epa05775088 The golden Dome of the Rock, one of Islam’s holiest sites, seen through a Jewish Star of David the tis a motif on a fence at the Jewish cemetery on the Mount of Olives in East Jerusalem, 06 February 2017. EPA/JIM HOLLANDER Dostawca: PAP/EPA.

Jerozolima: rozpoczęły się obchody Triduum Paschalnego

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Wielki Czwartek 13 kwietnia rozpoczęły się w Jerozolimie obchody Triduum Paschalnego. Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Bazylice Grobu Pańskiego z udziałem setek katolików przewodniczył, po raz pierwszy w tym charakterze, administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa, następca patriarchy-seniora abp Fouada Twala.

„Zwycięstwo Chrystusa na krzyżu ujawnia, że władza, sukces, pieniądze, ideologie i przemoc są dziełem diabła” – powiedział w kazaniu arcybiskup-franciszkanin. Obchodom Triduum towarzyszą silne środki bezpieczeństwa. Od Wielkiego Czwartku wieczorem do Niedzieli Wielkanocnej chrześcijanie biorą udział w uroczystościach upamiętniających mękę i zmartwychwstanie Jezusa. Pomimo różnic w używanych kalendarzach w tym roku Kościoły Wschodu i Zachodu obchodzą Wielkanoc w tym samym dniu. Trwają też obchody żydowskiego święta Pesach, rozpoczęte się 10 kwietnia, które zakończą się 18 bm.

„Mistrzowska restauracja Kaplicy Grobu Pańskiego odsłoniła nie przemieniającą moc Tajemnicy Paschalnej, która była zdolna do «ponownego zjednoczenia tego, co rozproszone, zgromadzenia różnych grup i społeczności, aby przywrócić jedność w naszych podzielonych wspólnotach” – powiedział abp Pizzaballa. Przestrzegł przed pustymi słowami i rytuałami. „Miłość, która nie stanie się ofiarą, nie zmieni świata, ale kończy się zawsze tylko na uczuciu lub demagogii; kapłaństwo, które nie promuje relacji i spotkania, jest tylko pracą zawodową lub władzą. Zwycięstwo Chrystusa na krzyżu ujawnia, że władza, sukces, pieniądze, ideologie i przemoc są dziełem diabła” – zaznaczył odzieja.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej jest w większości kościołów odprawiana w Wielki Czwartek wieczorem, jednakże ze względu na obowiązujące w jerozolimskiej Bazylice Grobu Pańskiego status quo katolicy mogą ją sprawować jedynie tego dnia rano.

W trakcie liturgii abp Pizzaballa umył stopy 12 franciszkanom i seminarzystom i poświęcił oleje święte.

Na placu przed świątynią sprawowane były też liturgie z rytuałem obmycia stóp Kościołów chrześcijańskich różnych rytów.

Nad przebiegiem uroczystości czuwają izraelskie siły bezpieczeństwa. Według mediów do pilnowania porządku podczas świąt żydowskich i chrześcijańskich na Starym Mieście Jerozolimy zaangażowano dodatkowo 1,5 tys. policjantów. W sumie czuwa 3,3 tys. policjantów i żołnierzy.

W Wielki Czwartek po południu odbędzie się jeszcze procesja do Wieczernika na Górze Syjon i nocne czuwanie modlitewne w Ogrodzie Gethsemani na Górze Oliwnej. W Wielki Piątek wąskim uliczkami jerozolimskiej Via Dolorosa przejdzie Droga Krzyżowa.

Uroczystości Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego w Bazylice Grobu Pańskiego odbędą się wczesnym rankiem w Wielką Sobotę.

Izraelskie Ministerstwo Turystyki oczekuje, że w okresie Świąt Wielkanocnych i Pesachu przyjedzie do Jerozolimy o ok. 15 proc. gości więcej niż w ub.r. Według rzeczniczki ministerstwa, w Wielkim Tygodniu do miasta przybędzie ok. 80 tys. pielgrzymów chrześcijańskich oraz dwukrotnie więcej Żydów na Pesach. Przez dwa ostatnie lata, ze względu na utrzymujące się tam napięcia i zagrożenia, znacznie spadła liczba turystów i pielgrzymów zarówno w samej Jerozolimie, jak i w regionie.

Nie wiadomo jeszcze, czy na Wielkanoc będą mogli przyjechać do Jerozolimy i na Zachodni Brzeg Jordanu chrześcijanie ze Strefy Gazy.

Fot. PAP/EPA/JIM HOLLANDER

Zobacz także
Wasze komentarze