Kalendarz liturgiczny na poniedziałek 6 stycznia 2025 r.

poniedziałek 6 stycznia 2025 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Iz 60, 1-6

Chwała Boga rozbłyska nad Jerozolimą

Czytanie z Księgi proroka Izajasza

Powstań! Świeć, Jeruzalem, bo przyszło twe światło i chwała Pańska rozbłyska nad tobą. Bo oto ciemność okrywa ziemię i gęsty mrok spowija ludy, a ponad tobą jaśnieje Pan, i Jego chwała jawi się nad tobą.

I pójdą narody do twojego światła, królowie do blasku twojego wschodu. Rzuć okiem dokoła i zobacz: ci wszyscy zebrani zdążają do ciebie. Twoi synowie przychodzą z daleka, na rękach niesione są twe córki.

Wtedy zobaczysz i promienieć będziesz, a serce twe zadrży i rozszerzy się, bo do ciebie napłyną bogactwa zamorskie, zasoby narodów przyjdą ku tobie. Zaleje cię mnogość wielbłądów – dromadery z Madianu i z Efy. Wszyscy oni przybędą z Saby, zaofiarują złoto i kadzidło, nucąc radośnie hymny na cześć Pana.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 72 (71), 1b-2. 7-8. 10-11. 12-13 (R.: por. 11)

Refren: Uwielbią Pana wszystkie ludy ziemi.

Boże, przekaż Twój sąd królowi, *
a Twoją sprawiedliwość synowi królewskiemu.
Aby Twoim ludem rządził sprawiedliwie *
i ubogimi według prawa.

Za dni jego zakwitnie sprawiedliwość *
i wielki pokój, zanim księżyc zgaśnie.
Będzie panował od morza do morza, *
od Rzeki aż po krańce ziemi.

Królowie Tarszisz i wysp przyniosą dary, *
królowie Szeby i Saby złożą daninę.
I oddadzą mu pokłon wszyscy królowie, *
wszystkie narody będą mu służyły.

Wyzwoli bowiem biedaka, który go wzywa, *
i ubogiego, który nie ma opieki.
Zmiłuje się nad biednym i ubogim, *
nędzarza ocali od śmierci

DRUGIE CZYTANIE

Ef 3, 2-3a. 5-6

Poganie są uczestnikami zbawienia

Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Efezjan

Bracia:
Słyszeliście przecież o udzieleniu przez Boga łaski danej mi dla was, że mianowicie przez objawienie oznajmiona mi została ta tajemnica. Nie była ona oznajmiona synom ludzkim w poprzednich pokoleniach, tak jak teraz została objawiona przez Ducha świętym Jego apostołom i prorokom, to znaczy, że poganie już są współdziedzicami i współczłonkami Ciała, i współuczestnikami obietnicy w Chrystusie Jezusie przez Ewangelię.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Mt 2, 2b

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Ujrzeliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie
i przybyliśmy oddać pokłon Panu.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Mt 2, 1-12

Pokłon mędrców ze Wschodu

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Gdy Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony Król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon».

Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: «W Betlejem judzkim, bo tak zostało napisane przez Proroka: a ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela».

Wtedy Herod przywołał potajemnie mędrców i wywiedział się od nich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: «Udajcie się tam i wypytajcie starannie o dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon». Oni zaś, wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę.

A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, postępowała przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; padli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.

A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się z powrotem do swojego kraju.

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Gdy Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony Król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon». Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: «W Betlejem judzkim, bo tak zostało napisane przez Proroka: a ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela». Wtedy Herod przywołał potajemnie mędrców i wywiedział się od nich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: «Udajcie się tam i wypytajcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon». Oni zaś, wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, postępowała przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; padli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się z powrotem do swojego kraju” (Mt 2, 1-12). 

 

Uroczystość Trzech Króli – Objawienia Pańskiego. Lubię tę symbolikę drogi, zwłaszcza w synodalnym czasie, gdy naszym zadaniem jest jej wspólne pokonywanie. Mędrcy do spotkania z Jezusem szli jedną drogą, a wracali inną, tak jakby spotkanie z Nim nas przeobrażało, zmieniało nasze drogi, sposób życia, myślenia. Tak właśnie jest. Autentyczne spotkanie z Nim przemienia. 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

Objawienie Pańskie
(uroczystość)
Wspomnienia: Świętych Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara

Prawosławni:

Dzień postny
Liturgia świętego Bazylego Wielkiego
Tydzień XXIX po Pięćdziesiątnicy
Wigilia święta Narodzenia Chrystusa
Święci dnia:
Eugenia z Rzymu (ok. 262)
Prot (ok. 262)
Joakif (ok. 262)
Klaudia (ok. 262)
Mikołaj (IX)

Luteranie:

Święto Epifanii

Żydzi:

Muzułmanie:

Źródło: wiara.pl/KalendarzTrzechReligii

Superiorzy rządzą braćmi, a nie poddanymi

Czekając, aż będę mógł skompletować wasz dom, napisałem do o. Vincensa, by wysłał wam o. Chaine’a, który jest bardzo utalentowany i który bardzo dobrze głosi. Ten młody ojciec jest wspaniały, ale przyzwyczajony do ojcowskiego rządzenia o. Vincensa i nie zniósłby, gdyby traktowano go jak nowicjusza. Uważajcie na to. Superiorzy rządzą braćmi, a nie poddanymi. Są zobowiązani mieć wiele względów dla tych, którzy będąc powierzeni ich rządzeniu, należą do rodziny, tym bardziej dla tych, którzy wraz z nim powinni starać się o właściwy porządek i dobre zarządzanie wspólnotą… Łagodność jest nieodzowną cechą, aby posłuszeństwo uczynić łatwym. Jednym słowem, ponownie przeczytajcie rozdział dotyczący miejscowych superiorów i we wszystkim podporządkujcie się jemu (List do o. Toussaint Dassy, 16.10.1849, w: PO I, t. X, nr 1025).

Przełożeni wspólnot prowadzą równych sobie, a nie poddanych – życzliwość jest niezbędną cechą, umożliwiającą posłuszeństwo i zakonną współpracę. Naszym powołaniem we wspólnocie i posłudze jest bycie współpracownikami Zbawiciela, który uniżył się, aby umyć nogi.

Franc Santucci OMI, tłum. Roman Tyczyński OMI