Jasnogórscy paulini będą szli w warszawskiej pielgrzymce do Częstochowy
Nie ustała ani podczas wojny, ani w czasie komunizmu. Jest prowadzona przez „białych mnichów” i nazywana jedną z najstarszych kompanii. 312. Warszawska Pielgrzymka Piesza już jutro wyruszy na szlak. Nie mogło w niej zabraknąć paulinów z Jasnej Góry, dlatego dziś siedmiu z nich wyjechało do Warszawy, aby jutro z całą kompanią rozpocząć rekolekcje w drodze. W tym roku towarzyszy im hasło „Sakramenty dają życie”.
Od ponad 60 lat daje świadectwo wielkiej miłości do Matki Bożej na pątniczym szlaku. To o. Melchior Królik, jeden z najbardziej wytrwałych uczestników Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Choć zdrowie już nie pozwala mu wędrować na własnych nogach, to jego współbracia „użyczają mu swoich rąk”, by na wózku mógł przezywać ten szczególny dla niego czas.
– Piesza Pielgrzymka jest moim życiem. W grupach głoszę chwałę Matki Bożej. W tym roku ze względu na temat pielgrzymki będę mówił o sakramencie pojednania i Najświętszym Sakramencie w aspekcie jasnogórskim, czyli o tym, jak Maryja prowadzi nas do konfesjonału i jak wyprasza cuda i łaski związane z Eucharystią – powiedział o. Melchior Królik, jasnogórski archiwista. Dodał, że kompania warszawska jest jego rodziną, a pielgrzymowanie słodkim trudem dla Boga i Maryi.
– Pielgrzymka to bycie „sam na Sam z Bogiem”, to czas, który pozwala nam w drugim człowieku zauważyć Jezusa i nie tylko w pięknej pogodzie, ale i w deszczu i pod wiatr On do nas przemawia – powiedział o. Patryk Mazgaj, przewodnik grupy św. Patryka.
>>> Jasna Góra: pielgrzymka konna – jedyna taka [+GALERIA]
Paulin, który jest neoprezbiterem, opowiadał, że przez pięć lat chodził z Warszawską Pieszą Pielgrzymką, ale w tym roku idzie już po raz pierwszy jako przewodnik grupy. – Choć konferencje i nowenny są przygotowywane przez głównych organizatorów, to jestem też odpowiedzialny za sferę duchową pątników. Będą Apele Jasnogórskie, wprowadzenie do Liturgii Słowa na każdy dzień, czy rozważania o patronie naszej grupy – tłumaczył przewodnik. Dodał, że to jest właśnie jego postanowienie, wynikające z potrzeby serca, aby umieć opowiedzieć o św. Patryku, aby pątnicy poczuli, że mogą mieć z nim coś wspólnego i wiele się nauczyć.
– Jeżeli Bóg zaprasza nas na pielgrzymkę to nie po to, abyśmy przeszli kilkaset kilometrów i się zmęczyli, ale dlatego, że chce się zaangażować poprzez ten trud w nasze życie. Jemu naprawdę na nas zależy – wyjaśniał o. Piotr Łoza, przewodnik grupy św. Faustyny Kowalskiej.
>>> Jasna Góra to nie tylko kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej. Co warto jeszcze tam zobaczyć?
Temat, który towarzyszyć będzie pątnikom to „Sakramenty dają życie”. Ich tematyka omówiona zostanie na przestrzeni 9 dni, podczas konferencji przygotowanych przez o. Jarosława Kupczaka, dominikanina z Krakowa i siostrę Marię Emilię Kąkol, ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza. Uczestnicy na początku drogi odnowią przyrzeczenia chrzcielne, w czwartym dniu będzie odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, a ostatniego dnia kapłańskich.
312. Warszawska Pielgrzymka Piesza na szlak wyruszy jutro, a na Jasną Górę dotrze 14 sierpnia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |