fot. @JasnaGoraNews

Jasna Góra: warsztaty prawne dla zgromadzeń i instytutów życia konsekrowanego

O aktualnych problemach instytutów życia konsekrowanego w aspekcie prawa kanonicznego i świeckiego jest mowa podczas dwudniowych warsztatów prawnych, które trwają na Jasnej Górze. To drugie spotkanie, którego celem jest także wymiana doświadczeń między przełożonymi zgromadzeń. Spotkanie organizuje Komisja Prawna Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Bierze w nich udział około 200 osób.

– W naszych zgromadzeniach prowadzimy wiele dzieł, które wymagają od nas przestrzegania prawa pracy, dlatego podjęcie również tego tematu jest bardzo ważne. To też wsłuchanie się w głos specjalistów, mówiących o tym, jakie nowe aspekty prawne pojawiły się, jeżeli chodzi o zatrudnianie pracowników nie tylko świeckich, ale także duchownych w wielu instytucjach – podkreślił o. Arnold Chrapkowski przewodniczący Komisji Prawnej Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce i Generał Zakonu Paulinów.

Prelekcję dotyczącą prawa pracy w Instytutach Życia Konsekrowanego prowadzi Monika Zborowska, dyrektor personalny na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i mecenas Kornel Kowalski z Warszawy, autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

>>> Charyzmat życia konsekrowanego – na czym polega? 

Monika Zborowska zwróciła uwagę, że podczas panelu poruszane są kwestie związane m.in. z obowiązkami pracodawców i pracowników, zatrudnieniem pracowników, a także właściwego rozstrzygania sporów w oparciu o prawo pracy. – Kodeks Pracy jest spójny i uniwersalny dla wszystkich. Osoby duchowne, jeżeli prowadzą jakąś działalność, gdzie zatrudniają pracowników to zmagają się z tymi samymi przepisami, co osoby świeckie. Natomiast na pewno są to trudniejsze wyzwania w sytuacji, gdzie dochodzi np. do konfliktów pomiędzy pracodawcą – duchownym a pracownikami – osobami świeckimi, ponieważ bardzo często próbują one wykorzystać duchownych, odwołując się do ich sumienia, dopuszczając się względem nich manipulacji np. zasłaniając się trudnościami w życiu rodzinnym i prywatnym – wyjaśniła.

Dodała, że przepisy Prawa Pracy są jednymi z najczęściej zmieniających się przepisów. Zwróciła uwagę, że teraz pracodawca ma więcej możliwości reakcji, jeżeli zachodzi podejrzenie, że pracownik jest pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. – Każdy pracodawca może prewencyjnie sprawdzić, czy pracownik jest pod wpływem alkoholu. Ma także możliwość zastosowania względem niego sankcji np. rozwiązania umowy o pacę dyscyplinarnie – mówiła dyrektor personalna na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

– Warsztaty prawne dają przełożonym potrzebne narzędzia, żeby wykonywać swoje zadania właściwie. Program porusza bardzo aktualne problemy związane także z kryzysem powołania kapłanów i sióstr zakonnych, z eksklaustracją, czyli dłuższą nieobecnością osób duchownych we wspólnocie. Może być to też nieobecność wywołana względami zdrowotnymi – zauważył ks. Szymon Zaniewski, sekretarz prowincjalny Zgromadzenia Zmartwychwstańców.

>>> Życie konsekrowane na świecie. Prawie 180 tys. zakonników i ponad 600 tys. zakonnic

Ks. Mariusz Mazur Przełożony Prowincjalny Zgromadzenia Zmartwychwstańców zwrócił uwagę, że kryzys wiary, to problem wnętrza człowieka, który dotyka coraz więcej osób również w zgromadzeniach czy wspólnotach. Podkreślił, że w dzisiejszych czasach niełatwo być kapłanem, bo coraz częściej doświadczają oni nagonki słownej, a nawet fizycznej. Dodał, że jeżeli we wspólnotach jest osoba, która zmaga się z kryzysem wiary, warto dać jej czas na rozeznanie dalszej drogi.

Uczestnikami warsztatów są m.in. przełożeni i zarządzający żeńskimi i męskimi zgromadzeniami zakonnymi. Prelekcje i dyskusje odbywają się w Sali Papieskiej, a centralnym punktem każdego dnia będzie Msza św. odprawiana w południe w Kaplicy Matki Bożej. W drugim dniu mowa będzie „O administracji dobrami doczesnymi w instytucjach zakonnych”.

BP @JasnaGóraNews

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze