epa05909124 Orthodox Christian worshippers at the Tomb of Christ during the Holy Fire ceremony in the Church of the Holy Sepulchre, Jerusalem, Israel, 15 April 2017. Eastern Orthodox Christians believe that the Holy Fire, which emanates from within the Tomb of Christ, spontaneously lights other lamps and candles around the church and reaches Jerusalem and even foreign countries. The fire represents the flame of the resurrection power. EPA/ATEF SAFADI Dostawca: PAP/EPA.

Jerozolima: uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego

Z udziałem setek wiernych w Bazylice Grobu Pańskiego Mszą św. Wigilii Paschalnej rozpoczęły się wielkanocne uroczystości w Jerozolimie. Ich obchodom towarzyszom zaostrzone środki bezpieczeństwa.

Eucharystii w nowo odrestaurowanej Kaplicy Grobu Pańskiego, według najstarszej tradycji miejscu zmartwychwstania Jezusa, przewodniczył abp Pierbattista Pizzaballa, administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy, który od jesieni ub.r. jest następcą patriarchy-seniora abp Fouada Twala.

Abp Pizzaballa zaznaczył, że Wigilia Paschalna w Wielką Sobotę jest odprawiana we wczesnych godzinach porannych w Jerozolimie, gdy przemija „chwila ciszy i oczekiwania” i to ona wywiera piętno na Wielką Sobotę na całym świecie. Przypomniał, że liturgie tego dnia były kształtowane przez wieki, starożytne i skomplikowane procesy, jakie miały miejsce w Kościołach chrześcijańskich ale są one obchodzone w tych samych miejscach nawet przez społeczności niechrześcijańskie w Jerozolimie. „Jednocześnie świat, tak jak to było ponad dwa tysiące lat temu, nie może świętować Wielkiejnocy, gdy ta jako pierwsza nie wydarzy się w Jerozolimie” – zaznaczył.

Przepisy zawarte w XIX-wiecznym status quo nie pozwalają na jakiekolwiek zmiany w porządku świątecznych uroczystości. Z tego powodu katolicka liturgia Zmartwychwstania Pańskiego sprawowana jest w Bazylice Grobu Pańskiego wczesnym rankiem w Wielką Sobotę.

Zaraz po zakończeniu katolickich uroczystości do Bazyliki Grobu Pańskiego weszły rzesze wiernych prawosławnych. Dla prawosławia jednym z najważniejszych punktów obchodów Wielkiejnocy w Jerozolimie jest licząca już ponad 1200 lat liturgia tzw. „Zstąpienia Świętego Ognia” w południe w Wielką Sobotę. Według tradycji prawosławnej, w cudowny sposób zapłonął ogień w kaplicy czczonej jako grób Chrystusa i na tę pamiątkę co roku w Wielką Sobotę prawosławny patriarcha jerozolimski wchodzi – przy świadkach – bez zapałek i zapalniczek i po odmówieniu odpowiednich modlitw wychodzi z kaplicy z płonącą świecą. Od niego zapalają swoje świece biskupi, księża i świeccy, i to nie tylko w wypełnionej po brzegi świątyni, ale także na uliczkach Starego Miasta.

fot. EPA/ATEF SAFADI

Ze względów bezpieczeństwa, również w tym roku, w uroczystościach Wielkiej Soboty w Bazylice Grobu Pańskiego bierze udział tylko ok. 10 tysięcy wiernych. W nocy z piątku na sobotę izraelskie siły bezpieczeństwa ustawiły wokół bazyliki i przy bramach wiodących na Stare Miasto liczne punkty kontrolne.

Policja szacuje, że w sumie w uroczystościach wielkanocnych w Jerozolimie weźmie udział ok. 50 tys. osób.

Mimo zaostrzonych środków bezpieczeństwa w Wielki Piątek w okolicach Starego Miasta w Jerozolimie zginęła brytyjska studentka od ciosów nożem zadanych przez Palestyńczyka. Dwie inne osoby zostały lekko ranione.

W tym roku Kościół katolicki i chrześcijańskie Kościoły wschodnie obchodzą Święta Wielkanocne w tym samym terminie, dlatego do Jerozolimy od Wielkiego Czwartku przybywa tysiące pielgrzymów z całego świata.

Ponadto trwają także obchody żydowskiego Święta Pesach, które zakończą się w poniedziałek wieczorem.

fot. EPA/ATEF SAFADI

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze