fot. twitter.com/JasnaGoraNews

Jasnogórska modlitwa w 40. rocznicę ocalenia życia Jana Pawła II

Msza pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo oraz modlitwa różańcowa z udziałem koordynatorów 25. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej upamiętnią w czwartek na Jasnej Górze ocalenie życia Jana Pawła II w 40. rocznicę zamachu na papieża.

W częstochowskim sanktuarium znajduje się przestrzelony 13 maja 1981 r. pas papieskiej sutanny, dziś będący relikwią. W czerwcu 2004 r., po ponad 20 latach przechowywania w jasnogórskim sejfie, pas został umieszczony w ołtarzu przy cudownym obrazie Matki Bożej. Natomiast kula, która raniła Jana Pawła II, znajduje się w sanktuarium maryjnym w Fatimie.

>>> Franciszek przypomniał o 40. rocznicy zamachu na Jana Pawła II

fot. EPA/PAULO CUNHA

Do zamachu na papieża, w wyniku którego Ojciec Święty został ciężko ranny, doszło 13 maja 1981 r. na placu Świętego Piotra w Watykanie. Bezpośrednim sprawcą zamachu był Turek Mehmet Ali Agca, jednak nie udało się definitywnie ustalić tego, kto stał za próbą zabicia papieża. Swoje ocalenie Jan Paweł II przypisał Matce Bożej. Jak przypomina biuro prasowe Jasnej Góry, dwa lata po zamachu, w czasie pielgrzymki do Polski 19 czerwca 1983 r., papież ofiarował przestrzelony pas częstochowskiemu sanktuarium.

>>> Co działo się w karetce z rannym Janem Pawłem II po zamachu na Placu Świętego Piotra?

W czasie wieczornej modlitwy Apelu Jasnogórskiego Jan Paweł II mówił wówczas: „W dniu 13 maja minęło dwa lata od tego popołudnia, kiedy ocaliłaś mi życie. Było to na placu Świętego Piotra. Tam, w czasie audiencji generalnej, został wymierzony do mnie strzał, który miał mnie pozbawić życia. Zeszłego roku w dniu 13 maja byłem w Fatimie, aby dziękować i zawierzać. Dziś pragnę tu, na Jasnej Górze, pozostawić jako wotum widomy znak tego wydarzenia – przestrzelony pas sutanny”.

Pierwsze zdjecia papieża po wybudzeniu się ze śpiączki, fot. youtube.com

>>> Obchody 40. rocznicy zamachu na Jana Pawła II w sanktuarium w Polanicy Zdroju

W czwartek, po popołudniowej mszy pod przewodnictwem arcybiskupa Depo, modlitwę różańcową poprowadzą – w ramach Spotkania Młodych z Biblią – uczestnicy i koordynatorzy 25. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którzy specjalnie tego dnia przybywają do sanktuarium. Jako datę pierwszego Spotkania Młodych z Biblią, kilkanaście lat temu ustalono właśnie dzień wspomnienia ocalenia życia Jana Pawła II, który był przekonany, że zawdzięcza je opiece Matki Bożej. Rok później papież złożył w Fatimie jako wotum pocisk z broni zamachowca, który następnie został umieszczony w koronie fatimskiej figury Matki Bożej. 13 maja przypada także rocznica – w tym roku 104. – pierwszego z tzw. objawień fatimskich.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze