Kalendarz liturgiczny na wtorek 22 października 2024 r.

wtorek 22 października 2024 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Ef 2, 12-22

Chrystus jest naszym pokojem

Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Efezjan

Bracia:
W owym czasie byliście poza Chrystusem, obcy względem społeczności Izraela i bez udziału w przymierzach obietnicy, niemający nadziei ani Boga na tym świecie. Ale teraz w Chrystusie Jezusie wy, którzy niegdyś byliście daleko, staliście się bliscy przez krew Chrystusa. On bowiem jest naszym pokojem. On, który obie części ludzkości uczynił jednością, bo zburzył rozdzielający je mur – wrogość. W swym ciele pozbawił On mocy Prawo  przykazań, wyrażone w zarządzeniach, aby z dwóch rodzajów ludzi stworzyć w sobie jednego nowego człowieka, wprowadzając pokój, i w ten sposób jednych, jak i drugich znów pojednać z Bogiem, w jednym Ciele przez krzyż, w sobie zadawszy śmierć wrogości. A przyszedłszy, zwiastował pokój wam, którzy jesteście daleko, i pokój tym, którzy są blisko, bo przez Niego jedni i drudzy w jednym Duchu mamy przystęp do Ojca.

A więc nie jesteście już obcymi i przybyszami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga – zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie głowicą węgła jest sam Chrystus Jezus. W Nim zespalana cała budowla rośnie na świętą w Panu świątynię, w Nim i wy także wznosicie się we wspólnym budowaniu, by stanowić mieszkanie Boga przez Ducha.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 85 (84), 9ab i 10. 11-12. 13-14 (R.: por. 9)

Refren: Pan głosi pokój swojemu ludowi.

Będę słuchał tego, co Pan Bóg mówi: *
oto ogłasza pokój ludowi i swoim wyznawcom.
Zaprawdę, bliskie jest Jego zbawienie †
dla tych, którzy Mu cześć oddają, *
i chwała zamieszka w naszej ziemi.

Refren.

Łaska i wierność spotkają się z sobą, *
ucałują się sprawiedliwość i pokój.
Wierność z ziemi wyrośnie, *
a sprawiedliwość spojrzy z nieba.

Refren.

Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.
Sprawiedliwość będzie kroczyć przed Nim, *
a śladami Jego kroków zbawienie.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Por. Łk 21, 36

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Łk 12, 35-38

Oczekiwanie powrotu Pana

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie. A wy bądźcie podobni do ludzi oczekujących swego pana, kiedy z uczty weselnej powróci, aby mu zaraz otworzyć, gdy nadejdzie i zakołacze. Szczęśliwi owi słudzy, których pan zastanie czuwających, gdy nadejdzie. Zaprawdę, powiadam wam: Przepasze się i każe im zasiąść do stołu, a obchodząc, będzie im usługiwał. Czy o drugiej, czy o trzeciej straży przyjdzie, szczęśliwi oni, gdy ich tak zastanie».

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Jezus powiedział do swoich uczniów: «Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie. A wy bądźcie podobni do ludzi oczekujących swego pana, kiedy z uczty weselnej powróci, aby mu zaraz otworzyć, gdy nadejdzie i zakołacze. Szczęśliwi owi słudzy, których pan zastanie czuwających, gdy nadejdzie. Zaprawdę, powiadam wam: Przepasze się i każe im zasiąść do stołu, a obchodząc, będzie im usługiwał. Czy o drugiej, czy o trzeciej straży przyjdzie, szczęśliwi oni, gdy ich tak zastanie»” (Łk 12,35-38). 

 

Temat nauczania Jezusa zmienia się. W trzech kolejnych perykopach, obrazach, Jezus poucza uczniów, aby czujnie wyczekiwali Jego przyjścia. „Przepasane biodra” oznaczają postawę gotowości. Czynność określona jako „przepaść biodra” oznacza podnieść sięgającą do kostek szatę i wsadzić ją za pas, by można było szybciej biec na spotkanie. „Zapalone pochodnie” nawiązują do posiłku paschalnego i wyjścia z Egiptu, obie rzeczy miały miejsce w nocy. Jezus przychodzi do nas na wiele sposobów. Jest w sakramentach, Słowie, przyrodzie, w drugim człowieku – czasem tym bardzo umęczonym i zdenerwowanym. Czasem łatwiej jest nam powiedzieć „to jest Pan”, gdy przyjmujemy Go w Komunii św., medytujemy nad pięknem przyrody. Trudniej, gdy przychodzi do drzwi w człowieku umęczonym życiem, samotnym, bez pieniędzy, chorym, krzyczącym czy zbuntowanym. Jan Paweł II w liście Novo Millennio Ineunte (2001 r.) pytał o to, czy widzimy twarz Chrystusa w biednych, odrzuconych, uciekających, uchodźcach. W Tygodniu Misyjnym wybiegnijmy temu Chrystusowi na spotkanie – realnie czy duchowo. Nawet wówczas, gdy przychodzi w nocy czy innym nieodpowiednim dla nas czasie. 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

29. tydzień zwykły
Wspomnienia: Świętego Jana Pawła II, papieża (wspomnienie)

Prawosławni:

Świętego Apostoła Jakuba Alfeusza
Święci dnia:
Poplia, diakonisa antiocheńska (ok. 361-363)
Piotr z Galaty (IX)
Jakub, syn Alfeusza (I)
Andronik Antiochijski (V)
Atanazja (V)
praojciec Abraham (2000 BC)
Lot (2000 BC)
Ewwencjusz Antiochijski (361-363)
Maksym Antiochijski (361-363)

Luteranie:

Żydzi:

Muzułmanie:

wiara.pl/Kalendarz Trzech Religii

Każdego dnia proszę niebo za rodzinę, którą mi dało

Opuszczamy teraz misje zagraniczne, aby przyjrzeć się temu, co w 1849 r. działo się we Francji. W kraju tym zwyczajowo ludzie wysyłali sobie nawzajem życzenia z okazji Nowego Roku. Eugeniusz odpowiada ojcu Dassy:

Mój drogi Synu, dziękuję wam za staranność, którą spowodowała Wasza miłość do mnie, aby posłużyć się fragmentem z Księgi Barucha (Ba 1,12). Podobnego błogosławieństwa od pierwszych dni Nowego Roku przyzywałem dla Was i Waszej wspólnoty, co po wszystkim jest jedynie potwierdzeniem tego, o co każdego dnia proszę niebo za rodzinę, którą mi dało, a która pośród tylu kłopotów, ciążących na nas i na całym Kościele, dostarcza mi tylu pociech (List do o. Louisa Dassy, w Nancy, 07.01.1849, w: PO I, t. X, nr 994).

Odniesienie Eugeniusza do doświadczeń odnosi się do rewolucji politycznej z 1848 r., która wstrząsnęła Francją i całą Europą, a jej konsekwencje miały wpływ na Kościół, o czym świadczy wygnanie papieża od Rzymu do Gaety.

Nawet, gdybym przechodził przez ciemną dolinę, zła się nie ulęknę. Kij twój i laska pasterska są moją obroną (Ps 23,4).

Franc Santucci OMI, tłum. Roman Tyczyński OMI