Justyna Nowicka: przegląd tygodników opinii
Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek
– Lęk jest. Wszyscy się boimy. Powiem więcej, te nasze kłótnie, skakanie sobie do gardeł, inwektywy, wyśmiewanie biorą się właśnie ze strachu, którym zostaliśmy nakarmieni […]. Ale co ja mam zrobić? Zaprzeczyć swoim ideałom? – mówi Maciej Stuhr o pomaganiu uchodźcom i nowym filmie „Powrót do tamtych dni“.
Jest spora grupa niezdecydowanych, których można by namówić do szczepień przeciw COVID-19. Ale stali się ofiarami nieudolnych polityków i agresywnych antyszczepionkowców. Co twierdzą ci ostatni? – pisze Dorota Romanowska w tekście” Siewcy głupoty. Kwestionują pandemię. Zniechęcają do szczepień. Dlaczego miliony Polaków im wierzą?”.
Wprost
Obóz rządzący omija problem pandemii, milczy na temat zarzutów pod adresem wiceministra sportu Łukasza Mejzy, nabrał wody w usta w sprawie Izby Dyscyplinarnej. Nawet kwestia Turowa ciągle nie została załatwiona, choć od orzeczenia TSUE minęło pół roku – pisze Eliza Olczyk.
– W mediach widać agresywnych migrantów próbujących forsować granicę. Ja przy płocie na granicy nie byłam. Ja spotykam tych ludzi na dalszym etapie. I nie widzę żadnej agresji. Widzę tylko przerażonych i umęczonych ludzi – mówi Jolanta Sobesiuk, tłumaczka, która pomaga migrantom na granicy w rozmowie z Katarzyną Świerczyńską.
Do Rzeczy
W najnowszym wydaniu „Do Rzeczy” Rafał A. Ziemkiewicz w tekście „Rewolucja sutenerów” pisze: Uniwersytet Jagielloński od dawna już nie zasługuje na miano instytucji szacownej, dotąd jednak ofiarą rewolucyjnej czujności padali tam przedstawiciele szeroko rozumianej „konserwy”.
Polityka
W tygodniku „Polityka” w tekście „Wymarsz z religii” Joanny Podgórskiej, przeczytamy o tym, że „w szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok. Kościołowi ubywa wiernych we wszystkich grupach wiekowych. Tyle że w tej najmłodszej idzie to błyskawicznie. Młodzież masowo porzuca praktyki religijne. Według ankiety CBOS w grupie wiekowej 18–24 lata liczba praktykujących z blisko 70 proc. w 1992 r. stopniała do 23 proc.”
A także o bezradności rządu wobec czwartej fali pandemii. „Jako rząd nie mamy wpływu na pandemię, bo nie my ją wywołaliśmy” – na taki przypływ szczerości zdobyła się marszałek Elżbieta Witek.
W Sieci
W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” o osobistym i politycznym kryzysie Jarosława Gowina, który narastał wokół wicepremiera od miesięcy. Teraz byłego koalicjanta PiS czeka długa walka o zdrowie. Co naprawdę się stało, próbują ustalić dziennikarze „Sieci”.
Natomiast Aleksandra Rybińska w artykule „Co Niemcy szykują Europie?” pisze na temat umowy koalicyjnej SPD, Zieloni i FDP, w której zostały przedstawione wytyczne dla swoich przyszłych działań rządowych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |