fot. Maciej Kluczka/misyjne drogi

Jasna Góra: modlitwa w 40. rocznicę stanu wojennego

Modlitwa za Ojczyznę, udzielenie schronienia ludziom „Solidarności”, drukowanie pierwszych ulotek i pomoc internowanym, to tylko niektóre fakty z pierwszych dni stanu wojennego na Jasnej Górze.

W 40. rocznicę tych tragicznych wydarzeń paulini i pielgrzymi modlą się za Polskę i wyrażają pamięć o ofiarach. O 15.30 odprawiona zostanie Msza św. za Ojczyznę a po niej, zgodnie ze zwyczajem, ułożony zostanie świetlisty krzyż ze zniczy przyniesionych również przez uczniów częstochowskich szkół.

Byśmy potrafili żyć w szacunku

Generał Zakonu Paulinów, o. Arnold Chrapkowski podczas porannej Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej modlił się „za wszystkich, którzy byli internowani, którzy cierpieli, którzy oddali życie w intencji naszej Ojczyzny”. – Prosimy o to, by ten dar wolności był mądrze i sprawiedliwie zagospodarowany. Byśmy, różniąc się, potrafili w miłości, wzajemnym szacunku żyć w Polsce, budować ją i za nią wspólnie modlić się – mówił przełożony generalny paulinów.

Anna Rakocz z Częstochowy, przewodnicząca Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR opowiada, że wspomnienie tamtego czasu wciąż wywołuje w niej wielki ból i smutek. – Każdy z nas, który przeżył tę noc, ten dzień, nie może o tym zapomnieć. Dla mnie osobiście to był najgorszy dzień w życiu, oby więcej już takich nigdy nie było. Minęło już 40 lat, a my wciąż czujemy grozę, strach. To wszystko powinniśmy przekazywać młodym, żeby pamiętali – podkreśla działaczka „Solidarności”.

W pierwszych dniach stanu wojennego opozycjoniści zredagowali na Jasnej Górze swoją pierwszą podziemną ulotkę. Była nią modlitwa do Matki Bożej Częstochowskiej o uwolnienie aresztowanych. Powielano ją potem na maszynie do pisania – przypomina Anna Woźnicka-Wójcik z NSZZ „Solidarność”.

>>>Ks. Jan Sikorski o stanie wojennym: było sporo nawróceń, spowiedzi, śluby, chrzty [ROZMOWA]

fot. PAP/Waldemar Deska

Pamiątkowe pinsy

O godz. 15.30 odprawiona zostanie Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Przed wejściem do Kaplicy i Bazyliki rozdawane będą tzw. pinsy, czyli metalowe przypinki z napisem „Pamiętamy 1981”. Znaczki zostały przygotowane w ramach projektu edukacyjnego „Gdy gaśnie pamięć dalej mówią kamienie”, w którym obecna jest także Jasna Góra. Dziś dzień kulminacyjny działań. Uczestniczyło w nich 1 tys. szkół woj. śląskiego, a w nich ponad 107 tys. uczniów.

Po Mszy św. sprzed Bazyliki wyruszy uroczysta procesja na plac przed Szczyt, gdzie pod figurą Niepokalanej spotkają się przedstawiciele więzionych, internowanych, Solidarności, reprezentanci szkół i wszyscy, którzy pragną wyrazić pamięć o tych, którzy walczyli o wolną Polskę.

>>>Jan Paweł II i Kościół w pierwszych tygodniach stanu wojennego [ANALIZA]

Ludzie Solidarności na Jasnej Górze

Od pierwszych chwil stanu wojennego do Matki Bożej Jasnogórskiej przybywali ludzie Solidarności, szukając tu schronienia i nadziei. Jasna Góra w bardzo konkretny sposób pomagała represjonowanym. Na początku stanu wojennego najbardziej poszukiwani działacze znaleźli schronienie w jasnogórskiej wieży, gdzie jedzenie przynosił im jeden z paulińskich braci. Dzięki tym działaniom uniknęli oni pierwszej fali aresztowań.

Fot. wikimedia commons/ Janusz Bałanda Rydzewski – ecs.gda.pl/CC BY-SA 4.0

Potwierdza to Dorota Kaczmarek z prezydium Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ Solidarność, której ojciec był działaczem Solidarności na hucie. – Wszyscy byli zaskoczeni, nikt nie wiedział co to jest stan wojenny, co to dla nas oznacza. Z mamą czekałyśmy w samochodzie, a tata poszedł zobaczyć co się dzieje w regionie. Jak twierdził wszystko w biurze było porozbijane, widać było krew, potłuczone szkło, te wszystkie urządzenia, które miał region były rozbite. Siedząc w samochodzie zastanawiałyśmy się co dalej robić? Moja mama zadecydowała jedziemy na Jasną Górę – opowiadała.

Nazajutrz po wprowadzeniu stanu wojennego (14 XII) paulini odprawili specjalną Mszę św. w intencji Ojczyzny o godz. 17.30. Choć później została zmieniona godzina jej celebrowania – na 15.30, to właśnie na początek stanu wojennego datuje się rozpoczęcie odprawiania codziennych Mszy św. w intencji Ojczyzny w Kaplicy Matki Bożej.

>>>Stan wojenny w Polsce był wstrząsem dla św. Jana Pawła II

Na Jasnej Górze zgromadzonych jest też wiele pamiątek tamtych tragicznych dni. Są druki, ulotki, informatory ze znaczkiem Solidarności, symboliczne oporniki, fotografie, sztandary, miniatury pomników „Solidarności” oraz pamiątki internowanych: koszule z autografami, rzeźby, krzyże, korespondencja, transparenty, ulotki, podziemna prasa.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze