Justyna Nowicka: przegląd prasy katolickiej
Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
Tematem numeru „Gościa Niedzielnego” jest „Miłość osadzona”, czyli czy można orzec stwierdzenie nieważności małżeństwa, dlatego, że małżonkowie stwierdzają, że się nie kochają. „Potocznie większość uzna zakochanie za wystarczające do tego, by się pobrać. Mało kto uświadomi sobie, że zakochanie mija, a pięćdziesięciolatkowie po dwudziestu pięciu latach spędzonych razem kochają siebie nawzajem w zupełnie inny sposób niż ćwierć wieku wcześniej” – pisze Ks. Adam Pawlaszczyk.
„A jeśli przynoszę państwu pecha…” O urodzie, delikatności Jezusa, reżyserowaniu i miłości opowiada s. Benedykta Karolina Baumann. A także o tym, czy Polska nie musi stać się „drugą Irlandią” czy „drugim Chile”. Nie musi – co jednak, jeśli będzie to konieczna droga do odnowy Kościoła w Polsce?
Idziemy
W najnowszym numerze tygodnika „Idziemy” między innymi wywiad A. M. Domańskiej z ks. Dominikiem Chmielewskim SDB, opiekunem duchowym wspólnoty Wojownicy Maryi. Przeczytamy też historię małżeństwa Karen i Roberta Kharitonóv, wolontariuszy misyjnych i autorów bloga „Misja Małżeństwo – Droga na Wschód”.
Znajdziemy także wywiad I. Budziak z matką Klarą Świderską OSB, ksienią klasztoru sióstr benedyktynek w Żytomierzu, który jest jedynym opactwem benedyktyńskim na Ukrainie
Niedziela
Tygodnik „Niedziela” podejmuje problem sekt. Szacuje się, że w Polsce funkcjonuje około 900 organizacji religijnych, które można określić mianem sekty. Wiadomo, że są one niezwykle niebezpieczne, ale nadal nikt nie prowadzi ich rejestru.
Znajdziemy także dyskusję na temat powołania kobiet i ich wpływu na losy świata. Okazuje się, że prawdziwe spojrzenie na kobiecość odkrywamy poprzez pryzmat nauczania Kościoła.
Przewodnik Katolicki
„Rzetelna lektura Pisma Świętego pokazuje, jak bardzo nauka Kościoła o Maryi zakorzeniona jest w judaizmie. Powrót do tych korzeni jest szansą na pogłębienie współczesnej religijności maryjnej” – temat na łamach „Przewodnika Katolickiego” przybliża Hanna Sołtysiak.
Maria Przełomiec w tekście „Misja Wschód” zwraca uwagę na to, że przed pontyfikatem papieża Polaka głównym punktem odniesienia dla polityki wschodniej Watykanu był Związek Radziecki. Dopiero Jan Paweł II zwrócił uwagę na wchodzące w skład komunistycznego imperium poszczególne narody, zwłaszcza na Ukraińców.
W numerze również tekst o ostatnim spotkaniu Benedykta XVI ze swoim bratem Georgiem.
Tygodnik Powszechny
„W kończącej się kampanii zdumiewają mnie dwie rzeczy: nachalne zachwalanie siebie jak – za przeproszeniem – towaru na straganie i zadziwiająca łatwowierność wyborców. Jak będzie po?” – pyta w nowym „Tygodniku Powszechnym” ksiądz Adam Boniecki.
Marek Rabij zastanawia się za to nad skutkami pandemii w tekście „Ministerstwo niezrównanych możliwości”.
Andrzej Stankiewicz stawia tezę, że o wyniku wyborów prezydenckich zdecydują seniorzy, a Przemysław Wilczyński podejmuje temat DPS-ów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |