Fot. X/@JasnaGoraNews

Jasna Góra: Misjonarze Klaretyni dziękują za 175 lat istnienia zgromadzenia

Za 175 lat istnienia zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów – Synów Niepokalanego Serca Maryi, dziękują na Jasnej Górze: ojcowie misjonarze, siostry zakonne i świeccy, którzy tworzą klaretyńską rodzinę. Ich misją jest dążenie do uświęcenia własnego oraz wiernych poprzez głoszenie słowa Bożego „przemieniającego świat”.

Klaretyn, bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego przy KEP, zwrócił uwagę, za papieżem Franciszkiem, że w dzisiejszych czasach głównym zadaniem zgromadzenia jest „duszpasterstwo obecności”. – Najważniejsze jest to, żebyśmy głosili słowo Boże nie tylko z ambony, ale także abyśmy wychodzili z nim do ludzi i potrafili rozeznawać wyzwania danego miejsca, aby móc odpowiadać na nie w świetle Ewangelii – mówił bp Kiciński. Zwrócił uwagę, że duchowość klaretyńska jest duchowością w Kościele i dla Kościoła, a istotnym jej wezwaniem jest dzielenie się miłością Boga z drugim człowiekiem.

>>> Szkaplerza się trzymajmy! Odpust Matki Bożej Szkaplerznej na Jasnej Górze

Misjonarze Klaretyni

O. Piotr Bęza, polski prowincjał Misjonarzy Klaretynów zauważył, że czas jubileuszu jest też dziękczynieniem za charyzmat i okazją do przypomnienia sobie, co tak naprawdę jest ważne.

– Istotą naszego posłannictwa jest to, by płonąć ogniem Bożej miłości i rozpalać nią innych, a także by współpracować ze świeckimi, bo bez nich nie da się ewangelizować. Założyciel naszego zgromadzenia właśnie tego pragnął i sam tak przeżywał swoje życie – podkreślił prowincjał.

Dodał, że na świecie klaretyni prowadzą szkoły, szpitale, pracują na parafiach, są wykładowcami na uczelniach czy dziennikarzami, aby w każdym miejscu ewangelizować. 

Klaretyni Misjonarze posługują w prawie 70 krajach świata. Dziś na Jasną Górę przyjechali zakonnicy m.in. z Madagaskaru, Syberii czy Afryki.

Zakonnicy i świeccy

Ks. Andrzej Kobyliński od 34 lat jest misjonarzem w Afryce Zachodniej. Służył na Wybrzeżu Kości Słoniowej, a od ośmiu lat jest w Burkina Faso.

– Jestem delegowany do budowy kościołów, teraz w Burkina Faso budujemy świątynię dla ponad 3 tys. wiernych i jestem przekonany, że nigdy nie będzie pusta. Rocznie chrzcimy tam od tysiąca do dwóch tysięcy osób i to jest dla nas niesamowite – opowiadał ks. Kobyliński.

Dodał, że spowiedź tam odbywa się codziennie i ludzie pokonują wiele kilometrów, żeby przyjść do kościoła, ale też są bardzo zaangażowani we wspólnotę. Zakonnik zauważył, że jest tam bardzo czczona Matka Boża i przy każdym kościele znajduje się grota Najświętszej Maryi Panny, przy której codziennie wierni odmawiają różaniec. Misjonarz wybudował m.in. trzy wielkie kościoły na Wybrzeżu Kości Słoniowej, a czwarty powstanie właśnie w Burkina Faso.

Klaretyńską rodzinę tworzą także świeccy i siostry zakonne, które dziś przybyły na Jasną Górę, żeby podziękować za posługę, powołanie i charyzmat.

Fot. X/@JasnaGoraNews

Monika Ziółkowska ze wspólnoty „Wawrzyn Plus”, którą opiekują się klaretyni we Wrocławiu zauważyła, że zadaniem świeckich jest przede wszystkim aktywny udział w życiu parafii, który jest realizowany np. poprzez organizowanie czuwań, pielgrzymek, spotkań wspólnot, podczas których ważnym momentem jest dzielenie się słowem Bożym.

– Raz w miesiącu spotykamy się przed Najświętszym Sakramentem; rozważamy niedzielne słowo Boże, ale też we wspólnotach organizujemy takie spotkania kilka razy w miesiącu. Działamy i budujemy wspólnotę Kościoła z potrzeby serca – podkreśliła Ziółkowska.

Dodała, że Ewangelia jest dla niej ważnym drogowskazem, który ukazuje kierunek działania rodzinnego, zawodowego i życiowego. 

– Słowo Boże jest esencją naszego życia. Ono dodaje sił w trudnościach. Nasz założyciel mówił, że cały świat jest Ojczyzną misjonarza. W naszym zgromadzeniu wszystkie siostry mają doświadczenie pracy na misjach, aby o Chrystusie mówić tam, gdzie jeszcze nie jest znany – mówiła s. Boguchwała Misjonarka Klaretynka z Warszawy, która wiele lat posługiwała w Indiach.

Fot. X/@JasnaGoraNews

Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów – Synów Niepokalanego Serca Maryi, zostało założone 16 lipca 1849 roku w Vic w Hiszpanii przez św. Antoniego Marie Klareta (1807-1870) i sześciu kapłanów współzałożycieli. Jego misją jest staranie się o uświęcenie własne oraz dążenie do zbawienia wszystkich ludzi poprzez głoszenie słowa Bożego przemieniającego świat i w nim żyjącego człowieka. Zadanie to rodzina klaretyńska realizuje poprzez m.in. organizowanie rekolekcji parafialnych, katechez dla dorosłych i dzieci oraz działalność dydaktyczno-naukową i wydawniczą. Najważniejsze dla nich jest głoszenie słowa Bożego i budowanie wspólnoty, którą formują na wzór Dwunastu Apostołów. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze