Jasna Góra: rozpoczęły się ogólnopolskie dożynki
Pod hasłem „Do Maryi Niewiasty Eucharystii” na Jasnej Górze trwają ogólnopolskie dożynki, czyli święto dziękczynienia za plony. Mszy św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych o godz. 11.00 przewodniczyć ma na szczycie abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki. Tradycyjnie w Eucharystii weźmie udział prezydent RP Andrzej Duda. Transmisję przeprowadzi Telewizja Polska w TVP 1 oraz Telewizja Polonia.
W uroczystościach dożynkowych udział biorą także minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski i przedstawiciele polskiej wsi. Rolnicy dziękują za stulecie urodzin św. Jana Pawła II i 100. rocznicę Cudu nad Wisłą – zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej. Modlą się o ustanie epidemii i o rychłą beatyfikację prymasa Wyszyńskiego.
Największe w kraju święto dziękczynienia
Płody rolne i specjalnie przygotowane na ten dzień wieńce dożynkowe przywiezione przez rolników z różnych części kraju zostaną poświęcone podczas uroczystej mszy św. Wieńce zrobione są z różnego rodzaju zbóż, kwiatów i owoców, i często nawiązują formą plastyczną do aktualnych wydarzeń. Tradycyjnie na początku sumy starostowie dożynek składają na ręce głównego celebransa bochen chleba wypieczony z ziarna z pierwszych zbiorów.
Jasnogórskie dożynki to największe w kraju rolnicze święto dziękczynienia. Ich organizatorem jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.
Pierwsze centralne dożynki w Polsce odbyły się 28 sierpnia 1927 r. w Spale pod patronatem prezydenta RP Ignacego Mościckiego. W roku 1982 r. odbyły pierwsze dożynki jasnogórskie. Dożynki należą do najważniejszych świąt na wsi, podczas których obchodzi się uroczyste zakończenie żniw. Tradycje związane ze ścinaniem ostatnich kłosów zbóż, znane były w Polsce już w XVI w.
Krajowe Duszpasterstwo Rolników
Krajowe Duszpasterstwo Rolników jest od 1996 r. kontynuacją Komisji Duszpasterstwa Rolników, którą Konferencja Episkopatu Polski powołała 2 grudnia 1982 r. Pierwszym przewodniczącym komisji był bp Jan Gurda, a jego następcą bp Roman Andrzejewski. Komisja, w skład której wchodziło jedenastu członków, opracowała statut Duszpasterstwa Rolników. W 1996 r. zlikwidowano komisję, powierzając opiekę nad rolnikami krajowemu duszpasterzowi rolników.
Celem duszpasterstwa rolników jest przede wszystkim pogłębianie życia religijnego rolników, odrodzenie moralne wsi, podkreślenie godności i wartości pracy rolnika oraz zaangażowanie rolników w życie Kościoła i państwa. Duszpasterstwo pomaga w samokształceniu i działalności oświatowej, współorganizuje życie kulturalne na wsi, podejmuje akcje na rzecz społeczności wsi i małych miast, ponadto organizuje też rekolekcje, dni skupienia, itp.
Krajowa Wystawa Rolnicza
Ogólnopolskim dożynkom tradycyjnie towarzyszy 29. Krajowa Wystawa Rolnicza. W tym roku wyjątkowo, ze względu na pandemię, odbywa się na parkingach jasnogórskich, a nie w Alejach Najświętszej Maryi Panny. Wystawę otworzył wczoraj minister rolnictwa podkreślając, że wielką zasługę rolników jest fakt, iż „mimo suszy czy trudności wywołanych pandemią, nasz kraj może cieszyć się bezpieczeństwem żywnościowym”. Organizatorem Wystawy jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |