fot. PAP/Waldemar Deska

Jasna Góra: trwają główne uroczystości odpustowe

Z udziałem przedstawicieli Episkopatu i rzeszy pątników przybyłych w kilkudziesięciu pielgrzymkach odbywają się na Jasnej Górze główne uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Tegoroczny odpust wpisuje się w przygotowania do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego.

– Wspólnie dziękujmy za obecność Maryi w dziejach naszego narodu i przyzywajmy Jej wstawiennictwa dzisiaj, by wyrwała nas z uśpienia religijnego i obudziła w nas wrażliwość na drugiego człowieka – zachęca przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Przypomina, że uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej to święto najbardziej związane z jasnogórskim sanktuarium.

Główna suma odprawiona zostanie o godz. 11.00 na szczycie pod przewodnictwem prymasa abp. Wojciecha Polaka. Celebrować ją będą przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, którzy wczoraj obradowali w ramach Rady Biskupów Diecezjalnych.

>>> Opiekunka narodu polskiego

Tradycyjnie podczas sumy ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Tysiąclecia. Eucharystię poprzedzi o godz. 10.00 modlitwa „W oczekiwaniu na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego”, poprowadzona przez uczniów Katolickiego LO im. Matki Bożej Jasnogórskiej z Częstochowy.

Jak zwykle w święto Matki Bożej Jasnogórskiej, która jest patronką archidiecezji częstochowskiej, wieczornej mszy św. o godz. 19.00 przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Na Jasną Górę dotarły już peregrynujące po Polsce znaki Światowych Dni Młodzieży, czyli krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.

Mszy św. o godz. 7.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył ks. Mariusz Wilk, dyrektor krajowy Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Fot. Flickr/Catholic Church England and Wales

Obchodzona dziś uroczystość NMP Częstochowskiej ściśle jest związana z sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze, w którym od końca XIV w. otaczany jest wielką czcią obraz Bożej Rodzicielki. To jeden z najważniejszych odpustów, który co roku gromadzi tysiące wiernych.

O ustanowienie święta Matki Bożej Jasnogórskiej ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 r. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie mszy św. wotywnych.

Dopiero papież Pius X w 1904 r. zatwierdził uroczystość NMP Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Na prośbę biskupa włocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego i polskich paulinów zatwierdził święto Matki Bożej Częstochowskiej w rycie I klasy z oktawą dla Jasnej Góry. Święto to miało być obchodzone w środę po 24 sierpnia. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 r.

W 1931 r. papież Pius XI ustalił jako uroczystość dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.

Teksty liturgiczne wysławiają opiekę Matki Bożej nad Polską i porównują twierdzę jasnogórską z Syjonem, siedzibą Arki przymierza w Starym Testamencie.

Święto Matki Bożej 26 sierpnia łączy Polaków w kraju i zagranicą i jest okazją do odkrywania jasnogórskiej duchowości – zauważa o. Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry. – Łączy tych, którzy kochają Matkę Bożą jako Królową Polski. To bardzo wyraźnie słychać w kolekcie z uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, w której prosimy o wolność dla narodu, o pokój, i o to, by religia cieszyła się w naszym kraju wolnością, to jest coś niezwykle ważnego, bo Jasna Góra, Matka Boża jest gwarantem tej wolności – podkreśla o. Legan.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze