fot. benefit of hindsight, flickr.com

Jasna Góra: 27. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Różnorodność propozycji – od chorału gregoriańskiego, przez dzieła wokalno-instrumentalne i chóralne, po muzykę inspirowaną tradycja ludową m.in. polskiego Podhala czy wielokulturowego Iranu – tak zapowiada się 27. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, którego liturgiczna inauguracja odbyła się dziś na Jasnej Górze. Festiwalowi patronuje prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Duda.

Mszy św. na rozpoczęcie Festiwalu przewodniczył o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych. Homilię wygłosił ks. Kazimierz Szymonik, dyrygent, muzykolog i pedagog oraz członek rady artystycznej festiwalu.

– Choć to wielkie wydarzenie muzyczne odbywa się nie tylko w Częstochowie, ale także w różnych miejscach w Polsce, a nawet w Niemczech, jej sercem od początku jest jasnogórskie sanktuarium – podkreśla w rozmowie z KAI o. Nikodem Kilnar, członek Rady Artystyczno – Programowej Festiwalu.

O. Kilnar zwrócił także uwagę na czas kiedy rozpoczyna się festiwal – w przededniu uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski. – Cieszymy się że przybywający w tych dniach do Częstochowy, nie tylko melomani, ale też pielgrzymi, mogą uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu artystycznym, kulturalnym”.

– Wobec postępującej destrukcji sztuki, potrzebne nam jest wychowanie do piękna, które zaczyna się w rodzinie, a jest kontynuowane w szkole – apelował w homilii ks. Kazimierz Szymonik. Przekonywał, że nie jest obojętne czego słuchamy, bo piękno jest przymiotem Boga.

Ukazując degradację współczesnej sztuki jako konsekwencji obyczajowej i kulturalnej rewolty roku 1968, duchowny przestrzegał przed akceptacją jej zgubnych skutków, kiedy to sztuka czy kultura stają się swoim zaprzeczeniem, karykaturą, gubią swoją misję a nawet sens. – Współczesna anty-sztuka rezygnuje z powiązania sztuki z pięknem, co było od zawsze, z kontemplacją, z bezinteresowną radością – powiedział dyrygent. Wskazując na Festiwal Gaude Mater ks. Szymonik podkreślił, ze od 27 lat realizuje on najwyższy wymiar kultury w muzyce sakralnej.
Oprawę muzyczną liturgii przygotowała Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński pod dyrekcją Michała Sławeckiego. Zespół powstał w listopadzie 2013 roku. Tworzą go pasjonaci śpiewu gregoriańskiego. Schola bierze także udział w projekcie nagrywania jasnogórskich jednogłosowych zbiorów muzycznych edytowanych w prestiżowej serii „Musica Claromontana”.

Dziś w bazylice jasnogórskiej zabrzmi koncert inaugurujący z okazji Jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Podczas koncertu wystąpi Venice Baroque Orchestra z Włoch oraz włoska mezzosopranistka Romina Basso. Venice Baroque Orchestra należy do najznakomitszych europejskich zespołów specjalizujących się w grze na dawnych instrumentach. Zespół stawia sobie za cel ponowne odkrycie wybitnych dzieł XVII – oraz XVIII-wiecznych. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” potrwa do 7 maja. Festiwalowi towarzyszy 13. Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Musica Sacra Nova”.

fot. benefit of hindsight, flickr.com

Jasna Góra: 27. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze