Jasna Góra: „Prawda i kłamstwo o Katyniu” – Zaduszki Katyńskie
Trzeba wciąż kruszyć mur katyńskiego kłamstwa. Zbrodnie ludobójstwa dokonywane przez reżim Putina przerażają okrucieństwem i przywołują obrazy zbrodni dokonanych w Katyniu i innych miejscach Golgoty Wschodu, zauważono podczas Zaduszek Katyńskich na Jasnej Górze. Odbyły się w Bastionie św. Barbary, miejscu upamiętniającym miliony Polaków, ofiary Rosji carskiej i totalitaryzmu sowieckiego. Ich organizatorem była poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska.
Uroczystości rozpoczęły się modlitwą pod Epitafium Smoleńskim za zamordowanych w Katyniu i tych, którzy zginęli w katastrofie, udając się na obchody 70.rocznicy zbrodni ludobójstwa. Dalsze spotkanie miało miejsce w Bastionie i połączone było z prezentacją publikacji „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. To zbiór najlepszych prac uczniów szkół woj. śląskiego biorących udział w konkursie o tym samym tytule.
– Gromadzimy się w miejscu szczególnym i nowym, które nosi nazwę „Golgota Wschodu – Pamięci Polaków na nieludzkiej ziemi” z Kaplicą Jasnogórskiej Matki Pojednania – mówił na rozpoczęcie Zaduszek przeor Jasnej Góry. O. Samuel Pacholski podkreślił, że uroczystość i nasza modlitwa wpisują się w pielęgnowanie pamięci o dramatycznej naszej historii, jaką jest Katyń. – Przede wszystkim jest to sposobność do zaszczepiania tej pamięci w świadomości młodego pokolenia – powiedział.
>>> Otwarcie Bazy Rodzin Szlachetnej Paczki już w sobotę 12 listopada
Konkurs
„Prawda i kłamstwo o Katyniu” to konkurs organizowany od 13 lat przez Jadwigę Wiśniewską. Wzięło w nim już udział ok. 3 tys. uczniów. W tym roku ponad 200 młodych z 71 szkół z województwa śląskiego. – Wpisuje się on w proces zachowania pamięci o zbrodni na polskich żołnierzach w 1940 r. i zajmuje stałe miejsce w kalendarzu wydarzeń historycznych województwa śląskiego. Stanowi niewyczerpane źródło inspiracji do poszukiwania i odkrywania prawdy o tym bolesnym fragmencie naszej historii – podkreśliła europoseł, zachęcając, by młodzi nigdy nie ustawali w walce o prawdę, o ideały i wartości, które definiowały i definiują polskość.
Marta Gaudy jedna z laureatek konkursu podkreśliła, że przekazywanie prawdy o zbrodni katyńskiej jest teraz wielkim zadaniem dla młodych. Zauważyła, że przypominanie o historii Polski jest bardzo ważne, ponieważ kształtuje narodową tożsamość.
– Odebrali życie. A potem kłamstwem zacierali wszystkie ślady swojego bestialstwa. Na próżno – Prawda zwyciężyła i zwycięża nadal. Dopóki żyje ludzka pamięć, dopóty prawda o Charkowie, Katyniu czy Miednoje będzie jaśnieć na świeczniku historii – napisał m.in. w swej pracy Mikołaj Pokładnik.
>>> Jasna Góra: pielgrzymi wspominają Jana Pawła II
Spektakl
Zaduszkom towarzyszył spektakl poetycko-muzyczny „Elegia Katyńska” w wykonaniu młodych z Liceum im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie. Został oparty na fragmentach nagrodzonych konkursowych prac. – Chcemy pokazać jak sfałszowano historię Polski, a z drugiej strony to, że jednak prawda zwyciężyła – powiedziała polonistka Urszula Zaleska. W naszym spektaklu mamy też nawiązanie do wydarzeń, które teraz mają miejsce na Ukrainie. Jest to próba uświadomienia, że historia powraca, o czym wiedział i mówił śp. Lech Kaczyński – zauważyła nauczycielka.
Adam Paliwoda jeden z recytatorów „Elegii Katyńskiej” podkreślił, że najważniejsza jest pamięć, bo „naród bez historii nie ma prawa do przyszłości”. – Żaden naród nigdy nie będzie bezpieczny będąc blisko Rosji. Zbrodnia katyńska pokazała, że nie mieli oni skrupułów mordując bezbronnych polskich oficerów wziętych do niewoli i nie będą mieli skrupułów względem innych krajów – powiedział też uczeń.
Modlitwa
Modlitwa i pamięć o tych, którzy oddali życie w służbie dla Ojczyzny jest naszym nieustannym zobowiązaniem – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski wyraził uznanie dla młodzieży, która podjęła trud odkrywania prawdy o Katyniu. – Dziś jest tendencja zapominania o naszej historii, naszym bólu, spychania tego na margines i dlatego to jest dla nas wszystkich wezwanie, byśmy mówili swoim głosem i wołali o swoją Ojczyznę. Dlatego też bardzo się cieszę, że ci młodzi podjęli tego rodzaju trud, aby na bazie źródeł historycznych i odkryć, których wciąż dokonujemy i czego się dowiadujemy, wyrazić swoim głosem i pismem to świadectwo o ludziach, którzy oddali swoje życie za naszą Ojczyznę, byśmy żyli w wolnej, niepodległej Polsce – powiedział abp Depo.
– Trzeba wciąż kruszyć mur katyńskiego kłamstwa. Zbrodnie ludobójstwa dokonywane przez reżim Putina przerażają okrucieństwem i przywołują obrazy zbrodni dokonanych w Katyniu i innych miejscach Golgoty Wschodu – mówiła Jadwiga Wiśniewska. Dziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w konkurs: młodym, nauczycielom, rodzicom.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |