fot. PAP/Waldemar Deska

Jasna Góra: rozpoczęła się 32. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Potrzebni nam są dziś ludzie Ewangelii, giganci wiary, nadziei i miłości – mówił na Jasnej Górze bp Ignacy Dec podczas mszy św. inaugurującej 32. Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę. Pielgrzymce towarzyszy hasło: „Wierzę w święty Kościół powszechny”.

– Przybywamy, by dziękować za dar Radia Maryja, które od 32 lat przynosi słowo Prawdy z zachętą, abyśmy żyli w przyjaźni z Bogiem i ludźmi. Przybywamy, by także wypraszać Boże błogosławieństwo dla Kościoła i dla Ojczyzny, dla Europy i zagubionego dziś świata. Przybywamy by się modlić no pokój – mówił w homilii biskup senior diec. świdnickiej.

Wskazując na proklamowaną podczas liturgii Ewangelię o cudzie w Kanie Galilejskiej podkreślił, ze Chrystus w tym wydarzeniu zapragnął, by Maryja stała się i naszą Matką, którą nam podarował, by między Nim a nami stała też Maryja. – Maryja jest z nami, Maryja pielgrzymuje przez wieki z Kościołem. Ona jako Matka interesuje się nami i nas kocha – mówił kaznodzieja.

Biskup zauważył, że Maryja zauważa i nasze współczesne braki, tak jak zauważyła brak wina u nowożeńców w Kanie. Do nich zaliczył bp Dec spustoszenia jakie czynią odradzające się „bezbożne ideologie”, które obrały sobie za cel zdechrystianizować Europę. Zwrócił uwagę na niszczenie trzech filarów kultury euroatlantyckiej; filozofii greckiej jako fundamentu europejskiej nauki, religii judeochrześcijańskiej jako fundamentu moralności oraz rzymskiego prawa jako fundamentu sprawiedliwości.

– Walka z prawdą i dobrem pochodzącym od Boga się nie zakończyła. Szatan nie wyjechał na urlop – podkreślał bp Dec. Wskazując na nurty filozofii idealistycznych jak oświeceniowe, pozytywistyczne, fenomenologiczne i egzystencjalistyczne, mówił o procesie odchodzenia od klasycznych kategorii dobra, prawdy i piękna, zawężaniu badań tylko do pola ludzkiej świadomości a nie rzeczywistego świata, co rodzi ideologie i utopie. Jako przykład podał utopijną doktrynę marksistowską, a teraz jego zdaniem jest to „lansowana w krajach Unii Europejskiej ideologia gender przez podstępne hasła równości i tolerancji”. – Walkę klas zamieniono na walkę płci – mówił hierarcha.

Wśród negatywnych zjawisk w dzisiejszej kulturze bp Dec wskazał też na „zniewalanie nauki przez ideologię, kiedy najważniejszym kryterium staje się nie prawda, ale poprawność polityczna”.

Odnosząc się do osłabiania religii, zwłaszcza katolicyzmu kaznodzieja mówił też o „bezpardonowym ataku na osobę św. Jana Pawła II”. Natomiast oceniając bolączki w sferze stanowienia i przestrzegania prawa, bp Dec zwrócił uwagę na podważanie istnienia prawa naturalnego, a „lansowanie pozytywizmu prawnego, w którym utrzymuje się tezę o prymacie prawa stanowionego nad prawem Bożym, naturalnym i objawionym”. – Lansuje się tezę, że prawda jest do ustanowienia przez głosowanie. My wiemy, że prawda jest dana przez Boga do odkrycia przez nas. Człowiek nie jest kreatorem prawdy, ale jest jej lektorem – przypominał hierarcha.

Bp Dec przypomniał słowa homilii Jana Pawła II wygłoszone w Kaliszu podczas pielgrzymki w 1997r., że„ miarą cywilizacji — miarą uniwersalną, ponadczasową, obejmującą wszystkie kultury — jest jej stosunek do życia. Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych, zasługuje na miano barbarzyńskiej. Choćby nawet miała wielkie osiągnięcia gospodarcze, techniczne, artystyczne, naukowe”.

Kaznodzieja wyróżnił „trzy sektory społeczne, poprzez które rozgrywa się walka z cywilizacją chrześcijańską: media, placówki oświatowe oraz gremia stanowiące prawo”. Przestrzegł, że gdy nie słucha się Boga, nie broni się tego, co służy człowiekowi.

fot. Maciej Kluczka / Misyjne Drogi

Bp Dec podkreślił, że dziś potrzebna jest nam „silna wiara, mocna nadzieja, ofiarna miłość, ludzie kształtowani przez Ewangelię, giganci wiary”. Zachęcał do rzeczywistego zawierzenia wszystkich spraw i siebie samych Maryi na wzór wielkich świętych Kościoła jak bł. kard. Stefan Wyszyński i św. Jan Paweł

Msza św. celebrowana na Szczycie Jasnej Góry, poprzedzona koncertem, zainaugurowała dwudniową 32. Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryi. To jedna z największych pielgrzymek odbywających się na Jasnej Górze. W niedzielę słuchacze Radia Maryja pielgrzymkowy dzień rozpoczną Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny o godz. 8.00. Centralnym punktem będzie Msza św. na Szczycie pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego o godz. 11.00.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze