fot. Krzysztof Świertok/vn

„Jesteśmy Kościołem” – na Jasną Górę przybywają tysiące pielgrzymów

O tym, że Kościół jest wspólnotą, w której każdy ma swoje miejsce przekonują pielgrzymi przybywający na Jasną Górę na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymowanie wpisuje się też w duchowe przygotowania do Roku Świętego Jubileuszu 2025. Organizatorzy pielgrzymek, zarówno pieszych, jak i rowerowych, wyrażają radość, że na rekolekcje w drodze zdecydowało się więcej osób niż rok temu.

Pątnicy podkreślają swoją przynależność do Chrystusa, adorując krzyż – znak miłości i zbawienia. 

„Miłość Jezusa do człowieka, także symbol miłości zdecydowanie, który nam zostawił. Dla mnie nieść krzyż pielgrzymkowy jest wielkim darem i zaszczytem. Pokazywać swoją wiarę. Ja pracuję w szkole, w której niestety krzyże ściągnięto, w mojej klasie ściągnięto, ale ja walczyłam o ten swój krzyż i odzyskałam go, i powiesiłam z powrotem na ścianie” – mówili pątnicy. 

>>> Ze Wzgórza Wawelskiego na Jasną Górę – 44. Piesza Pielgrzymka Krakowska

W tym tygodniu przypada kulminacja natężenia ruchu pielgrzymkowego przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia. Przyjdą m.in. studenci, rodziny, strażacy, żołnierze, uczestnicy „Pielgrzymki Matki” – 313. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie, pątnicy z najdalszych zakątków Polski i zza południowej granicy „od paulinów” ze Słowacji. 

Nie brakuje obcokrajowców. Po pięcioletniej przerwie na szlak z pielgrzymką krakowską powróciła włoska młodzież z Ruchu „Komunia i Wyzwolenie”; przyszło ponad 700 osób, a np. w grupie bielsko-żywieckiej tradycyjnie pielgrzymowali Węgrzy. 

Mirosława Szymusik

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze