EPA/ABIR SULTAN

Jerozolima: procesje wielkopiątkowe stosunkowo spokojne

Tradycyjne procesje wielkopiątkowe przez Stare Miasto w Jerozolimie przeszły w piątek z zachowaniem wysokich środków bezpieczeństwa, ale w dużej mierze spokojnie. „Jeśli przypomnimy sobie, jak bardzo martwiliśmy się już na początku roku o to, co się stanie, gdy Ramadan, Święto Pesach i Wielkanoc zbiegną się w czasie, to i tak było stosunkowo spokojnie” – powiedział w programie radiowym ORF „Religion aktuell” rektor austriackiego hospicjum w Jerozolimie ks. Markus Bugnyar.

W piątek rano arabscy chrześcijanie z łacińskiej parafii w Jerozolimie w towarzystwie skautów i funkcjonariuszy izraelskiej policji przemaszerowali najpierw ulicami jerozolimskiego Starego Miasta do Bazyliki Grobu Pańskiego z modlitwami, śpiewami i dużym drewnianym krzyżem. Następnie odbyła się oficjalna wielkopiątkowa procesja franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej z kustoszem o. Francesco Pattonem, do której dołączyło wielu wiernych z kraju i zagranicy. Droga Krzyżowa podąża Via Dolorosa z 14 stacjami męki Jezusa od jego skazania na ukrzyżowanie do grobu w Bazylice Grobu Pańskiego.

>>> Droga Krzyżowa w Koloseum: „Słowa pokoju w świecie pełnym wojny” [TEKST ROZWAŻAŃ]

Uroczystości wielkanocne odbywają się w kontekście ogromnego napięcia na Bliskim Wschodzie. Po atakach rakietowych ze Strefy Gazy i Libanu nastąpiły izraelskie kontrataki. Wokół Starego Miasta podczas wielkopiątkowej procesji rozmieszczono ponad 2000 funkcjonariuszy straży granicznej.

EPA/ABIR SULTAN

Pomimo napiętej sytuacji bezpieczeństwa, chrześcijanie z całego świata upamiętniają w tych dniach w Jerozolimie Mękę i Zmartwychwstanie Jezusa. Ze względu na różne systemy kalendarzowe, Kościoły Wschodnie obchodzą w tym roku Niedzielę Wielkanocną dopiero 16 kwietnia. W tym roku uroczystości wielkanocne oraz trwające tydzień żydowskie Święto Pesach, które rozpoczęło się w środę wieczorem posiłkiem sederowym, przypadają w czasie ramadanu, który rozpoczął się 23 marca.

Sytuacja bezpieczeństwa w Jerozolimie i Ziemi Świętej jest od kilku dni napięta. Napięcie wzrosło po tym, jak we wtorek wieczorem izraelska policja brutalnie rozprawiła się z grupą Palestyńczyków zabarykadowanych wewnątrz meczetu Al-Aksa na jerozolimskim Haram al-Sharif (Góra Świątynna). W ostatnich dniach powtarzały się ataki rakietowe na Izrael ze Strefy Gazy i południowego Libanu. Izraelska armia odpowiedziała atakami na cele radykalnego islamskiego Hamasu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze