Kalendarz liturgiczny na poniedziałek 11 listopada 2024 r.
PIERWSZE CZYTANIE
Tt 1, 1-9
O przełożonych Kościoła na Krecie
Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Tytusa
Paweł, sługa Boga i apostoł Jezusa Chrystusa, posłany, aby szerzyć wśród wybranych Bożych wiarę i poznanie prawdy wiodącej do życia w pobożności, w nadziei życia wiecznego, jakie przyobiecał przed wiekami prawdomówny Bóg, a we właściwym czasie objawił swe słowo przez nauczanie powierzone mi z rozkazu Boga, Zbawiciela naszego – do Tytusa, dziecka mego prawdziwego we wspólnej nam wierze. Łaska i pokój od Boga Ojca i Chrystusa Jezusa, Zbawiciela naszego.
Zostawiłem cię na Krecie w tym celu, byś zaległe sprawy należycie załatwił i ustanowił w każdym mieście prezbiterów. Jak ci zarządziłem, może nim zostać, jeśli ktoś jest bez zarzutu, mąż jednej żony, mający dzieci wierzące, nieobwiniane o rozpustę lub niekarność. Biskup bowiem winien być, jako włodarz Boży, człowiekiem bez zarzutu, niezarozumiałym, nieskłonnym do gniewu, nieskorym do pijaństwa i awantur, niechciwym brudnego zysku, lecz gościnnym, miłującym dobro, rozsądnym, sprawiedliwym, pobożnym, powściągliwym, przestrzegającym niezawodnej wykładni nauki, aby przekazując zdrową naukę, mógł udzielać upomnień i przekonywać opornych.
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY
Ps 24 (23), 1b-2. 3-4b. 5-6 (R.: por. 6)
Refren: Oto lud wierny, szukający Boga.
Do Pana należy ziemia i wszystko, co ją napełnia, *
świat cały i jego mieszkańcy.
Albowiem On go na morzach osadził *
i utwierdził ponad rzekami.
Refren.
Kto wstąpi na górę Pana, *
kto stanie w Jego świętym miejscu?
Człowiek rąk nieskalanych i czystego serca, *
którego dusza nie lgnęła do marności.
Refren.
On otrzyma błogosławieństwo od Pana *
i zapłatę od Boga, swego Zbawcy.
Oto pokolenie tych, którzy Go szukają, *
którzy szukają oblicza Boga Jakuba.
Refren.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
Por. Flp 2, 15d. 16a
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Jawicie się jako źródło światła w świecie,
trzymając się mocno Słowa Życia.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA
Łk 17, 1-6
Obowiązek przebaczania
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą. Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu dla jednego z tych małych. Uważajcie na siebie!
Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli będzie żałował, przebacz mu. I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwrócił się do ciebie, mówiąc: „Żałuję tego”, przebacz mu».
Apostołowie prosili Pana: «Dodaj nam wiary». Pan rzekł: «Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: „Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze”, a byłaby wam posłuszna».
Oto słowo Pańskie.
Z Ewangelii na dziś: „Jezus powiedział do swoich uczniów: «Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą. Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu dla jednego z tych małych. Uważajcie na siebie! Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli będzie żałował, przebacz mu. I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwrócił się do ciebie, mówiąc: ‘Żałuję tego’, przebacz mu». Apostołowie prosili Pana: «Dodaj nam wiary». Pan rzekł: «Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: ‘Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze’, a byłaby wam posłuszna»” (Łk 17,1-6).
Po słowach skierowanych do faryzeuszów o pokorze i pysze, Jezus w swojej szkole uczniów mówi o zgorszeniu, przebaczaniu, wierze i służbie. W Ewangelii zachęca do unikania siania zgorszenia, do wybaczania. Tak totalnie i wiele razy (choć w oczach niektórych staniemy się naiwniakami). Nauka części ówczesnych rabinów, na podstawie Talmudu, była jasna. Kto chce naśladować Boga – wystarczy, aby wybaczył trzy razy danemu człowiekowi w ciągu całego życia, a komuś z rodziny siedem (w poważnych sprawach). Postawy te są bardzo trudne w realizacji. W Święto Niepodległości odkrywajmy, że trzeba je praktykować nie tylko w życiu osobistym, ale i społecznym. Wiem, że bez Niego, be Jego pomocy, nie damy rady tak żyć.
Marcin Wrzos OMI
Katolicy rzymscy:
Prawosławni:
Święci dnia:
Anastazja Rzymianka (III)
Abraham Pustelnik (ok. 360)
Maria (ok. 360)
Asteriusz z Cylicji (285)
Neon z Cylicji (285)
Klaudiusz z Cylicji (285)
Teoniła z Cylicji (285)
Anna z Bitynii (826)
Luteranie:
Żydzi:
Muzułmanie:
Źródło: wiara.pl/KalendarzTrzechReligii
Czeka na Ojca olbrzymie dobro
Kilka dni po święceniach kapłańskich ojciec Grenier otrzymał pierwszą obediencję.
Mój bardzo drogi Ojcze Grenier, od wielu dni chciałem do Ojca napisać. Uniemożliwiły mi to moje, ciągle zwiększające się obowiązki. Śpieszno mi jednak powiedzieć, że jak najszybciej musi się Ojciec u mnie pojawić. Na początek misyjnych prac apostolskich przydzielam ojca do Algierii, gdzie czeka na Ojca olbrzymie dobro. Idąc drogą, którą obecnie trzeba nam podążać, zmierzamy do nawracania Arabów. Niech zatem jak najszybciej Ojciec przybędzie. Będzie was dwóch; dołączycie do trzech naszych, którzy już pracują. Niech Ojciec weźmie ze sobą wszystkie ubrania, jakie ma do swej dyspozycji. Nie piszę więcej do Ojca w oczekiwaniu, że niebawem przytulę Ojca do mego serca. Tymczasem ściskam i błogosławię (List do ojca Ferdynanda Greniera, w Nancy, 26.10.1849, w: PO I, t. IV, nr 9).
Boże, wyślij mnie gdziekolwiek, ale idź ze mną. Nałóż na mnie jakikolwiek ciężar, tylko mnie wspieraj. Przetnij każdą więź w moim sercu, z wyjątkiem tej, która łączy moje serce z Twoim seulement (David Livingstone).
Franc Santucci OMI, tłum. Roman Tyczyński OMI