Jasna Góra: pierwsze spotkanie nowego nuncjusza z polskim episkopatem
Nowy nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio po raz pierwszy spotkał się w środę na Jasnej Górze z polskim episkopatem. Okazją były rozpoczęte we wtorek wieczorem doroczne rekolekcje biskupów. Nuncjusz odprawił poranną mszę dla ich uczestników.
„Jestem rzeczywiście wzruszony, że właśnie tu, na Jasnej Górze, dochodzi do mojego pierwszego spotkania z całym episkopatem polskim zgromadzonym wokół ołtarza pod opieką Matki Bożej, na swoich dorocznych rekolekcjach” – powiedział abp Pennacchio, który swoją posługę w Polsce rozpoczął formalnie 3 listopada, kiedy prezydent Andrzej Duda przyjął listy uwierzytelniające nowego nuncjusza.
„Ofiaruję tę mszę św. w intencjach każdego z was i waszych wspólnot diecezjalnych, zanosząc te modlitwy w intencji zmarłych biskupów” – powiedział arcybiskup, wyrażając radość z możliwości odprawienia mszy – jak mówił – „właśnie w duchowej stolicy tego Kościoła i szlachetnego narodu polskiego”.
„Czarna Madonna pozostaje jasnym i pewnym punktem odniesienia. Jestem bardzo wdzięczny arcybiskupowi przewodniczącemu i wam wszystkim, drodzy bracia, za zaproszenie do przewodniczenia tej mszy św.” – mówił nuncjusz apostolski, prosząc Boga o oświecenie, potrzebne do przyjęcia nauk rekolekcyjnych.
„Prosimy Cię o światło i odwagę kroczenia po słusznych drogach i przepowiadania z wiernością ewangelii, która jest radością” – dodał abp Pennacchio.
Tematem przewodnim tegorocznych rekolekcji biskupów na Jasnej Górze jest hasło rozpoczynającego się roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście”. Nauki rekolekcyjne wygłasza o. Ryszard Szmydki, 65-letni oblat Maryi Niepokalanej i sekretarz generalny Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.
Jak podało w środę biuro prasowe episkopatu, biskupi zgromadzeni na dorocznych rekolekcjach proszą o modlitwę w ich intencji i zapewniają o swej pamięci przed Królową Polski wszystkich rodaków w kraju i na świecie. „Ta modlitwa, stąd płynąca, obejmuje cały nasz naród” – zapewnił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.
Hierarcha zauważył, że szczególne błogosławieństwo dla wszystkich Polaków w kraju i rozsianych po świecie ma miejsce podczas wieczornej modlitwy Apelu Jasnogórskiego. „To błogosławieństwo jest dopełnieniem każdego dnia, kiedy stąd, o dwudziestej pierwszej, płynie wyjątkowa modlitwa za nasz naród, by go prowadzić razem z Maryją ku Chrystusowi” – powiedział sekretarz KEP.
Bp Miziński podkreślił wielkie znaczenie rekolekcji odbywanych wspólnie przez wszystkich biskupów. „Ta wspólnotowość jest bardzo ważna, szczególnie w posłudze kapłańskiej” – ocenił biskup, wskazując, iż „wspólnota to źródło mocy, bo człowiek jest istotą wspólnotową i domaga się, aby móc się uzewnętrznić i zweryfikować w kontekście innych osób, także w wymiarze religijnym”.
Rekolekcje biskupów rozpoczęły się we wtorek wieczorem modlitwą przed Najświętszym Sakramentem. Potem biskupi wysłuchali pierwszej konferencji wprowadzającej. W czwartek porannej mszy w Kaplicy Matki Bożej przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Natomiast w piątek przed południem zostanie odprawiona msza pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
W sumie biskupi wysłuchają ośmiu nauk rekolekcyjnych. Pierwsza z nich wprowadziła w temat rekolekcji „Idźcie i głoście”. W środę zaplanowano trzy konferencje: „Ojciec posyła Syna”, „Jezus Chrystus posyła uczniów” i „Kościół misyjny z natury”. W czwartek o. Szmydki wygłosi nauki zatytułowane kolejno: „Biada mi, gdybym nie głosił”, „Głoście Ewangelię”, „Będziecie moimi świadkami”. W piątek biskupi wysłuchają ósmej konferencji „Matka ewangelizacji”. Czwartek będzie dniem sakramentu pokuty i pojednania.
Każdy dzień rekolekcji kończy modlitwa Apelu Jasnogórskiego. W środę modlitwę poprowadzi bp Rafał Markowski, w czwartek bp Wiesław Szlachetka. W tym roku lekturą towarzyszącą biskupom podczas rekolekcji jest książka pt. „Bóg albo nic. Rozmowa o wierze”, współautorstwa kard. Roberta Saraha, prefekta watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego. Równolegle z rekolekcjami biskupów trwają tradycyjnie rekolekcje dla ich kierowców.
foto. RV
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |