Fot. Flickr/EpiskopatNews

Jasna Góra: siódmy punkt Krucjaty Miłości bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

„Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem”, ten siódmy punkt „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” bł. Prymasa Wyszyńskiego przypomniano i rozważano podczas nocnej modlitwy „Z bł. Prymasem czuwamy w Domu Matki”. To czas dziękczynienia za beatyfikację i pogłębiania nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego. Czuwania odbywają się cały rok z 27./28. dzień miesiąca w Kaplicy Matki Bożej. Tym razem podjęła je Jasnogórska Rodzina Różańcowa wraz z siostrami zawierzankami i parafią w Olszance koło Krynicy.

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymas Wyszyńskiego przypomniała, że bł. Prymas był nauczycielem i wychowawcą narodu, był dobrym, ale wymagającym ojcem, prowadzącym nas na szczyt radykalizmu ewangelicznego.

W trudnym czasie dla Kościoła w Polsce, w trudnej wciąż powojennej rzeczywistości, bo wojna pozostawiła wiele śladów w kolejnych pokoleniach- nienawiść, agresję, manipulowanie, okradanie, kombinowanie – ogłosił w 1967 r. program „ABC Społecznej Miłości”.

>>> Zobacz, jak mieszkał w dzieciństwie bł. kard. Wyszyński [GALERIA]

Miłość czy nienawiść

– Ks. Prymas podkreślał, że nienawiści można przeciwstawić tylko miłość. Nienawiść jest rozsiewana z zewnątrz, a miłość musimy obudzić we własnych sercach – podkreślała Beata Mackiewicz.

Odnosząc się do siódmego punktu Krucjaty: „Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem”, zauważyła, że kard. Wyszyński zachęcał, by walkę z największym społecznym zagrożeniem czyli nienawiścią zaczynać od drobnych gestów miłości. – Mamy czynnie pomagać, to znaczy wyruszać tam, gdzie mogą być nasze ręce i mogą pomóc drugiemu – wyjaśniała. Dodawała, że nauka prostych gestów nie jest niczym nowym, bo wynika ona z Ewangelii. – Jezus mówi np. o podaniu kubka wody, to bardzo ważne byśmy o tych drobnych gestach wciąż sobie przypominali – mówiła.

Przedstawiciela Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przypomniała, że błogosławiony nieustannie do tych drobnych gestów na wzywał. – Np. w czasie Soboru Watykańskiego zachęcał do czynów dobroci. Są one spisane w specjalnych księgach, które znajdują się na Jasnej Górze. Są w nich zapisane proste, ale znaczące, czyny np. „jutro pójdę do sąsiada, by się z nim pojednać”.

fot. Marcin Wrzos OMI

Walka o miłość

– Ks. Prymas rozumiał Krucjatę jako walkę wewnętrzną o miłość, którą każdy musi zacząć od siebie, musi przeorać swą duszę, by być świętym – zauważyła Mackiewicz. Podkreśliła, że kard. Wyszyński nieustannie podkreślał, że gdy zabraknie miłości zdolnej do poświęceń, to wszystkie inne cnoty są zagrożone.

– Mamy nieść miłość przez słowo, przez uśmiech. On chciał byśmy jako chrześcijanie byli optymistami, byśmy rozumieli optymizm Kościoła, bo Jezus wszystko zwyciężył, On idzie przed nami, a my podążamy Jego drogami – podkreśliła Beata Mackiewicz wskazując, że za wzór miłości i ofiary bł. Prymas Wyszyński zawsze stawiał Maryję, Matkę Pięknej Miłości, która tych prostych gestów miłości nas nieustannie uczy.

– To dla nas wielki zaszczyt i łaska, że możemy być grupą, która u Matki Bożej czuwa, zaraz po Jej uroczystości odpustowej. Błogosławiony jest naszym patronem, a dla członków to przywilej i okazja, żeby duchowo się umocnić w różańcowym powołaniu i budowaniu więzi z Maryją – powiedział o. Marian Waligóra, opiekun Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

Fot. Flickr/EpiskopatNews

Zadanie wciąż aktualne

Przypomniał, że Prymas Wyszyński pozostawił Polakom zadanie, które jest stale aktualne: „modlitwą różańcową powiążcie wszystkie wasze serca, aby stały się murem obronnym Kościoła Chrystusowego pod opieką Zwycięskiej Pani Jasnogórskiej”.

Odnosząc się do siódmego punktu „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” o. Waligóra zaznaczył, że apostolstwo Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej zawsze rozpoczyna pomoc od modlitwy, od bycia przed Bogiem, bo często więcej możemy zrobić dla drugiego człowieka będąc przed Nim, niż szukając jakiś innych rozwiązań.

Czuwanie rozpoczął Apel Jasnogórski, a zakończyła o północy Msza św. sprawowana z intencją o kanonizację Prymasa Tysiąclecia. Organizatorami czuwań są: Jasna Góra, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego bł. Prymas jest patronem.

Kolejna nocna modlitwa „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki” we wrześniu (27/28 września). Partnerem medialnym jest Radio Jasna Góra, które nocną modlitwę transmituje.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze