Kalendarz liturgiczny na piątek 13 września 2024 r.

piątek 13 września 2024 r.

PIERWSZE CZYTANIE

1 Kor 9, 16-19. 22-27

Stałem się wszystkim dla wszystkich

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia:
Nie jest dla mnie powodem do chluby to, że głoszę Ewangelię. Świadom jestem ciążącego na mnie obowiązku. Biada mi bowiem, gdybym nie głosił Ewangelii!

Gdybym to czynił z własnej woli, miałbym zapłatę, lecz jeśli działam nie z własnej woli, to tylko spełniam obowiązki szafarza. Jakąż przeto mam zapłatę? Otóż tę właśnie, że głosząc Ewangelię bez żadnej zapłaty, nie korzystam z praw, jakie mi daje Ewangelia.

Tak więc nie zależąc od nikogo, stałem się niewolnikiem wszystkich, aby tym liczniejsi byli ci, których pozyskam. Dla słabych stałem się jak słaby, by pozyskać słabych. Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby uratować choć niektórych. Wszystko zaś czynię dla Ewangelii, by mieć w niej swój udział.

Czyż nie wiecie, że gdy zawodnicy biegną na stadionie, wszyscy wprawdzie biegną, lecz jeden tylko otrzymuje nagrodę? Przeto tak biegnijcie, abyście ją otrzymali. Każdy, kto staje do zapasów, wszystkiego sobie odmawia; oni, aby zdobyć przemijającą nagrodę, my zaś – nieprzemijającą. Ja przeto biegnę nie jakby na oślep; walczę nie tak, jakby zadając ciosy w próżnię – lecz poskramiam moje ciało i biorę je w niewolę, abym innym głosząc naukę, sam przypadkiem nie został uznany za niezdatnego.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 84 (83), 3-4. 5-6. 12 (R.: por. 2)

Refren: Jak miła, Panie, jest świątynia Twoja.

Dusza moja stęskniona pragnie przedsionków Pańskich, *
serce moje i ciało radośnie wołają do Boga żywego.
Nawet wróbel znajduje swój dom, a jaskółka gniazdo, †
gdzie złoży swe pisklęta: *
przy ołtarzach Twoich, Panie Zastępów, Królu mój i Boże!

Refren.

Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie, *
nieustannie wielbiąc Ciebie.
Szczęśliwi, których moc jest w Tobie, *
którzy zachowują ufność w swym sercu.

Refren.

Bo Pan Bóg jest słońcem i tarczą, *
On hojnie darzy łaską i chwałą,
nie odmawia dobrodziejstw *
żyjącym nienagannie.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Por. J 17, 17ba

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Łk 6, 39-42

Czy może niewidomy prowadzić niewidomego?

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus opowiedział uczniom przypowieść:
«Czy może niewidomy prowadzić niewidomego? Czy nie wpadną w dół obydwaj? Uczeń nie przewyższa nauczyciela. Lecz każdy, dopiero w pełni wykształcony, będzie jak jego nauczyciel.

Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku? Jak możesz mówić swemu bratu: „Bracie, pozwól, że usunę drzazgę, która jest w twoim oku”, podczas gdy sam belki w swoim oku nie widzisz? Obłudniku, usuń najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka brata swego».

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Jezus opowiedział uczniom przypowieść: «Czy może niewidomy prowadzić niewidomego? Czy nie wpadną w dół obydwaj? Uczeń nie przewyższa nauczyciela. Lecz każdy, dopiero w pełni wykształcony, będzie jak jego nauczyciel. Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku? Jak możesz mówić swemu bratu: ‘Bracie, pozwól, że usunę drzazgę, która jest w twoim oku’, podczas gdy sam belki w swoim oku nie widzisz? Obłudniku, usuń najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka brata swego»” (Łk 6,39-42). 

 

To ostatnia część „Kazania na Górze”, jednocześnie też przypowieść o dojrzewaniu w wierze i o chrześcijańskim rozwoju duchowym. Jest wiele wad „wzroku duchowego”. Bliskowzroczność – kiedy widzi się tylko swoje grzechy, błędy i wady, a innych nie, to często krok od depresji. Dalekowzroczność – kiedy widzi się tylko grzechy innych, ich błędy i wady, a swoich nie. Zez, astygmatyzm, jaskra, zaćma powodują, że widzi się tylko rzeczywistość pod jakimś kątem, podwójnie lub fragmentarycznie, czyli nieprawdziwie. W dojrzałej wierze chodzi zaś o to, abyśmy mieli wzrok Chrystusowy – abyśmy widzieli wszystko prawdziwie – takie, jakie rzeczywiście jest. I abyśmy spoglądali na innych i na siebie z miłością – to punkt wyjścia do pracy (czasem ciężkiej) nad sobą. 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

23. tydzień zwykły
Wspomnienia: Świętego Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła (wspomnienie)

Prawosławni:

Dzień postny
Złożenie pasa Najświętszej Bogurodzicy
Święci dnia:
Cyprian, biskup Kartaginy (258)
Genadiusz, patriarcha Konstantynopola (471)
Aidan, biskup Lindisfarne (651)

Luteranie:

Żydzi:

Muzułmanie:

Dzień Modlitwy

Źródło:
wiara.pl/KalendarzTrzechReligii

Nasi misjonarze są najbardziej oddanymi kapłanami biskupów

Biskup Algieru, który nie popierał oblatów, towarzyszył ojcu Jean-Baptiste Bellangerowi w jednej z misji.

Jestem urzeczony, że towarzyszył Ojciec bp. Pavy’emu do Philippeville; patrząc na Ojca z bliska, ciągle będzie rozumiał korzyści, jakie wynikają z tego, że nasi misjonarze są najbardziej oddanymi kapłanami biskupów oraz że całą ich ambicją jest wziąć na swe barki część jarzma ciążącego na prałatach… Pragnę, aby ekscelencja był przekonany o tym, co jest konstytutywną zasadą w Zgromadzeniu… Niech biskupi ułatwią nam środki, aby pośród naszych, którzy poświęcają ich im na służbę, rozwijać ducha ich świętego powołania, regularności, zakonnej dyscypliny – to wszystko, czego się domagam (List do ojca Jean’a Baptiste Bellanger’a w Blida, Algieria, 10.11.1849, w: PO I, t. IV, nr 10).

Frank Santucci OMI, tłum. o. Roman Tyczyński OMI