
fot. PAP/Radek Pietruszka
Jasna Góra: IX Ogólnopolska Pielgrzymka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego
Z modlitwą, aby w polskim narodzie dominowała cywilizacja miłości, w intencji dzieci zagrożonych aborcją ich rodziców oraz za wszystkich zaangażowanych w obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci na Jasnej Górze trwa IX Ogólnopolska Pielgrzymka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Spotkanie przebiega pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei i Życia”.
– Nie ustaję w podejmowaniu Duchowej Adopcji. Był taki czas, że miałam wiele trudności w odmawianiu tej modlitwy i jak zrobiłam za długą przerwę to przyśniło mi się dziecko całe poranione, wyglądało jak abortowane i to mi uświadomiło, że swoją modlitwą walczę o życie konkretnego dziecka. Jeżeli podejmujemy się tej modlitwy to musimy w niej trwać – powiedziała Jowita Kostrzewska Animatorka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego z Częstochowy.

Jan Stępień, Animator Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego z Sobótki zauważył, że pierwszy raz podjął Duchową Adopcje 25 marca 2021 r. i od tamtej pory angażuje się w to dzieło. Robi to nie tylko dla siebie, ale także chce pokazać swoim dzieciom najważniejsze wartości. Jego córki Anastazja, która ma 11 lat i Łucja, która ma 8 lat opowiadały, że pomagają tacie roznosić ulotki dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w parafii, ponieważ: „Każdy człowiek jest ważny”.
– Piękne jest to, że podejmując to dzieło pomagamy dziecku, które może pochodzić z różnych stron świata. Każde nowe życie jest powołane przez Boga i bardzo bym chciał, żeby to On decydował, czy dziecko ma odejść z tego świata – podkreślił Jan Stępień.
Zauważył, że 9-miesięczna modlitwa jest także za wszystkie kobiety, które dokonały aborcji i jej bliskich. Animator zachęcał, że przyrzeczenie może podjąć każdy, bo „to tylko ok. 10 minut dziennie, które ratuje ludzkie życie”.
Patrycja Gosławska, Animatorka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego z Częstochowy, zwróciła uwagę, że bardzo duże wrażenie zrobiły na niej protesty, które odbywały się w 2020 roku (związane z decyzją Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niezgodne z konstytucją jest prawo do aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia dziecka w łonie matki). Jak zauważyła, nie zdawała sobie sprawy, że tak wiele kobiet jest przeciwko życiu.
– To mną wstrząsnęło i od tego momentu modlę się i rozpowszechniam dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego – zaznaczyła animatorka.
Podkreśliła, że w dzisiejszych czasach, kiedy trwa zmasowany atak na rodzinę, a w mediach poddawane są kwestie, kiedy zaczyna się życie bardzo ważna jest modlitwa za dzieci nienarodzone.
– Ta 9-miesięczna inicjatywa jest realną pomocą dla dzieci, których życie jest zagrożone. Nie ma większej siły niż modlitwa. Musimy walczyć o każde życie. Obiecaliśmy Matce Bożej, że będziemy pochylać się nad każdą kołyską i będziemy walczyć o życie nawet kosztem swojego – mówiła Patrycja Gosławska.
Animatorka zachęcała, aby każdy kto troszczy się o życie zaangażował się w to dzieło, bo: „dzieci same się nie obronią”.
Ojciec Samuel Karwacki, Krajowy Moderator Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego podkreślił, że z hasła ogólnopolskiego spotkania: „Pielgrzymi nadziei i życia”, a także Roku Jubileuszowego „Pielgrzymi Nadziei” płynie przesłanie, żebyśmy w tej walce o życie nie ustali, abyśmy nigdy nie stracili nadziei, a jednocześnie byli roztropni, że to zwycięstwo dokonuje się w sposób paschalny.
– Matka Boża została nam dana na takie chwile, kiedy jest krzyż, gdy jest zagrożenie i walka, kiedy wydaje się, że wszystko jest przegrane, bo pascha jest przejściem ze śmierci do życia, z ciemności do światła, gdzie dokonywało się największe zwycięstwo – mówił krajowy moderator.
Zwrócił uwagę, że gdy wszystko wskazywało na to, że Jezus został zabity i to szatan triumfuje, to jednak po trzech dniach On zmartwychwstał i to jest przesłanie, że ta walka duchowa, gdy modlimy się w intencji dzieci zagrożonych będzie dokonywała się w takim kluczu paschalnym, żebyśmy nie dali się zniechęcić, żebyśmy nigdy nie złożyli broni.
– Będzie nam się wydawało, że nas niszczą, ośmieszają, ale my musimy mężnie trwać pod krzyżem z Maryją. Ona jest Tą, Która nas przeprowadzi. Ona jest dla nas przewodniczką na drodze wiary. Jest pierwszą obrończynią życia – zauważył. – Nie zaprzestajemy w tej modlitwie i bądźmy pewni, że Jezus pokonał śmierć, a Maryja na koniec zatriumfuje – podkreślał.
Na Jasnej Górze znajduje się Centralny Ośrodek Duchowej Adopcji. Zlokalizowany jest on naprzeciwko Kaplicy św. Józefa na tzw. Halach. Jest czynny od wtorku do soboty w godz. 11.00-15.00. W jasnogórskim Ośrodku można uzyskać potrzebne informacje o dziele, pomodlić się i porozmawiać. Posługuje w nim s. Joanna Cybułka. Apostołka Jezusa Ukrzyżowanego opowiadała, że spotkała się ze świadectwami ludzi, którzy kiedyś dokonali aborcji i nie mogli zaznać spokoju, dopiero podjęcie tej inicjatywy pomogło im wyciszyć serce. Dodała, że sama codziennie modli się w intencji dzieci nienarodzonych i zagrożonych aborcją.
– Modlitwa daje życie, a my chcemy je chronić zawierzając Bogu. Otaczamy wsparciem rodziców prosząc o szczęśliwe rozwiązanie, ale też prosimy za wszystkie kobiety, które straciły dzieciątko, aby dzięki tej modlitwie znalazły ukojenie – podkreśliła.
Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego polega na indywidualnym modlitewnym zobowiązaniu podjętym w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa 9 miesięcy. Można dołączyć dodatkowe postanowienia: czytanie Pisma Świętego, adorację Najświętszego Sakramentu, Komunię św., praktyki ascetyczne, a także konkretną pomoc osobom potrzebującym. Duchowa Adopcja ma kilka wymiarów: jej istotą jest obrona życia nienarodzonych – daru samego Boga, jest też dziękczynieniem za własne życie, a zarazem dopełnieniem rodzicielstwa dla tych, którzy nie mogą mieć własnych dzieci. Przybliża do Boga i przemienia serca modlących się, przez co może stać się również modlitwą ekspiacyjną. Stanowi szansę wynagrodzenia dla kobiet, które dopuściły się aborcji swojego nienarodzonego dziecka.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |