fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Już 90% mieszkańców Strefy Gazy zostało przesiedlonych

Z powodu toczącej się wojny i wydawanych przez izraelską armię nakazów ewakuacji ok. 90% mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy; wielu z nich było kilkakrotnie przesiedlanych – poinformowała ONZ. W piątek w izraelskich atakach zginęło co najmniej 12 osób – poinformowały lokalne źródła medyczne.

Około 1,9 z 2,3 mln mieszkańców Strefy Gazy schroniło się w wyznaczonej przez Izrael „bezpiecznej strefie humanitarnej”, położonej w okolicach miejscowości Al-Mawasi na południu tego terytorium – przekazał koordynator pomocy humanitarnej ONZ dla terytoriów palestyńskich Muhannad Hadi. Obszar stanowi obecnie ok. 11% całego terytorium Strefy Gazy.

Dokładne granice strefy humanitarnej były w ostatnim czasie wielokrotnie zmieniane, a jej powierzchnia ograniczana. Izrael oskarżał palestyńskie ugrupowanie terrorystyczne Hamas o wykorzystywanie części strefy do celów militarnych, dlatego działała tam izraelska armia, a jej operacje poprzedzały nowe nakazy ewakuacji konkretnych terenów.

Strefa Gazy, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Strefa jest przepełniona, jej infrastruktura nie jest dostosowana do tak wielkiej liczby uchodźców, wielu Palestyńczyków woli pozostać na zagrożonych ostrzałami terenach niż uciekać na ten przeludniony obszar – pisał w środę brytyjski dziennik „The Guardian”.

Hadi podkreślił, że kolejne nakazy ewakuacji wydawane przez izraelską armię nie chronią ludności cywilnej, ale jeszcze bardziej ją narażają. To zmuszanie rodzin do ponownej ucieczki, często pod ostrzałem, na stale kurczącym się obszarze, który jest zatłoczony, zanieczyszczony, pozbawiony podstawowych usług, w tym dostępu do opieki medycznej, i niebezpieczny – zaznaczył przedstawiciel ONZ.

Khan Younis, Strefa Gazy, fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Od początku sierpnia wydano 12 nakazów ewakuacji, czyli komunikatów ostrzegających cywilów, że konkretne obszary będą miejscem ataków oraz działań zbrojnych i zalecające ucieczkę do „strefy humanitarnej”. Przemieścić musiało się ćwierć miliona osób, a ostatnie nakazy ogłoszono w środę. Obejmowały one część miast Chan Junus i Deir al-Balah w południowej i środkowej części Strefy Gazy. Jak informowała armia, Izrael prowadzi tam operację lądową wymierzoną w bojowników Hamasu. W ostatnich dniach zabito dziesiątki bojowników i zlikwidowano m.in. magazyny broni i wyrzutnie rakiet – przekazało w czwartek wojsko.

fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Wojna w Strefie Gazy wybuchła po terrorystycznym ataku rządzącej tym terytorium palestyńskiej organizacji Hamas na Izrael 7 października 2023 r. Zabito w nim blisko 1200 osób, a 251 porwano; część jest wciąż więziona. W izraelskiej operacji odwetowej przeciwko Hamasowi zginęło jak dotąd ponad 40,2 tys. osób – informuje ministerstwo zdrowia Strefy Gazy, które w swoich komunikatach nie rozróżnia ofiar cywilnych od zabitych bojowników. W efekcie wojny palestyńskie terytorium jest zrujnowane i pogrążone w kryzysie humanitarnym na wielką skalę.

Galeria (5 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze