Kalendarz liturgiczny na sobota 7 września 2024 r.

sobota 7 września 2024 r.

PIERWSZE CZYTANIE

1 Kor 4, 6-15

Trudy życia apostołów

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Miałem na myśli, bracia, mnie samego i Apollosa, ze względu na was, abyście mogli zrozumieć, że nie wolno wykraczać ponad to, co zostało napisane, i niech nikt w swej pysze nie wynosi się nad drugiego. Któż będzie cię wyróżniał? Cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśli otrzymałeś, to czemu się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał?

Tak więc już jesteście nasyceni, już opływacie w bogactwa. Zaczęliście królować bez nas! Otóż tak! Nawet trzeba, żebyście królowali, byśmy mogli współkrólować z wami.

Wydaje mi się bowiem, że Bóg nas, apostołów, wyznaczył jako ostatnich, jakby na śmierć skazanych. Staliśmy się bowiem widowiskiem dla świata, aniołów i ludzi; my głupi dla Chrystusa, wy mądrzy w Chrystusie, my niemocni, wy mocni; wy doznajecie szacunku, a my wzgardy. Aż do tej chwili łakniemy i cierpimy pragnienie, brak nam odzieży, jesteśmy policzkowani i skazani na tułaczkę, i utrudzeni pracą rąk własnych. Błogosławimy, gdy nam złorzeczą, znosimy, gdy nas prześladują; dobrym słowem odpowiadamy, gdy nas spotwarzają. Staliśmy się jakby śmieciem tego świata i wzbudzamy odrazę we wszystkich aż do tej chwili.

Nie piszę tego, żeby was zawstydzić, lecz aby was napomnieć – jako moje najdroższe dzieci. Choć mielibyście bowiem dziesiątki tysięcy wychowawców w Chrystusie, nie macie wielu ojców; ja to właśnie przez Ewangelię zrodziłem was w Chrystusie Jezusie.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 145 (144), 17-18. 19-20. 21 (R.: 18a)

Refren: Pan blisko wszystkich, którzy Go wzywają.

Pan jest sprawiedliwy na wszystkich swych drogach *
i łaskawy we wszystkich swoich dziełach.
Pan jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają, *
wszystkich wzywających Go szczerze.

Refren.

Spełnia wolę tych, którzy cześć Mu oddają, *
usłyszy ich wołanie i przyjdzie im z pomocą.
Pan strzeże wszystkich, którzy Go miłują, *
lecz zniszczy wszystkich występnych.

Refren.

Niech usta moje *
głoszą chwałę Pana,
a wszystko, co żyje, †
niech wielbi Jego święte imię *
na zawsze i na wieki.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

J 14, 6

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Łk 6, 1-5

Chrystus jest Panem szabatu

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

W pewien szabat Jezus przechodził wśród zbóż, a uczniowie zrywali kłosy i jedli, wykruszając ziarna rękami. Niektórzy zaś z faryzeuszów mówili: «Czemu czynicie to, czego nie wolno w szabat?»

Wtedy Jezus, odpowiadając im, rzekł: «Nawet tego nie czytaliście, co uczynił Dawid, gdy poczuł głód, on i jego ludzie? Jak wszedł do domu Bożego i wziąwszy chleby pokładne, sam jadł i dał swoim ludziom? Chociaż samym tylko kapłanom wolno je spożywać».

I dodał: «Syn Człowieczy jest Panem także szabatu».

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „W pewien szabat Jezus przechodził wśród zbóż, a uczniowie zrywali kłosy i jedli, wykruszając ziarna rękami. Niektórzy zaś z faryzeuszów mówili: «Czemu czynicie to, czego nie wolno w szabat?». Wtedy Jezus, odpowiadając im, rzekł: «Nawet tego nie czytaliście, co uczynił Dawid, gdy poczuł głód, on i jego ludzie? Jak wszedł do domu Bożego i wziąwszy chleby pokładne, sam jadł i dał swoim ludziom? Chociaż samym tylko kapłanom wolno je spożywać». I dodał: «Syn Człowieczy jest Panem także szabatu»” (Łk 6,1-5). 

 

Doszło do zatargu z faryzeuszami. Niektórzy z nich uważali, że wykruszanie ziarna z kłosów jest pracą, której wykonywanie w szabes jest zabronione (Wj 34,21), bo to forma żniw. Warto sobie przypomnieć, że Żydzi do dekalogu i przykazań miłości przekazanych przez Boga dołączyli 613 kolejnych praw. One dość szczegółowo organizują życie Izraelitów, aby mogli mieć pewność, że ich sposób życia będzie podobał się Bogu. Są to zasady określające, ile kroków można wykonywać w szabes i jakie prace, z kim rozmawiać, jakie pokarmy jeść, komu pożyczać pieniądze, jak się modlić… Mistrz z Nazaretu przypomina i faryzeuszom, i nam, które przykazania i zasady są pierwsze: przykazania miłości i dekalog (formą miłości jest pozwolenie głodnemu bliźniemu się najeść). Tym, co wzburzyło dodatkowo faryzeuszów są Jego słowa, że jest Panem szabesu, że jest Mesjaszem, który jest nad nimi. Obyśmy i my tak uważali, aby nas – chrześcijan – nie wzburzało, że On jest najważniejszy w życiu. 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

22. tydzień zwykły
Wspomnienia:

Świętego Melchiora Grodzickiego (prez m)
I Sobota Miesiąca

Prawosławni:

Święci dnia:
Tytus, biskup Krety (I)
Warsis, biskup Edessy (IV)
Eulogiusz, biskup Edessy (IV)
Protogen Wyznawca (IV)
Adrian Andrusowski (1549)
Menas, patriarcha Konstantynopola (536-552)
Bartłomiej, zwany Natanaelem (I)

Luteranie:

Żydzi:

Szabat

Muzułmanie:

Źródło:
wiara.pl/KalendarzTrzechReligii