Kalendarz liturgiczny na poniedziałek 28 października 2024 r.

poniedziałek 28 października 2024 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Ef 2,19-22

Kościół jest zbudowany na fundamencie Apostołów

Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Efezjan

Bracia:
Nie jesteście już obcymi i przychodniami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga, zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus.

W Nim zespalana cała budowla rośnie na świętą w Panu świątynię, w Nim i wy także wznosicie się we wspólnym budowaniu, by stanowić mieszkanie Boga przez Ducha.

Oto słowo Boże

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 19,2-5

Refren: Po całej ziemi ich głos się rozchodzi.

Niebiosa głoszą chwałę Boga,
dzieło rąk Jego obwieszcza nieboskłon.
Dzień opowiada dniowi,
noc nocy przekazuje wiadomość.

Nie są to słowa ani nie jest to mowa,
których by dźwięku nie usłyszano:
Ich głos się rozchodzi po całej ziemi,
ich słowa aż po krańce świata.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Alleluja, alleluja, alleluja

Ciebie, Boże, chwalimy, Ciebie, Panie, wysławiamy,
Ciebie wychwala przesławny chór Apostołów.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA

Łk 6,12-19

Wybór Apostołów

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

W tym czasie Jezus wyszedł na górę, aby się modlić, i całą noc spędził na modlitwie do Boga.
Z nastaniem dnia przywołał swoich uczniów i wybrał spośród nich dwunastu, których też nazwał apostołami: Szymona, którego nazwał Piotrem; i brata jego, Andrzeja; Jakuba i Jana; Filipa i Bartłomieja; Mateusza i Tomasza; Jakuba, syna Alfeusza, i Szymona z przydomkiem Gorliwy; Judę, syna Jakuba, i Judasza Iskariotę, który stał się zdrajcą.

Zeszedł z nimi na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu; przyszli oni, aby Go słuchać i znaleźć uzdrowienie ze swych chorób. Także i ci, których dręczyły duchy nieczyste, doznawali uzdrowienia.

A cały tłum starał się Go dotknąć, ponieważ moc wychodziła od Niego i uzdrawiała wszystkich.

Oto słowo Pańskie

Z Ewangelii na dziś: „W tym czasie Jezus wyszedł na górę, aby się modlić, i całą noc spędził na modlitwie do Boga. Z nastaniem dnia przywołał swoich uczniów i wybrał spośród nich dwunastu, których też nazwał apostołami: Szymona, którego nazwał Piotrem; i brata jego, Andrzeja; Jakuba i Jana; Filipa i Bartłomieja; Mateusza i Tomasza; Jakuba, syna Alfeusza, i Szymona z przydomkiem Gorliwy; Judę, syna Jakuba, i Judasza Iskariotę, który stał się zdrajcą. Zeszedł z nimi na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu; przyszli oni, aby Go słuchać i znaleźć uzdrowienie ze swych chorób. Także i ci, których dręczyły duchy nieczyste, doznawali uzdrowienia. A cały tłum starał się Go dotknąć, ponieważ moc wychodziła od Niego i uzdrawiała wszystkich” (Łk 6,12-19). 

 

Święto apostołów Szymona i Judy Tadeusza. W Ewangelii Jezus wychodzi na górę, całą noc spędzając na modlitwie. Wybiera ze swoich uczniów dwunastu, którzy symbolizują wszystkie dwanaście pokoleń Izraela – jakby chciał pokazać, że wśród całego Izraela chce rozpocząć głoszenie Ewangelii. Nazywa ich apostołami. Apostolōn z greckiego znaczy „posłany”, „wysłannik [z dobrą nowiną]”. Ciekawe jest to grono apostołów – są wśród nich biedni i bogaci, ludzie wykształceni i nie, żyjący uczciwie, ale i złodzieje, celnicy (kolaboranci okupantów) i zeloci (partyzanci, którzy ich zwalczali). Bóg zaprasza wszystkich do grona swoich uczniów-misjonarzy, także Ciebie i mnie. Nie przekreśla nikogo. Dzielenie się wiarą to nie tylko „robota” duchownych czy innych katechetów albo ludzi z neokatechumenatu czy oazy…

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

30. tydzień zwykły
Wspomnienia: Świętych apostołów Szymona i Judy Tadeusza (święto)

Prawosławni:

XIX tydzień po Pięćdziesiątnicy
Ikony Matki Bożej „Pomnożycielki chlebów”
Święci dnia:
Sarwil z Edessy (II)
Wewea z Edessy (II)
Sawin, biskup Katanii (760)
Eutymiusz Nowy z Tesalonik (889)
Lucjan, kapłan antiocheński (312)
Jan, biskup suzdalski (1373)
Lucjan Pieczerski (1243)

Luteranie:

Dzień apostołów Szymona i Judy

Żydzi:

Muzułmanie:

Źródło: wiara.pl/KalendarzTrzechReligii

Kilka linijek świadectwa mojej pamięci i czułej miłości do Was

Młodzi ojcowie Charles Gondrand i Charles Baret byli we wspólnocie oblackiej w Limoges i napisali bardzo cenny list do Eugeniusza. Przytłoczony pracą Eugeniusz odpowiedział z opóźnieniem.

Moi drodzy Synowie Gondrand i Baret, jeśli za podszeptem złego ducha zdarzyło się wam źle osądzić Waszego ojca, jaki smutek powinniście odczuć na widok tych kilku linijek, świadectwa mojej pamięci i czułej miłości do Was…

Czy nie widzicie Waszego listu na moim biurku, przywalonego stertą innych papierów? Nie mam dnia, żeby tysiąc razy nie wpadał mi w ręce, kiedy przeszukuję i znowu przeszukuję, aby znaleźć to, co jest pilniejsze do wykonania. A więc, za każdym razem, gdy go dotykam lub na niego kieruję wzrok, jego widok w moim sercu wzbudza serdeczne uczucie, które nawet wewnętrznie wyrażam z miłością. Drogie Dzieci, mówię sobie, czekacie na moją odpowiedź. Innym razem: oto jeszcze ten list! Gdyby wiedzieli, jak bardzo ich kocham? Jakże potrzebuję, by im o tym powiedzieć? I jeszcze: czy nie mogę im o tym powiedzieć, zamiast pisać, i jakże przytuliłbym ich do mego serca! Cóż Wam powiem! To wieczny monolog, albo raczej dialog, uważam Was bowiem za ciągle obecnych, tak bardzo Wasza pamięć jest spersonifikowana w moim sercu. Nie pytam Was, czy tak samo jest w Waszych, to byłoby zbyt wielkie pragnienie. Wymagam tylko, abyście niczego nie zmarnowali, będąc oczekiwanymi (List do ojców Charlesa Gondranda et Bareta, 25.02.1849, w: PO I, t. X, nr 998).

Napisanie listu może być postrzegane jako prezent, ponieważ ktoś poświęcił czas na napisanie, przemyślenie i wyrażenie swojej miłości (S. Coffelt).

Franc Santucci OMI, tłum. Roman Tyczyński OMI