Jasna Góra: mali ukraińscy uchodźcy podziękowali swoim mamom
Dziś w wielu krajach obchodzony jest Dzień Matki. Na Jasnej Górze swoją miłość i czułość wyraziły dzieci ukraińskie. To mali uchodźcy, którzy z najbliższymi, najczęściej z mamą, znaleźli tu schronienie. Bukiet czerwonych róż otrzymała też Maryja Mama Jezusa.
Po Liturgii, która w każdą niedzielę sprawowana na Jasnej Górze jest z udziałem wiernych Kościoła Greckokatolickiego, głównie uchodźców z Ukrainy, najmłodsi przygotowali specjalny koncert. Były kwiaty, piosenki, wiersze i wzruszenia.
– Ukraińskie mamy mają swoje święto w drugą niedzielę maja. W podzięce za trud rodzicielstwa i okazaną miłość, składa się życzenia i wręcza podarunki. Zdarza się, że Dzień Matki na Ukrainie przypada w Drugą Niedzielę Wielkanocną. Wtedy niektóre parafie wplatają to święto w obrzędy wielkanocne – wyjaśnił ks. Volodymyr Shuba, duszpasterz greckokatolickiej parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Częstochowie.
>>> Matka ukraińskiego żołnierza: gdy on walczy za ojczyznę, ja wspomagam go modlitwą
– Matka jest świętością dla nas wszystkich, musimy to szanować. Ona daje nam życie, miłość, szczerość i dobroć. Tego się od niej uczymy – mówiła Natalia, Ukrainka mieszkająca w Gliwicach i przyjeżdżająca na nabożeństwa na Jasną Górę.
– Modliliśmy się za wszystkie Mamy: te obecne w świątyni, te, które z różnych powodów nie dotarły na wspólną modlitwę i świętowanie oraz za te, które Pan Bóg powołał już do wieczności. Bukiet czerwonych róż otrzymała też Matka Jezusa i nasza – Maryja – powiedział ks. Shuba.
W Ukrainie to święto obchodzone jest oficjalnie dopiero od 2000 r., w każdą 2. niedzielę maja. Wśród społeczności ukraińskiej Dzień Matki został po raz pierwszy zorganizowany przez Ukraiński Związek Kobiet Kanady w 1928 r. W następnym roku święto to obchodzono we Lwowie. Inicjatorką obchodów była Ołena Kysilevska.
>>> Kijów: wizyta przedstawicieli Światowej Rady Kościołów
W 1939 r. święto zostało zakazane przez władze radzieckie. W czasie II wojny światowej próbowano je ożywić. Od 1990 r., dzięki staraniom organizacji społecznych, w szczególności Związku Ukraińskich Kobiet, Dzień Matki powrócił na Ukrainę, oficjalnie zgodnie z Dekretem Prezydenta Ukrainy z dnia 10 maja 1999 r.
„Mama to osoba, która zastąpi Ci każdego, ale nikt nie jest w stanie zastąpić Jej” – podkreślają Ukraińcy.
– W naszej parafii jest zwyczaj świętowania tego wyjątkowego dnia w kościele. Tak było i dziś – podkreślił ks. Shuba duszpasterz greckokatolickiej wspólnoty w Częstochowie. Obecnie nabożeństwa dla wiernych tej parafii w związku z wojną na Ukrainie i dla uchodźców sprawowane są na Jasnej Górze w Kaplicy św. Jana Pawła II.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |