Kaczyński w Kijowie: potrzebna jest misja humanitarna mająca osłonę zbrojną
Potrzebna jest misja pokojowa i humanitarna, przygotowana przez NATO i może inne organizacje, ale osłonięta zbrojnie i odbywająca się na terytorium Ukrainy – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej w Kijowie wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński.
„Potrzebna jest misja pokojowa, humanitarna, przygotowana przez NATO i może inne organizacje, ale osłonięta zbrojnie i odbywająca się na terytorium Ukrainy. Ukraina jest państwem suwerennym i jeśli zgodzi się na taką misję, to zupełnie wystarczy w świetle prawa międzynarodowego i nie będzie casus belli, chyba że chodzi o tych, dla których casus belli jest istnienie innego świata niż ich własny” – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej w Kijowie wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak powiedział Jarosław Kaczyński, to właśnie tacy ludzie dzisiaj atakują Ukrainę.
„Chcielibyśmy, również tą wizytą, przekonać tych, którzy mają najwięcej możliwości, bo sami jesteśmy przekonani” – stwierdził Kaczyński. Powiedział także, że Ukraina broni cywilizacji euroamerykańskiej, którą określił jako najbardziej przyjazną człowiekowi cywilizację ze wszystkich. „Do tej obrony potrzebna jest odwaga, potrzebne jest odrzucenie założeń, które są uznawane nawet teraz za nienaruszalne. Potrzebna jest gotowość do – pozornego w moim przekonaniu – ryzyka” – powiedział Jarosław Kaczyński.
Wizyta, która przejdzie do historii
Międzynarodowa pomoc i odbudowa Ukrainy to główne tematy poruszone podczas spotkania z premierami Polski, Czech i Słowenii w Kijowie – napisał na Twitterze szef rządu Ukrainy Denys Szmyhal. Wizyta zapisze się w podręcznikach do historii – ocenił. „Przeprowadziliśmy spotkanie z Mateuszem Morawieckim, Petrem Fialą, Janezem Janszą. Na agendzie: międzynarodowa pomoc i odbudowa Ukrainy” – przekazał Szmyhal. „Pracujemy nad tym, by pieniądze i majątek Federacji Rosyjskiej były wypłacone Ukrainie w celu odnowienia wszystkiego, co zniszczył agresor” – zaznaczył.
Poinformował też, że omówił z premierami plan „koniecznych środków”, obejmujących uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm, zamknięcie portów i embargo na rosyjskie zasoby. „Sankcje na Rosję muszą być niszczące” – napisał.
Oznajmił też, że osobista obecność w Kijowie premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, premiera Czech Petra Fialy i Słowenii Janeza Janszy to „świadectwo bezgranicznego wsparcia narodów tych krajów dla każdego Ukraińca”. „Wizyta trzech premierów na zawsze zapisze się w podręcznikach do historii” – ocenił.
Chcemy Ukrainy w Unii
Przekaz z naszego spotkania w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem jest bardzo konkretny; chcemy, by Ukraina bardzo szybko uzyskała stopień kandydata do UE, chcemy zaprosić ją do Unii, bo reprezentuje wartości europejskie i ich broni – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. „Nigdy nie zostawimy Was samych, bo wiemy, że wy walczycie nie tylko o własną wolność i bezpieczeństwo, ale także za nas. Dziękuję, w imieniu swoim i premiera Jarosława Kaczyńskiego, za to ważne spotkanie władzom Ukrainy oraz premierowi Czech Petrowi Fiale i premierowi Słowenii Janezowi Janszy. Jesteśmy dumni, że możemy działać wspólnie” – podkreślił szef polskiego rządu.
Le Figaro: symboliczna i konkretna wizyta
To jednocześnie symboliczna, ale i konkretna wizyta – ocenia we wtorek francuski dziennik „Le Figaro” wizytę szefów rządów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie. Dla Mateusza Morawieckiego, Petra Fiali i Janeza Janszy jest to „kwestia potwierdzenia jednoznacznego poparcia całej Unii Europejskiej dla suwerenności i niepodległości Ukrainy oraz przedstawienia szerokiego wachlarza środków wsparcia państwa i społeczeństwa ukraińskiego” – „Le Figaro” zacytował w swoim artykule oświadczenie polskich władz.
Francuski dziennik przypomina również, że we wtorek przyjęto nowy zestaw sankcji wobec przywódców. Londyn nakazał zamrożenie aktywów i zakaz podróżowania dziewięciu oligarchom i trzem politykom, w tym ministrowi obrony Rosji Siergiejowi Szojgu i byłemu prezydentowi Dmitrijowi Miedwiediewowi. Waszyngton ogłosił, że sankcje są obecnie wymierzone w prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę i jego żonę.
Prezydent Ukrainy: z takimi przyjaciółmi zwyciężymy
Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował we wtorek premierom Polski, Czech i Słowenii za wizytę w Kijowie i wsparcie dla Ukrainy. „Jestem przekonany, że z takimi przyjaciółmi, z takimi krajami, sąsiadami, partnerami rzeczywiście damy radę i zwyciężymy” – podkreślił ukraiński przywódca.
Prezydent podziękował europejskim politykom za wsparcie. „To jest zdecydowane stanowisko w tym czasie, kiedy nawet wielu ambasadorów opuściło Ukrainę z powodu wtargnięcia Federacji Rosyjskiej na ogromną skalę na naszą ziemię i ci ludzie, liderzy swoich wspaniałych, niezależnych krajów nie boją się. Bardziej boją się o nasz los i są tutaj, żeby nas wesprzeć i to jest bardzo mocny, mężny, przyjazny krok” – powiedział Zełenski.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |