Justyna Nowicka: przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
Tomasz Rożek w tekście „Kłopotliwe czarne złoto” pisze o sprawie polskiego węgla: „Tutaj nakłada się wszystko co stereotypowo polskie. Zaniedbania, odwlekanie decyzji na później, ciągłe konflikty, brak strategii i odwracanie kota ogonem. A czas biegnie”.
Natomiast Bogumił Łoziński zwraca uwagę na to, że „środki z zagranicznych funduszy przeznaczone na ochronę praw człowieka i równe traktowanie w Polsce trafiły do organizacji walczących z religią i chrześcijańskim systemem wartości”.
Tygodnik Idziemy
„Kiedy inni wiecznie narzekają na brak czasu, oni szukają kolejnych miejsc, żeby pomagać. Już po raz 26. obchodzimy 5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W czym tkwi tajemnica wolontariatu, w którym nadzieję upatrują też duże firmy i korporacje?” – pisze Irena Świerdzewska.
Z kolei Edytą i Pawłem Czaplickimi, wolontariuszami akcji Wirtualna Choinka, rozmawia Barbara Wiśniowska Barbara Wiśniowska Dawanie to radość.
Tygodnik Niedziela
O. Wojciech Dec pisze Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.
Jeżeli ktoś się zgłasza po pomoc, to znaczy, że ma niezaspokojoną jakąś potrzebę. Dla tej osoby to już jest sytuacja kryzysowa – przekonuje w rozmowie z Niedzielą dr hab. Małgorzata Duda, uhonorowana po raz kolejny Aniołem Interwencji Kryzysowej.
Przewodnik Katolicki
„Prawdziwy chrześcijan nawet wówczas, gdyby ani słowem nigdy nie głosił, będzie przez świat jako chrześcijanin rozpoznany” – pisze w adwentowym rozważaniu Monika Białkowska.
„Musisz być w jednej skrajności albo w drugiej. Nie masz prawa być gdzieś pośrodku, mieć bardziej złożonego zdania”, czytamy w wywiadzie pod tytułem „Sztuką jest, żebyśmy przynajmniej umieli się wysłuchać” z Janem Piosikiem, koordynatorem Poznańskiej Ligi Debat.
Tygodnik Powszechny
Piotr Sikora w tekście „Koniec katolicyzmu masowego” pisze, że „najnowsze badania socjologiczne pokazują, że w trakcie pandemii procesy sekularyzacyjne w Polsce znacznie przyspieszyły”.
Poezja musi odpowiadać na pytania, które stawia sobie religia – mówi Ryszard Krynicki w rozmowie z Wojciechem Bonowiczem
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |