Kalendarz liturgiczny na sobota 29 marca 2025 r.

sobota 29 marca 2025 r.

PIERWSZE CZYTANIE

Oz 6, 1-6

Miłości pragnę, a nie krwawej ofiary

Czytanie z Księgi proroka Ozeasza

Chodźcie, powróćmy do Pana! On nas zranił i On też uleczy, On to nas pobił, On ranę przewiąże. Po dwu dniach przywróci nam życie, a dnia trzeciego nas dźwignie i żyć będziemy w Jego obecności. Poznajmy, dążmy do poznania Pana; Jego przyjście jest pewne jak poranek, jak wczesny deszcz przychodzi On do nas, jak deszcz późny, co nasyca ziemię.

«Cóż ci mogę uczynić, Efraimie, co pocznę z tobą, Judo? Miłość wasza podobna do chmur o świtaniu albo do rosy, która prędko znika. Dlatego ciosałem cię przez proroków, słowami ust mych pouczałem, a Prawo moje zabłysło jak światło. Miłości pragnę, nie krwawej ofiary, poznania Boga bardziej niż całopaleń».

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 51 (50), 3-4. 18-19. 20-21a (R.: Oz 6, 6)

Refren: Miłości pragnę, nie krwawej ofiary.

Zmiłuj się nade mną, Boże, w łaskawości swojej, *
w ogromie swej litości zgładź moją nieprawość.
Obmyj mnie zupełnie z mojej winy *
i oczyść mnie z grzechu mojego.

Refren.

Ofiarą bowiem Ty się nie radujesz, *
a całopalenia, choćbym dał, nie przyjmiesz.
Boże, moją ofiarą jest duch skruszony, *
pokornym i skruszonym sercem Ty, Boże, nie gardzisz.

Refren.

Panie, okaż Syjonowi łaskę w Twej dobroci, *
odbuduj mury Jeruzalem.
Wtedy przyjmiesz prawe ofiary, *
dary i całopalenia.

Refren.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Por. Ps 95 (94), 8a. 7d

Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.

EWANGELIA

Łk 18, 9-14

Przypowieść o faryzeuszu i celniku

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus opowiedział niektórym, co dufni byli w siebie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść:

«Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie: zdziercy, niesprawiedliwi, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam”.

A celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi, mówiąc: „Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!”

Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony».

Oto słowo Pańskie.

Z Ewangelii na dziś: „Jezus opowiedział niektórym, co dufni byli w siebie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść: «Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: ‘Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie: zdziercy, niesprawiedliwi, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam’. A celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi, mówiąc: ‘Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!’. Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony»” (Łk 18,9-14). 

 

Kolejne Słowo na Wielki Post. Było już ich sporo. To Słowo o pokorze, przypowieść dotycząca modlitwy, skierowana przeciwko wszystkim przekonanym, że są sprawiedliwi. Z jednej strony faryzeusz, który reprezentuje ludzi przekonanych o własnej sprawiedliwości, gardzących innymi. I celnik, kolaborujący z okupantem rzymskim, podkradający część podatków, ale jednocześnie świadomy swej grzeszności i kruchości. Źle się dzieje, gdy wydaje się nam, że jesteśmy lepsi od innych, gdy wiemy lepiej, mamy zawsze rację, mamy więcej, lepiej się modlimy i Bóg nas prawie tylko wysłuchuje… Wchodzimy wówczas na pozycję wyższości, pewnego rodzaju przemocowości, a nie mamy postawy szukania realnej prawdy o sobie, pokornej służby na rzecz innych, realizowanej zazwyczaj kosztem siebie, swojego pieniądza. Mamy zmieniać świat po chrześcijańsku, na bardziej ewangeliczny, miłując, pokornie przebaczając, służąc, modląc się, pomagając… 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

3. tydzień Wielkiego Postu
Wspomnienia: Świętego Bertholda z Kalabrii (pust)

Prawosławni:

Dzień postny
Liturgia świętego Jana Chryzostoma
Wspomnienie zmarłych
Święci dnia:
Sawin z Hermopolis (287)
Papas Larandzki (305-311)
Aleksander, biskup Rzymu (119)
Julian z Tarsu (305-311)
Arystobul, apostoł i biskup Brytanii (I)
Serapion, arcybiskup Nowogrodu (1516)
Trofim, kapłan z Laodycei (ok. 300)
Fal, kapłan z Laodycei (ok. 300)
Ambroży Wyznawca, katolikos Gruzji

Luteranie:

Żydzi:

Szabat

Muzułmanie:

Ramadan

__________
Źródło: wiara.pl/KalendarzTrzechReligii