Kalendarz liturgiczny na niedziela 7 lipca 2024 r.

niedziela 7 lipca 2024 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Ez 2, 2-5

Powołanie proroka

Czytanie z Księgi proroka Ezechiela

Wstąpił we mnie duch, gdy do mnie mówił, i postawił mnie na nogi; potem słuchałem Tego, który do mnie mówił. Powiedział mi:

«Synu człowieczy, posyłam cię do synów Izraela, do ludu buntowników, którzy Mi się sprzeciwili. Oni i przodkowie ich występowali przeciwko Mnie aż do dnia dzisiejszego.

To ludzie o bezczelnych twarzach i zatwardziałych sercach; posyłam cię do nich, abyś im powiedział: Tak mówi Pan Bóg. A oni, czy będą słuchać, czy też zaprzestaną – są bowiem ludem opornym – przecież będą wiedzieli, że prorok jest wśród nich».

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 123 (122), 1b-2. 3-4 (R.: por. 1b)

Refren: Do Ciebie, Boże, wznoszę moje oczy.

Do Ciebie wznoszę oczy, który mieszkasz w niebie. †
Jak oczy sług są zwrócone na ręce ich panów. *
Jak oczy służebnicy na ręce jej pani,
tak oczy nasze ku Panu, Bogu naszemu, *
dopóki się nie zmiłuje nad nami.

Refren.

Zmiłuj się nad nami, zmiłuj się, Panie, *
bo mamy już dosyć pogardy.
Ponad miarę nasza dusza jest nasycona *
szyderstwem zarozumialców i pysznych pogardą.

Refren.

DRUGIE CZYTANIE

2 Kor 12, 7-10

Paweł chlubi się ze swoich słabości

Czytanie z Drugiego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia:
Aby nie wynosił mnie zbytnio ogrom objawień, dany mi został oścień dla ciała, wysłannik Szatana, aby mnie policzkował – żebym się nie unosił pychą. Dlatego trzykrotnie prosiłem Pana, aby odszedł ode mnie, lecz mi powiedział: «Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali». Najchętniej więc będę się chlubił z moich słabości, aby zamieszkała we mnie moc Chrystusa.

Dlatego mam upodobanie w moich słabościach, w obelgach, w niedostatkach, w prześladowaniach, w uciskach z powodu Chrystusa. Albowiem ilekroć niedomagam, tylekroć jestem mocny.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Por. Łk 4, 18

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Duch Pański spoczywa na Mnie,
posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Mk 6, 1-6

Jezus lekceważony w Nazarecie

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Jezus przyszedł do swego rodzinnego miasta. A towarzyszyli Mu Jego uczniowie. Gdy zaś nadszedł szabat, zaczął nauczać w synagodze; a wielu, przysłuchując się, pytało ze zdziwieniem: «Skąd to u Niego? I co to za mądrość, która Mu jest dana? I takie cuda dzieją się przez Jego ręce! Czy nie jest to cieśla, syn Maryi, a brat Jakuba, Józefa, Judy i Szymona? Czyż nie żyją tu u nas także Jego siostry?» I powątpiewali o Nim.

A Jezus mówił im: «Tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu może być prorok tak lekceważony».

I nie mógł tam zdziałać żadnego cudu, jedynie na kilku chorych położył ręce i uzdrowił ich. Dziwił się też ich niedowiarstwu. Potem obchodził okoliczne wsie i nauczał.

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Jezus przyszedł do swego rodzinnego miasta. A towarzyszyli Mu Jego uczniowie. Gdy zaś nadszedł szabat, zaczął nauczać w synagodze; a wielu, przysłuchując się, pytało ze zdziwieniem: «Skąd to u Niego? I co to za mądrość, która Mu jest dana? I takie cuda dzieją się przez Jego ręce! Czy nie jest to cieśla, syn Maryi, a brat Jakuba, Józefa, Judy i Szymona? Czyż nie żyją tu u nas także Jego siostry?» I powątpiewali o Nim. A Jezus mówił im: «Tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu może być prorok tak lekceważony». I nie mógł tam zdziałać żadnego cudu, jedynie na kilku chorych położył ręce i uzdrowił ich. Dziwił się też ich niedowiarstwu. Potem obchodził okoliczne wsie i nauczał” (Mk 6, 1-6). 

 

To bardzo dobre niedzielne Słowo, którego potrzebowałem. Przychodzę do Jezusa ze wszystkim, co jest we mnie, z pytaniem na ile Pana Boga traktuję, traktujemy poważnie? To ważne. Słyszeliśmy już tyle razy o dekalogu, o przykazaniach miłości – czyli o Jego receptach na nasze spełnione i szczęśliwe życie. Jeśli poważnie traktujemy Jezusa, jeśli Go nie lekceważymy, jak najbliżsi z Ewangelii – gdy po raz pierwszy Jezus powraca do swego rodzinnego miasta Nazaretu, to powinno to być widać po sposobie naszego życia, po naszej zmianie. W jaki sposób? Chodzi o ewangeliczny konkret, chociażby o to, że byliśmy wybuchowi, a stajemy się łagodni, miłowaliśmy wybranych, a z czasem osoby których nie lubimy, a nawet wrogów, że przebaczyliśmy wszystkim, że dawniej nie mieliśmy czasu dla innych i wyznawaliśmy „święty spokój” i czas na własny relaks, a teraz pomagamy, że kochaliśmy pieniądz, a teraz się nim dzielimy… – to tylko pierwsze z brzegu przykłady.

W Ewangelii są wymienieni z imienia bracia Jezusa: Jakub, Józef, Szymon i Juda (wyszczególnia ich także św. Mateusz w Ewangelii swojego autorstwa). Nie byli to rodzeni bracia Jezusa. Sprzeciwia się temu wiara w dziewictwo Maryi, ale także scena pod krzyżem. Po co powierzać matkę umiłowanemu uczniowi, skoro Jezus ma potencjalnych rodzonych braci? Argument filologiczny. W językach semickich gr. adelfos oznacza braci rodzonych, ale też braci ciotecznych i dalszą rodzinę. Ewangelie i listy są spisane po grecku w odmianie koine – tu istnieje wprawdzie inne słowo na określenie kuzyna, ale językiem Jezusa, którym się posługiwał głosząc Ewangelię, był aramejski, bliski też hebrajskiemu. W tych językach zaś nie ma osobnego słowa na określenie „kuzynów”, mówiło się o nich „bracia”, stąd ten zapis.

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

XIV Niedziela Zwykła
LG: II tydzień psałterza
Wspomnienia: Błogosławionego Benedykta XI (p)

Prawosławni:

Dzień postny
Ton 1.
Wszystkich Świętych Ziemi Ruskiej
Świętych Ojców z Góry Atos
Narodzenie czcigodnego i chwalebnego proroka, Poprzednika i Chrzciciela Pańskiego Jana
Święci dnia:
Orencjusz (IV)
Antoni Dymski (1224)
Mikołaj, biskup Ochrydy i Żiczy (1956)
German z Alaski (1837)
Jan Chrzciciel
Jan, arcybiskup Szanghaju i San Francisco (1966)
Tichon, patriarcha Moskiewski (1925)
Longin (IV)
Cyriak (IV)
Farnakiusz (IV)
Paisjusz Wieliczkowski (1794)

Luteranie:

6. Niedziela po Trójcy Świętej

Żydzi:

Muzułmanie:

Nowy Rok Muzułmański (1446 hidżry)

wiara.pl/KalendarzTrzechReligii

Niedzielną Ewangelię komentuje o. Maciej Drzewiczak OMI.