski, równie mężnie, jak Ojcowie nasi walczyli o byt i wolność Narodu, płacąc obficie krwią własną. Gotowi jesteśmy raczej śmierć ponieść, aniżeli zadać śmierć bezbronnym a dar życia uważać będziemy za największą łaskę Ojca wszelkiego życia i za najcenniejszy skarb Narodu”.
>>>Warto ratować ludzkie życie [ROZMOWA]
Apel kard. Wyszyńskiego
Gdy w 1956 r. komuniści wprowadzili aborcję na życzenie, wtedy Prymas Wyszyński wspólnie z polskimi biskupami wydał list. Napisał w nim, że aborcję nazwano „pokojowym samobójstwem narodu”. Kard. Wyszyński wskazał na potrzebę obrony życia nienarodzonych, która jest polską racją stanu i nadrzędnym interesem państwowym. Jasno opowiedział się za życiem, podkreślając, że czasem trzeba znosić nawet prześladowania dla dobra narodu.
Apelował do rodzin, by one stały na straży życia. – Jaka jest rodzina domowa, taka też będzie rodzina ojczysta. Jeśli rodzina domowa będzie rodzić żywych, to i Naród będzie żył. (…) Jeśli nie będą umieli uszanować maleńkiego życia, które się rodzi w komórce życia domowego, nie uszanują i życia obywateli, bo nauczą się mordować już w rodzinach – wskazywał kard. Wyszyński. – W ten sposób zamiast społeczności życiodajnej, będzie się wyrabiać społeczność morderców. Będzie to naród samobójczy (…). Taki naród się skończy – przestrzegał Prymas Tysiąclecia.
Od 1990 r. różni świeccy krzewiciele zaczęli tę nową inicjatywę z paulińskiego kościoła w Warszawie rozpowszechniać w Polsce, ale wciąż to klasztor na Długiej pozostawał najbardziej znanym ośrodkiem w kraju. Z czasem Centralny Ośrodek Krzewienia tej modlitwy został przeniesiony na Jasną Górę.
>>>Aplikacja mobilna „Adoptuj życie”. Zobacz, jak to działa
W Warszawie w 2019 r. ustanowione zostało Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia. Tego tytułu Maryi – Matka Życia używał właśnie kard. Stefan Wyszyński.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |