
fot. Biuro Prasowe Diecezji Kieleckiej
Jubileusz 2025: wierni z diecezji kieleckiej w Rzymie
Wierni z diecezji kieleckiej wraz z biskupem Janem Piotrowskim pielgrzymują do Rzymu z okazji Jubileuszu 2025.
Dzisiaj w Bazylice Matki Bożej Większej pielgrzymi z diecezji kieleckiej uczestniczyli we mszy świętej. Biskup kielecki, nawiązując do obrazów grzechu pierworodnego i zapowiedzi zwycięstwa Zbawiciela, wskazał w homilii, że jest to słowo dające nadzieję; mimo, że wydaje się, że wszystko umarło.
Magnificat
„W scenie Zwiastowania, Maryja uczy nas daru inteligencji wiary” – powiedział bp Piotrowski. Dodał, że Panu Bogu należy stawiać pytania; szukać rozwiązania naszych wątpliwości w Bożym słowie. Hymn Magnificat wyśpiewany przez Maryję, jest ukazaniem miłości Pana Boga, które trwa „z pokolenia na pokolenie”. Miłosierdzie Boże jest „ostatnim krokiem” Pana Boga wobec człowieka.
„Mimo mojego grzechu, nie ma miejsca na rozpacz” – dodał biskup kielecki. „Niech Matka Najświętsza; Ta, która jest Matką o kochającym sercu, prowadzi nas drogami pokoju i nadziei” – zaakcentował hierarcha.

Jubileusz 2025
Chociaż cały Rzym praktycznie żyje jubileuszem, również wielu rzymian nie zna historii i genezy papieskich jubileuszy. A tradycja ta sięga 1300 roku i została wywołana przez pobożność ludową. Był 1 stycznia 1300 r., kiedy rzesze ludzi zgromadziły się w Rzymie, spodziewając się ogłoszenia odpustu przez papieża Bonifacego VIII. Jak bowiem niosła wieść, dokładnie 100 lat wcześniej, w 1200 roku, taki odpust został udzielony.
W kronikach papieskich jednak o takim wydarzeniu nie było ani słowa. Papież nie ogłosił go tego dnia. Ludzie wrócili rozczarowani z nocnego nabożeństwa. Kiedy jednak kilkanaście dni później, 17 stycznia, podczas tradycyjnej procesji z Chustą Weroniki, relikwią zawierającą odbicie Twarzy Chrystusa, zgromadziły się w Rzymie ogromne tłumy pielgrzymów proszących o możliwość odpustu, papież Bonifacy wysłuchał głosu ludu. Już pięć dni później wydał specjalną bullę ustanawiającą pierwszy w historii Rok Święty. I zapowiedział, by kolejne jubileusze były organizowane co 100 lat.

Miały to być kolejne okrągłe daty od narodzin Chrystusa. Już jednak pół wieku później, w 1350 roku, papież Klemens V ogłosił kolejny jubileusz, zmniejszając ową rozpiętość w czasie do 50 lat, tak aby następujące po sobie pokolenia mogły z niego skorzystać, ale też, przede wszystkim, aby dostosować się do starożytnych żydowskich zwyczajów Roku Jubileuszowego, który obchodzono właśnie co 50 lat.
Z kolei papież Paweł II zwiększył jeszcze tę częstotliwość, wprowadzając obchody Roku Świętego co 25 lat – tak jak odbywa się to po dziś dzień. Oprócz Jubileuszy Zwyczajnych, obchodzone są także Jubileusze Nadzwyczajne ogłaszane ze szczególnych okazji, jak np. początki niektórych pontyfikatów, Nadzwyczajny Jubileusz Odkupienia w 1983 r. czy celebrowany w 2016 r. Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, ogłoszony przez Papieża Franciszka.

Kolejny Jubileusz Nadzwyczajny przypadnie na 2033 rok – 2000 lat od śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W 2025 roku Rzym rozbrzmiewać będzie głoszeniem nadziei.
„Wszyscy mają nadzieję. Nadzieja jest obecna w sercu każdego człowieka jako pragnienie i oczekiwanie dobra, nawet jeśli nie wie, co przyniesie ze sobą jutro” – napisał Papież Franciszek w bulli na Rok Święty.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |