Fot. Flickr/Zygmunt Borowski

Jasna Góra: modlitwa kard. seniora Gerharda Müllera

Z modlitwą za Kościół, o nowe powołania kapłańskie i za Polskę na Jasną Górę przybył kard. senior Gerhard Müller. Był jednym z najbliższych współpracowników papieża Benedykta XVI i prefektem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. To kolejna wizyta kardynała w Sanktuarium, bo jak podkreśla, zawsze chętnie tu wraca. Teraz prowadzi rekolekcje dla kapłanów w Wyższym Seminarium Duchownym.

– Chętnie przybywam do Częstochowy, do Matki Bożej Częstochowskiej. Trzeba podkreślić, że Maryja jest obecna na całym świecie, Ona jest dla nas Orędowniczką, która działała w przeszłości, ale działa też patrząc na przyszłość. Jest Wspomożycielką wiernych, dlatego chętnie tu przyjeżdżam. Proszę Ją, by wspierała Kościół na całym świecie i aby dalej prowadziła nas w przyszłość z Chrystusem – mówił kard. Müller.

>>> Kim jest Oblat Maryi Niepokalanej? Notatki o charyzmacie 

Kard. Müller podkreślił też, że w narodowym sanktuarium Polaków podejmuje także szczególną modlitwę za Polskę, byśmy zachowali swoją wiarę. – Chciałbym prosić Matkę Bożą, przy Jej Cudownym Obrazie, o wszelkie potrzebne łaski dla Polski. W sposób szczególny o to, aby Polacy uświadomili sobie, że Ona jest tą, która prowadzi nas do Chrystusa, i która jest bardzo ważna, i żeby przez Jej wstawiennictwo Polacy zachowali wiarę i nie dali się zwieść jakimś fałszywym ideologiom, które są niebezpieczeństwem – zaznaczył purpurat.

Kard. Gerhard Müller razem z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, na zaproszenie którego przybył do Częstochowy, celebrowali w Kaplicy Matki Bożej Mszę św. – Będąc w Częstochowie nie wyobrażam sobie nie być na Jasnej Górze, w centrum polskiej duchowości. Cieszę się, że mogę tu sprawować Mszę św. – mówił kard. Dodawał, że Maryja jest Matką Kapłanów i Jej poleca nowe powołania i kapłanów.

Konferencja dla kapłanów

„Jam jest chleb życia (J 6,48)” – to temat drugiej konferencji kard. Gerharda Müllera, podczas Triduum dla kapłanów przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, które odbywa się w dniach 23-25 maja w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Kard. Müller podjął refleksję na pojęciem Objawienia i człowieczeństwem Jezusa. Wskazał też na potrójny sposób mówienia o ciele Chrystusa: o Jego ciele historycznym w Jego ziemskiej i przemienionej egzystencji, o Jego ciele sakramentalnym w Eucharystii i o Jego ciele eklezjalnym, czyli o Jego obecności w zgromadzeniu wiernych.

Kard. Gerhard Muller
Kard. Gerhard Muller, fot. Maciej Kluczka

Zwrócił uwagę na wielką mowę Jezusa o chlebie z nieba w synagodze w Kafarnaum (J 6, 22- 59) – Jezus objawia się jako chleb, który Bóg ofiarowuje i który daje życie światu. Wcielenie Słowa objawia się w całej swej głębi w tajemnicy Eucharystii. Mowa objawieniowa Jezusa, tak znacząca dla chrystologii i nauki o Eucharystii, została poprzedzona uzdrowieniem (fizycznym i duchowym) chorych i rozmnożeniem chleba dla głodnego tłumu – wyjaśnił kardynał.

Hierarcha podkreślił mocno, że „Jezus nie jest sprzedawcą bardzo wygodnego cudownego środka. Jest on widzialną obecnością Boga, który przez wiarę i miłość przyjmuje nas do swego wiecznego życia i siłą uwalnia ze złotej klatki tego, co powierzchowne i przyjemne, zgodnie z mottem panem et circenses. Jezus jest w swojej Osobie spełnieniem tęsknoty za życiem Bożym w nas”.

Tajemnica osoby i misji Jezusa

– Ciało Syna Człowieczego to ciało Słowa, które przyjął Syn, naznaczone ranami ubiczowanego i ukrzyżowanego Chrystusa, przez które zostaliśmy uzdrowieni (Iz 52, 5). Tajemnicę Osoby i misji Jezusa, który daje swoje ciało za życie świata, można zrozumieć tylko w Jego ofiarnej śmierci na krzyżu – mówił kardynał i wskazał na wewnętrzny związek w dynamice od wcielenia Słowa Bożego poprzez odkupieńczą ofiarę Chrystusa na ołtarzu krzyża do Jego trwałej obecności w eucharystycznym sakramencie Jego ciała i krwi.

Na zakończenie zapytał czego Kościół uczy o tajemnicy Eucharystii? Odpowiadając przypomniał słowa Soboru Watykańskiego II: „Zbawiciel nasz podczas Ostatniej Wieczerzy, tej nocy, kiedy został wydany, ustanowił Eucharystyczną Ofiarą Ciała i Krwi swojej, aby w niej na całe wieki, aż do swego przyjścia, utrwalić Ofiarę Krzyża i tak umiłowanej Oblubienicy Kościołowi powierzyć pamiątkę swej Męki i Zmartwychwstania: sakrament miłosierdzia, znak jedności, węzeł miłości ucztę paschalną, w której pożywamy Chrystusa, w której dusza napełnia się łaską i otrzymuje zadatek przyszłej chwały”.

>>> Kard. Zuppi: trzeba żarliwie modlić się o pokój i pracować nad nim

Kardynał odpowiadając na pytania kapłanów m.in. nt. Miłosierdzia Bożego i podstaw wiary podkreślił, że „Bóg jest autentycznym dawcą historii i tylko w Nim jest spełnienie, sens historii”. – Człowiek jest istotą, która potrzebuje miłosierdzia. Trzeba pamiętać, że na końcu zwycięży miłość a nie przemoc – mówił kard. Müller.

Drugi dzień Triduum kapłańskiego zakończył się nabożeństwem pokutnym z możliwością spowiedzi. Podczas liturgii śpiewała schola liturgiczna „Domine Jesu”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze