fot. PAP/Radek Pietruszka

Jest uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

Trybunał Konstytucyjny wydał uzasadnienie do wyroku z 22 października ws. przepisów o dopuszczalności aborcji. Swoim uzasadnieniem TK potwierdza, że człowiek od momentu poczęcia ma prawo do życia.

Jednocześnie dopuszcza przerwanie ciąży, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że ciężkie i nieodwracalne upośledzenia płodu lub nieuleczalna choroba zagrozi życiu i zdrowiu matki. W uzasadnieniu orzeczenia TK można przeczytać, że „jeśli donoszenie ciąży będzie miało skutki dla zdrowia kobiety, to przesłanka zagrożenia życia i zdrowia pozostaje”.

fot. unsplash

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis pozwalający na przerwanie ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Dziś Trybunał Konstytucyjny publikuje uzasadnienie swojej decyzji. Czytamy w nim, że:

Trybunał Konstytucyjny ponownie stwierdził, że człowiek od momentu poczęcia ma prawo do życia. Stwierdził także, że każde życie ludzkie ma taką samą wartość; nie ma lepszych i gorszych istot ludzkich, każdy człowiek ma jednakowe prawo do życia. Taką samą wartość ma życie człowieka przed narodzeniem, życie człowieka młodego i pełnego sił oraz życie człowieka starszego. Na tym fundamencie cywilizacji ludzkiej opiera się polski system prawny. Przerwanie ciąży jednocześnie wiąże się z pozbawieniem dziecka jego życia. Przesłanka eugeniczna zabijania dzieci nienarodzonych jest z tym fundamentem sprzeczna. Niezgodny z Konstytucją jest art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny.

Uzasadnienie tego orzeczenia ze zdaniami odrębnymi zamieszczono w środę na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego. Wyrok z października 2020 r. został wydany po rozpatrzeniu wniosku grupy 119 posłów PiS, PSL-Kukiz’15 oraz Konfederacji. Sędziowie TK orzekli wtedy, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niekonstytucyjny. Po wyroku w wielu miastach w Polsce przeszedł protest tak zwanego Strajku Kobiet – środowisk, które opowiadały się utrzymaniem obecnego rozwiązania prawnego albo liberalizacji prawa (w tym do aborcji na życzenie).

Protest tzw. Strajku Kobiet, fot. PAP/Mateusz Marek

Publikacja uzasadnienia wyroku otwiera drogę do wejścia przepisów w życie, choć według wielu prawników i konstytucjonalistów już sam wyrok (bez uzasadnienia) zobowiązywał rząd do jego publikacji. Rząd tłumaczył, że opublikuje przepisy po opublikowaniu przez TK uzasadnienia wyroku. „Interia” informowała, że według nieoficjalnych przekazów publikacja może zostać opóźniona (m.in ze względu na trwające protesty).

>>> Rzecznik rządu: dziś przepisy zakazujące aborcji eugenicznej wchodzą w życie

Dziś na stronach Trybunału Konstytucyjnego opublikowane zostało uzasadnienie wyroku ws. aborcji, wydanego ponad 3 miesiące temu. Dokument liczy 153 strony. Jego publikacja otwiera drogę do wejścia wyroku w życie. Zgodnie z oświadczeniem, wydanym przez rząd, uzasadnienie po ogłoszeniu przez Trybunał ma być opublikowane w Monitorze Polskim i tego samego dnia w Dzienniku ustaw ma być opublikowany sam wyrok.   Zgodnie z prawem dopiero po jego ogłoszeniu w Dzienniku, wyrok zacznie obowiązywać.  To znaczy, że wtedy zakazane będzie przeprowadzenie aborcji w przypadku gdy płód obciążony jest wadami, uniemożliwiającymi samodzielne życie.  Stawiając warunek „najpierw uzasadnienie” rząd zdołał przeciągnąć wejście ustawy w życie o ponad 3 miesiące, teraz, po jego spełnieniu – wymówki dla dalszej zwłoki już nie ma i wyrok powinien być ogłoszony niezwłocznie.

>>> Zwolennicy legalnej aborcji zapowiadają protesty: „będzie nas pełno, będzie nieprzyjemnie”

Budynek Trybunału Konstytucyjnego, fot. PAP/Radek Pietruszka

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze