fot. PAP/Darek Delmanowicz

„Jedni drugich…” – debata o patriotyzmie

W ramach cyklu „Dwa kolory – między buntem a posłuszeństwem” organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II wraz z Muzeum Mt 5,14 – Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego 9 czerwca odbędzie się debata poświęcona patriotyzmowi w wymiarze społecznym, ekonomicznym, ekologicznym.

W debacie „Jedni drugich…” wezmą udział wezmą Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Biełsat TV, prof. Ryszard Bugaj, z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, prof. Paweł Kowal – poseł na Sejm RP, Instytut Studiów Politycznych PAN, prof. Paweł Skibiński z Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie poprowadzi dr hab. Michał Łuczewski z Wydziału Socjologii UW.

fot. arch. PAP/Grzegorz Rogiński

Badania fokusowe

Dyskusja odbędzie się na kanwie homilii papieża Jana Pawła II wypowiedzianej w czasie pielgrzymki w 1987 roku na gdańskim osiedlu Zaspa. „Przesłanie papieża dotyczące solidarności posłuży do współczesnych rozważań: Jak rozumiemy dziś patriotyzm w jego wymiarze społecznym i ekonomicznym? Czy solidarność mamy we krwi? Dlaczego Polacy tak chętnie pomagają uchodźcom z Ukrainy? Czy programista wyjeżdżający za granicę w poszukiwaniu lepszego wynagrodzenia jest patriotą?” – zapowiedzieli organizatorzy debaty. Centrum Myśli JP2 poinformowało, że nauczyciele, uczestnicy debaty, „zostaną dodatkowo zaproszeni do udziału w badaniach fokusowych związanych z postrzeganiem patriotyzmu przez młodych ludzi”. „Celem badania jest stworzenie materiałów edukacyjnych dla uczniów, które staną się alternatywą dla tradycyjnych szkolnych akademii i włączą młodzież w rozważania o byciu patriotą dzisiaj”.

Kolejne debaty, nowe miejsca

Następna debata „Wstań i walcz!” – odbędzie się 9 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego, zaś 28 września odbędzie się debata na Stadionie Narodowym pod tytułem „Będziem Polakami – między Wyszyńskim a Gombrowiczem”. Formularz rejestracyjny dostępny na stronie: https://www.centrumjp2.pl/.

Centrum Myśli Jana Pawła II działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. W działaniach programowych korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze