Fot. PAP/EPA

Jemen: nawet 600 tys. przypadków chorych na cholerę

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wciąż niedająca się skutecznie opanować epidemia cholery w ogarniętym wojną Jemenie może nasilić się jeszcze bardziej wraz z rozpoczynającą się porą deszczową – ostrzega w piątkowym komunikacie wydanym w Genewie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

WHO przewiduje, że liczba zachorowań może wzrosnąć do ponad 600 000 przypadków, „co stanowiłoby rekordową liczbę w ciągu jednego roku”. Byłaby ona według WHO „nawet większa, niż na Haiti w 2011 roku”. Nigel Timmins, dyrektor WHO do spraw pomocy humanitarnej, który właśnie wrócił z podróży do Jemenu, oświadczył: „Cholera szerzy się niekontrolowana w kraju skrajnie osłabionym, głodującym po dwóch latach wojny. Dla wielu ludzi zgnębionych wojną i głodem cholera jest ostatecznym ciosem”.

WHO zanotowała od kwietnia tego roku na Półwyspie Arabskim 368 207 przypadków, w których zachodzi podejrzenie cholery i 1 828 zgonów. „Każdego dnia mamy 5 000 nowych przypadków zachorowań z objawami ostrej biegunki lub cholery” – powiedziała Fadela Chaib, rzeczniczka organizacji podczas konferencji prasowej w Genewie.

„Jesteśmy daleko od opanowania epidemii cholery w Jemenie, a rozpoczynająca się tam pora deszczowa (lipiec-wrzesień) grozi dalszym rozszerzeniem epidemii, nawet do 600 000 przypadków” – ostrzegła. Stanowiłoby to największą liczbę od 1949 roku, odkąd prowadzone są statystyki.

Zobacz także
Wasze komentarze