
Fot. jcomp/freepik.com
Jubileusz osób niepełnosprawnych w Toruniu
Jeśli kocha się drugiego człowieka tak, jak kocha nas Pan Bóg, można z nadzieją i pokojem przetrwać największe krzyże życia, w pewności, że prowadzą one do wiecznego szczęścia w niebie – mówił bp Józef Szamocki podczas jubileuszu osób niepełnosprawnych.
W sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu zgromadzili się podopieczni wraz ze swoimi opiekunami z oddziałów Caritas z całej diecezji. Wśród nich byli przedstawiciele Środowiskowych Domów Samopomocy z: Torunia, Chełmna, Blizna, Brodnicy, Iłowa-Osady, Grudziądza i Działdowa. Nie zabrakło również seniorów z Dziennego Domu Pobytu w Toruniu. Nad bezpieczeństwem wydarzenia czuwali wolontariusze ze szkół podstawowych z Działdowa i Narzymia oraz wolontariusze z Ogniska Wychowawczego Działdowskiego Centrum Caritas.
Na Eucharystii, której przewodniczył bp Józef Szamocki, obecny był o. Mirosław Grakowicz, redemptorysta, proboszcz parafii, który powitał wszystkich zgromadzonych.
– Spotykamy się na jubileuszu osób, które potrzebują szczególnej troski, ale przede wszystkim to oni dają nam możliwość kochania – mówił.
Wraz z podopiecznymi obecni byli ks. prał. Daniel Adamowicz, dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej oraz ks. kan. Grzegorz Bohdan, dyrektor Brodnickiego Centrum Caritas.
Biskup Józef w homilii podkreślił, że największym nieszczęściem człowieka jest grzech. – Osoby, które blokują swoje serce na przyjęcie łaski odpustu mogą stać się najbardziej niepełnosprawnymi wędrującymi do nieba, ponieważ aby otrzymać zbawienie trzeba iść drogą tajemnicy Chrystusa – mówił Pasterz. W swoim słowie zwrócił się do wolontariuszy, a także pracowników wszystkich oddziałów Caritas naszej diecezji. – W Dziejach Apostolskich święty Paweł kieruje słowa bezpośrednio do przełożonych wspólnoty. Apostoł uświadamia ich o ciężarze odpowiedzialności, ponieważ kierując Kościołem mają dawać dobry przykład, a w tym wszystkim zachować czystość wyznawanej i głoszonej nauki. Chcę podziękować dzisiaj tym, którzy w swoim życiu odkryli, że tajemnica naszej wiary polega przede wszystkim na wiarygodności – tak jak Pan Jezus uobecniacie w swoim życiu miłość Ojca do drugiego człowieka. Ludzie patrząc na świadectwo waszego życia chcą dołączyć i wędrować z wami – dzielił się bp Józef.
Zebrani w kościele na jubileuszu osób niepełnosprawnych przyjęli sakrament namaszczenia chorych
– Poprzez ten znak dotyka nas Chrystus, który chce uzdrowić naszą duszę, by nie straciła nadziei na zbawienie, na to, że warto być wiarygodnym okazując miłość – mówił bp Szamocki.
Posługę muzyczną podczas Mszy św. pełnił chór z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Toruniu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |