fot. benefit of hindsight, flickr.com

Jasna Góra: przez cały maj melodie maryjne z wieży „na żywo”

Tylko w maju, ale za to przez cały miesiąc. Każdego wieczoru przed godziną 18.00 z jasnogórskiej wieży płyną dźwięki maryjnych melodii. Bracia i świeccy zwani intradzistami grają na trąbkach. Grając „na żywo” na jasnogórskiej wieży, na cztery strony świata, paulini chcą podkreślić, że maj jest w polskiej tradycji religijnej czasem szczególnej czci Maryi, Matki Jezusa i Królowej z Jasnej Góry.

Codziennie przed godziną 18.00 kilka osób, w tym ubrani w białe habity paulini, wchodzą na wieżę jasnogórską. W tym czasie wieża jest już zamknięta dla zwiedzających. Intradziści w ok. siedem minut pokonują ponad dwieście schodów wiodących w górę, docierając na pierwszą kondygnację.
Stąd rozpoczynają grę na „chwałę Matki Bożej”. Zazwyczaj wykonywane są cztery zwrotki wybranej pieśni maryjnej. Czasem z podziałem na głosy, kolejno z czterech stron wieży, po jednej zwrotce. Intradziści mają przygotowanych pięć, sześć pieśni, więc każdego dnia tygodnia mogą grać inną melodię.

– Taka gra na żywo z wieży bardzo nas zaskoczyła. To coś wspaniałego. Dobrze, że paulini podtrzymują takie zwyczaje. Ten dźwięk trąbek ma w sobie coś nadzwyczajnego, charakterystycznego tylko dla Królowej – powiedziały turystki.

W związku z jubileuszem 300-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej wieża jasnogórska ozdobiona jest specjalnymi banerami z nimbami Maryi i Jezusa w symbolicznych koronach, z logo roku jubileuszowego i biało-czerwoną wstęgą. Na jednym z banerów są także słowa z modlitwy Apelu Jasnogórskiego.

Ponad 106-metrowa, jedna z najwyższych w Polsce, wieża bazyliki to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów architektury sanktuarium. Obecnie, w związku z remontem, część wieży otaczają rusztowania. Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra zdecydował, że można wykorzystać je do przekazania informacji o obchodach jubileuszu. Obecna wieża, piąta w historii sanktuarium, w dolnej części pochodzi z 1714 roku, natomiast jej szczyt z początku XX wieku. Całość nosi cechy baroku.
Nad pierwszą kondygnacją umieszczono zegar z 36 dzwonami i dzwonkami, które wygrywają melodie pieśni maryjnych. Na narożnikach środkowej kondygnacji znajdują się cztery figury: św. Pawła Pustelnika, św. Floriana, św. Kazimierza królewicza i św. Jadwigi królowej. Najwyższą, piątą kondygnację, na którą prowadzi 516 schodów, zdobią posągi doktorów Kościoła: św. Leona Wielkiego, św. Grzegorza z Nazjanzu, św. Augustyna i św. Ambrożego. Na iglicy wieży znajduje się kruk z bochenkiem chleba w dziobie (z godła paulinów) oraz metalowa chorągiewka z monogramem imienia Najświętszej Maryi Panny.

Zwieńczenie jasnogórskiej wieży stanowi krzyż, którego palące się nocą lampki są symbolem światła i mocy płynących z tego świętego miejsca.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze