Fot. Flickr/Catholic Church England and Wales (CC BY-NC-ND 2.0)

Jasna Góra: XX Ogólnopolskie Spotkanie Środowiska Policyjnego

Oddaniem czci policjantom zamordowanym na Wschodzie i odśpiewaniem narodowego hymnu na Jasnej Górze rozpoczęło się XX Ogólnopolskie Spotkanie Środowiska Policyjnego. Delegat KEP ds. duszpasterstwa Policji apelował w kazaniu o szacunek dla tych, którzy „wypełniają swoją misję troski o bezpieczeństwo w naszym ojczystym domu”. Mija sto lat posługi policyjnych kapelanów.

– Od 102 lat polski policjant ryzykując własnym zdrowiem i życiem troszczy się o nasze bezpieczeństwo, ład i porządek w naszym państwie. Dzisiaj zgromadzeni przed Obliczem Jasnogórskiej Pani z przedstawicielami polskiej Policji na czele z Komendantem Głównym, chcemy wypowiedzieć wielkie dzięki za ich służbę, za ich poświecenie – powiedział rozpoczynając wspólną modlitwę abp Józef Guzdek. Delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa Policji zaznaczył także, że „chcemy też gorąco prosić, aby wszyscy rozumieli niezwykle ważną ich służbę dla wszystkich, i żeby zdecydowana większość Polaków mówiła „dziękujemy” i sprzeciwiała się wtedy, kiedy szargany jest mundur polskiego policjanta, który w tych dniach wspiera także wschodnią granicę Rzeczypospolitej, jej bezpieczeństwo”.

W kazaniu abp Guzdek podkreślał, że obecni policjanci kontynuują niezwykle ważne zadanie i misję w społeczeństwie. – Z tego tytułu zasługują na szacunek, wdzięczność i odpowiednie wynagrodzenie – mówił zaznaczając, że „owszem, jak w każdej grupie społecznej mogą znaleźć się niegodni noszenia policyjnego munduru, jednak należy pamiętać o proporcjach, są to nieliczne, sporadyczne przypadki w formacji liczącej ponad sto tysięcy funkcjonariuszy”. Dlatego, jak podkreślał, nie wolno atakować i poniżać tych, którzy z wielkim poświęceniem i oddaniem wypełniają swoją misję troski o bezpieczeństwo w naszym ojczystym domu.

Kaznodzieja przywołał słowa bł. kard. Wyszyńskiego o porządku miłowania, które, jak uznał, warto wskazać „w czasie podejmowania trudnych decyzji, wielkiego napięcia na wschodniej granicy RP, która jest równocześnie granicą Unii Europejskiej”: ład w miłowaniu wymaga, aby człowiek, który staje na czele jakiejś grupy społecznej i przyjmuje na siebie odpowiedzialność za nią, pamiętał najpierw o obowiązkach wobec dzieci swojego narodu, a dopiero w miarę zaspakajania i nasycenia najpilniejszych podstawowych potrzeb własnych obywateli, rozszerzał dążenie do niesienia pomocy na inne ludy i narody, na całą rodzinę ludzką”.

>>> Jasna Góra: 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze